+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden Hanefi ve Şafiiye göre teşrik tekbirleri sözleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hanefi ve Şafiiye göre teşrik tekbirleri sözleri

  Reklam
  Sual: Hanefi ve Şafiiye göre teşrik tekbirleri sözlerine örnekler paylaşabilir misiniz ? ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Hanefi ve Şafiiye göre teşrik tekbirleri sözleri


  Reklam  Cevap: Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir?
  Teşrik lügatte; etleri dilimleyip güneş altında bırakmak demektir. Bayramdan sonraki üç gün kurban etlerini dilimleyerek güneşe sermek adet olmuş, bu sebeple bu günlere teşrik adı verilmiştir.
  Hanefi mezhebinde esas olan görüşe göre, erkek ve kadınlara kurban bayramında namazlardan sonra teşrik tekbirlerini bir kere getirmek vaciptir. Eğer bir kereden fazla tekbir getirilirse bu fazilet olur. Tekbir cemaatle de yalnız başına da eda edilebilir. Erkekler tekbiri açıktan getirirler. Kadınlar ise tekbiri gizlice getirir. Vitir namazı ve bayram namazları sonunda tekbir getirilmez.
  İmam-ı Âzam'a göre, teşrik tekbirlerinin süresi; Arefe günü sabah vaktinden, bayramın sonuncu günü ikindi namazına kadar devam eder. Buna göre, yirmi üç vakitte tekbir getirilir. Yalnız olarak, seferi olarak yahut imamla birlikte farz namaz kılan herkes için farzların peşinden tekbir getirmek vaciptir. Çünkü tekbirler, namazlara bağlıdır. İmam tekbiri terk etse bile cemaat tekbiri terk etmeyip getirir. (Durrü'l-Muhtar; 1/784, Fethu'l-Kadir; 1/430)
  Şafii mezhebine göre, teşrik tekbirlerini getirmek sünnettir. Hacılar, bayramın birinci günü öğle namazından itibaren tekbir almaya başlarlar ve bayramın son günü, sabah namazında buna son verirler. En zahir kavle göre, hacıların dışındakilerde hacılar gibi namazlardan sonra tekbir alırlar.
  Bir görüşe göre, Arefe gününün sabahından teşrik günlerinin son gününün ikindisine kadar teşrik tekbirleri getirmek sünnettir. Zaten uygulama da buna göredir. Ezhar olan görüşe göre, bu günlerde kaza namazları içinde, farz namazları içinde, nafileler ve tahiyyetü'l-mescid gibi bir sebebe bağlı olan namazlar içinde tekbir getirilir. Çünkü tekbir vaktin bir şiarıdır.
  İki bayramda da evlerde, yollarda, çarşılarda, mescidlerde ve sokaklarda yüksek sesle tekbir getirmek sünnettir. (Muğni'l-Muhtac; 1/314, el-Mecmû; 5/34)
  Hanefi mezhebine göre, tekbirin lafzı ikişer ikişer olmak üzere şöyledir: “Allahu ekber, Allahu ekber, Lâilahe illallahu vallahu Ekber, Allahu ekber ve lillahi'l-hamd.”
  Şafii mezhebine göre, teşrik tekbirlerinin sözleri hafif bir değişiklikle şöyledir: “Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, Lâilahe illallahu vallahu ekber, Allahu ekber ve lillahi'l-hamd.” Yine, Şafii mezhebine göre, üçüncü tekbirden sonra: “Allahu ekber kebîra, vel hamdü lillahi kesîra ve subhanallahi bukraten ve esilâ” sözlerini de ilave etmek müstehaptır.

  Kaynak: Seyda Muhammed Konyevî; Günümüz Meselelerine Fetvalar, Reyhanî Yayınları, 2004, İstanbul

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Hanefi ve Şafiiye göre teşrik tekbirleri sözleri
  “Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber Allahu ekber ve lillahi’l-hamd”
  Eklenmiş Resimler Eklenmiş Resimler  

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Teşrik tekbiri konusunda Hanefi ile şafii arasında sadece ilk tekbir sayısı farklı
  Şafii 3 tekbir
  Hanefi 2tekbir

+ Yorum Gönder
tekbir sözleri,  teşrik tekbiri ne zaman getirilir diyanet,  teşrik tekbirleri ne zaman getirilir diyanet,  şafilerde teşrik tekbiri ne zaman getirilir diyanet,  bayanlar teşrik tekbiri hanefi