+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden İsot ye, genç kal sözü kime aittir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İsot ye, genç kal sözü kime aittir

  Reklam
  Sual: İsot ye, genç kal sözü kime aittir ? İsot ye, genç kal sözü hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: İsot ye, genç kal sözü kime aittir


  Reklam  Cevap: İsot ye, genç kal
  Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Erel, Şanlıurfa isotunun yaşlanmayı önlediğini söyledi. Bölge illerinde üretilen isot ile Şanlıurfa isotu üzerinde araştırma yapan öğretim üyesi Doç. Dr. Özcan Erel, isotun yaşlanmayı önlediğini belirtti. Yaşlanmayı önlemek için dışardan ithal edilerek alınan ilaçlar yerine isot tüketilmesinin daha iyi olacağını vurgulayan Doç. Dr. Özcan Erel, “Dışardan ithal edilerek gerek eczanelerde gerekse modern marketlerde satılan antioksidan ve anti–aging (yaşlanmayı önleyici) preparatlar için yüksek miktarlarda para ödenmektedir. Şanlıurfa isot pul biberi bu preparatlara karşı oldukça ucuz ve iyi bir alternatiftir.

  Çorba, salata ve yemeklerimize bir miktar isot pul biber eklenmesi onların antioksidan ve anti–aging kapasitelerini artıracaktır” dedi.
  Ayrıca, Anderson Kanser Merkezi’nde yapılan bir araştırmada, acı biberin kanser hücrelerini boğarak öldürdüğü yolundaki haber, Şanlıurfa’nınünlü isotuna (kırmızıpul biber) yaradı. İsot satışları yüzde 100 arttı.
  Texsas Üniversitesi Anderson Kanser Merkezi’nde yapılan bir araştırmada, kırmızı acı biberde bulunan kapsaisin maddesinin benzeri olan resiniferatoxinin, deri kanseri hücrelerinin büyük bölümünü öldürebildiğinin gözlen
  Kırmızı biberin önce tohumları ayıklanıyor. Daha sonra ikiye bölünerek temiz bir zeminde kurutulmaya bırakılıyor. Sonra tekrar toplanarak, poşetlere konulup, ağzı bağlandıktan sonra yine güneşe bırakılarak, kararması sağlanılıyor. Tamamen kuruyan biber, dövülerek kuru biber haline getiriliyor. 100 Kilogram kırmızı biberden en fazla 4-5 kilogram isot elde ediliyor.

+ Yorum Gönder