+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden Güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler sözü hadis mi? kaynağı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler sözü hadis mi? kaynağı nedir?

  Reklam

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler sözü hadis mi? kaynağı nedir?


  Reklam  Cevap: "Bunu bilesin ki, ey amca! Güneşi sağ elime, ay'ı da sol elime verseler, ben yine bu dinden, bu tebliğden vazgeçmem. Ya Allah, bu dini hâkim kılar, yahut ben bu uğurda canımı veririm."

  Yıkılmayan bir iradeye sahib Resûl-i Kibriyânın davasını haykırmaktan asla vazgeçmeyeceğini anlayan Ebû Talib; "Yeğenim benim," diyerek boynuna sarıldı ve "işine devam et, istediğini yap. Vallahi, seni asla herhangi bir şeyden dolayı kimseye teslim etmeyeceğim" diye konuştu. Bu söz verişten sonra, müşrikler de Ebû Talib'in yeğenini her şeye rağmen koruyacağını ve asla yalnız bırakmayacağını kesinlikle anladılar. (bk. Sîretu İbn Hişam, 1/266; İbnu Seyyid’n-nas,Uyunu’l-eser, 1/132; İbn Kesir, es-Sîretu’n-Nebeviye, 1/474; Beyhakî, Delail’u’n-Nübüvve-şamile- 2/63; Taberî, 2/218-220)

+ Yorum Gönder
güneşi sağ elime ayı sol elime verseler,  bir elime ayı bir elime güneşi verseler,  sağ elime güneşi sol elime ayı verseler,  güneşi sağ elime ayı sol elime,  bir elime ayı bir elime güneşi verseler sözü