+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden Soyu ile övünen zeker'ini kesip yesin sözü hadis mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Soyu ile övünen zeker'ini kesip yesin sözü hadis mi?

  Reklam
  Sual: geçen gün bir arkadaşım ile sohbet ediyorduk bana bir şey söyledi ve bunun hadis olduğunu söyledi doğrumudur acaba


  soyu ile övünen zeker'ini kesip yesin


  bu hadismidir ALLAH razı olsun ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: soyu ile övünen zeker'ini kesip yesin sözü hadis mi?


  Reklam  Cevap:
  Konuyla ilgili bu hadisleri buldum fakat
  bahsettiğiniz Hadise rastlanmadı...
  Bilen kardeşlerim cevaplayacaklardır İnşaAllah.

  ____________________________________
  Soy: Bize falancalar derler diyerek soyuyla övünür. Bir kimse imansızsa, babası peygamber olsa da, ona faydası olmaz. Nuh aleyhisselamın oğlu Kenan, Âdem aleyhisselamın oğlu Kabil, babaları peygamberken, cehennemlik oldu. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Bir kişi, kötüyse, soyunun üstünlüğü, ahirette ona fayda vermez.) [Taberani]
  (Soyuyla övünen, rahmet-i ilahiden uzaktır, Cehennem odunudur.) [Tirmizi]
  Soyuyla üstünlük taslayan biri, “Ben falancanın oğlu filanım. Ya sen kimsin?” dedi. Bunun üzerine Peygamber efendimiz buyurdu ki
  (Hazret-i Musa’nın yanında iki kişi, soylarıyla övünmeye başladı. Biri ecdadını 9 göbek geriye doğru saydı. Allahü teâlâ, Hazret-i Musa’ya, “Ona söyle, iftihar ettiği 9 kişi Cehennemdedir. Kendi de onuncusudur” diye vahyetmiştir.) [İ. Ahmed]

  Güzellik: Genelde kadınlar, güzellikleriyle övünürler. Erkeklerden yakışıklıyım diye gururlananlar olur. (O güzelliği ben, kendime kendim vermedim) diyerek kibirden sakınmalıdır.

  Kuvvet: Kimi güçlü kuvvetlidir, pehlivandır, sıktığı taşın suyunu çıkarır. Sanki bu kuvveti, Allahü teâlâ değil de, kendisi kendine vermiş gibi, kuvvetiyle büyüklük taslar.

  Servet: Malının çokluğuyla övünenler de olur. Karun gibi nice zenginler, mallarıyla birlikte helak olmuş, Cehenneme gitmiştir. Malla övünmek de, cahilliktir.

  Mevki: Kimi müdürdür, reistir, kraldır, makamıyla övünür. Firavun, Nemrut gibi nice krallar, kibirleri yüzünden Cehenneme gittiler.

  Yakınların çokluğu: Kimi de, yakınlarının, akrabalarının çokluğuyla övünür, onlara güvenir. Benim arkam var der. Allahü teâlâyı bırakıp da, kendi gibi acizlerle övünüp, onlara güvenenin hâli kötüdür.

  Kibirlideki kötü huylardan bazıları:
  Hıkd: Başkalarına karşı kin ve düşmanlık besler, onlardan nefret eder.
  Gazap: Olaylara tez sinirlenir, öfkesini yenemez, kalb kırar.
  Haset: Sevmediği kimsede bulunan nimetleri kıskanır.
  Riya: İbadetini göstererek sevgi toplamaya çalışır.
  Hicr: Beğenmediği kimselere dargın durur, küser.
  Şematet: Başkasına gelen belaya sevinir.
  Gadr: Verdiği sözde durmaz.
  Ucub: Yaptığı ibadetleri beğenir. İmam-ı Gazali hazretleri, Necm suresinin, (Nefsinizi tezkiye etmeyin) meâlindeki 32. âyet-i kerimesinin tefsirinde, (Bir iyilik yapınca, bunu ben yaptım deme, onu iyilik sanma! Onu iyilik sanmak, kendini beğenmektir) buyurdu.
  Hıyanet: Kendini emin, güvenilir tanıttıktan sonra, o emniyeti bozucu iş yapar.
  Suizan: Mümin kardeşinin kusurlarını araştırır, onun günah işlediğini zanneder. Kendi ayıplarını görmeyip başkalarının kusurlarıyla meşgul olur.


+ Yorum Gönder