+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden Adem (as) topraktan yaratılırken kaç sene cansız kalmıştır. Can bedene gelince ilk sözü ne olmuştur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adem (as) topraktan yaratılırken kaç sene cansız kalmıştır. Can bedene gelince ilk sözü ne olmuştur?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Adem (as) topraktan yaratılırken kaç sene cansız kalmıştır. Can bedene gelince ilk sözü ne olmuştur?


  Reklam  Cevap: Yüce Allah; Âdem Aleyhisselâmın bedenini Cennet'te yaratarak onu, dilediği kadar, kendi halinde bıraktı. Yüce Allah, Âdem Aleyhisselâma, Ruh üfürdüğü zaman, Ruh, Onun cesedi­nin baş tarafından girdi ve cesedin her yerinde eseri ve kan, meydana geldi.

  Âdem Aleyhisselâm, aksırınca, Melekler, Âdem Aleyhisselâma: "Elhamdü lillâh (Hamd olsun Allah'a!) de" dediler.

  Adem Aleyhisselâm da "Elhamdü lillâh dedi.(Taberî-Tac.1,s.47-48, İbni Asakir-Tac. 2. s.342, İbn. Esîr-Kamil c.1,s.29, Ebülfida-Elbidaye vennihaye c.1,s.86  Yüce Allah; Âdem Aleyhisselâmın bedenini Cennet'te yaratarak onu, dilediği kadar, kendi halinde bıraktı. Yüce Allah, Âdem Aleyhisselâma, Ruh üfürdüğü zaman, Ruh, Onun cesedi­nin baş tarafından girdi ve cesedin her yerinde eseri ve kan, meydana geldi.


  Âdem Aleyhisselâm, aksırınca, Melekler, Âdem Aleyhisselâma: "Elhamdü lillâh (Hamd olsun Allah'a!) de" dediler.
  Adem Aleyhisselâm da "Elhamdü lillâh dedi.(Taberî-Tac.1,s.47-48, İbni Asakir-Tac. 2. s.342, İbn. Esîr-Kamil c.1,s.29, Ebülfida-Elbidaye vennihaye c.1,s.86.


  Başka rivayete göre: Âdem Aleyhisselâm, aksırınca, hamd etmesini, Ona, Yü­ce Allah ilham etti.(İbn. Sa'd-Tabakat c.1,s.31, İbn. Asakir-Ta.c.2,s.344, İbn. Esîr-Kâmil c.1,s.29, Ebülfida-Elbidaye vennihaye c.1,s.87)


  Âdem Aleyhisselâm da, Rabb'ına hamd etti. "Elhamdü lillâhi Rabbil âlemîn = Rabb'ül'âlemîn olan Allah'a hamd olsun" dedi.


  Yüce Allah da "Rabb'ın, sana rahmet etsin!" buyurdu.(ibn. Sa'd-Tabakat c.1, s.31, Taberî-Tarih c.1, s.48, İbn.Asakir-Tarih c.2, s.342, İbn.Esîr-Kâmil c.1, s.29, Ebülfida-Elbidaye vennihaye c.1,s.86


  Yüce Allah;


  "Ey Âdem! Ben, kimim?" diye sordu.


  Âdem Aleyhisselâm:


  "Sen, senden başka ilâh bulunmayan Allah'sın!" dedi.


  Yüce Allah:


  "Doğruyu söyledin!" buyurdu. İbn. Asakir-Tarih c.2,s.342.)


  (M. Asım Köksal, Peygamberler Tarihi, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları: 1/29-32.)

+ Yorum Gönder