+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden İslamda verilen sözü tutma ve emaneti korumanın önemi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda verilen sözü tutma ve emaneti korumanın önemi

  Reklam

 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: İslamda verilen sözü tutma ve emaneti korumanın önemi


  Reklam  Cevap: Yalan yere söz vermek, vaadde bulunmak, dilin bir afetidir. Söz verip yerine getirmemek, münafıklık alametidir. Maalesef günümüzde, insanları kandırmak için vaatte bulun-mak, yalan yere söz vermek çok artmıştır. Oysa Allahu Zülcelâl bir ayeti kerimede şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! Sözlerinizi yerine getirin.” (Maide; 1) Hz. Peygamber (sav) de bir hadisi şerifte şöyle buyurmuştur: “Üç şey kimde bulunursa -oruç da tutsa namaz da kılsa- o, münafıktır; konuştuğu zaman yalan söyleyen, verdiği sözden cayan ve itimat edildiği halde emanete ihanet eden.” (Buhari, Müslim)
  Abdullah bin Ömer (ra) vefat edeceği sırada şöyle demişti: “Kureyş'ten bir adam benden kızımı istemişti. Ben de söz verir gibi oldum. Allah'a yemin ederim ki nifakın üçte biriyle O'nun huzuruna varamam. Kızımı o adama nikâhladığıma siz şahit olun.”
  İşte Verilen sözde durmak böyledir. İnsan veremeyeceği şeyleri vaadetmemeli ve tutamayacağı sözler söylememelidir. Dil, insanlara söz vermek için adeta yarışır ama nefis, çoğu zaman Verilen sözü yerine getirmeye yanaşmaz. Onun için en iyisi, insan tutabileceği sözler vermelidir. Söz verirken de “inşaallah” demek çok güzeldir. Bununla beraber, bir kimseye söz verdiği birşeyi verip sonradan onu geri almak, sözünde durmamaktan daha çirkindir. Hatta Hz. Peygamber (sav) böyle kimseleri, kustuğunu yiyen köpeğe benzetmiştir.
  Şunu unutmayalım ki yalan yere söz vermek, Allahu Zülcelal'in gazabına sebep olan çirkin bir sıfattır. İyi bilmemiz lazımdır ki insanlar bize güvenir ve verdiğimiz sözlere inanırlarsa bunun karşılığı olarak Allahu Zülcelâl de bize emin bir kimse olmayı nasip edeceği gibi ahirette de büyük mükâfatlar verecektir.  İslamda Emaneti Korumak
  emaneti korumakla ilgili ayet - islamın emanete verdiği önem


  Emanete ihanet etmemek, dinimizin titizlikle üzerinde durduğu ahlaki görevlerimizden biridir. Korunmak ve saklanmak amacı ile insana verilen maddi ve manevi her türlü eşya emanet sayılır. Emin olmak aynı zamanda peygamberlerin sıfatlarındandır.

  Kur’anı Kerim’de; “Allah size emanetleri ehline vermenizi, insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder” (Nisa 58) buyurulmuştur. Bir önceki konuda belirttiğimiz hadis-i şerifte emanete hıyanet eden kimselerin ikiyüzlülüğünbelirtilerini taşıdıkları vurgulanmıştır. Emaneti inkar etmek, korumamak ya da kötüye kullanmak hep hıyanet sayılmıştır.

  Para ve mal cinsinden olan emanetler, maddi emanet sınıfına girer. Bunların korunması, istendiğinde eksiksiz olarak sahiplerine geri verilmesi gerekir. Özellikle devlet malının korunmasında özel bir dikkat gösterilmelidir. Çünkü o mallarda yoksul ve yetimlerin hakları olduğu gibi, bizden sonraki kuşakların da hakarı vardır.

  Allah’ın emir ve yasakları ile bize anlatılan kişi veya devlet sırları hep manevi emanetlerdendir. Bütün görevlerimiz, aklımız, sağlığımız, ailemiz ve onun her türlü güvenliği de manevi emanetlerdendir.

  İçinde okuduğumuz okul, gezdiğimiz yol, dinlendiğimiz park gibi kamuya ait mallar toplumsal emanetlerdendir. Bunlara iyi bakmak ve görevlerimizi yapmak, bu emanetleri korumak demektir. Çünkü Allah;

  “Ey mü’minler, Allah’a, peygambere hainlik etmeyin. Bile bile aranızdaki emanetlere de hainlik etmeyin” (Enfal 27) buyurmuştur.

  Emanete ihanet etmemek, birey ve toplum yaşamı için son derece önemli bir konudur. Aksi halde ulus ve devlet felakete sürüklenir. Güven kalmaz ve toplum zarar görür.  Detaylı bilgi için tıklayın...

  İslamda verilen sözü tutmanın önemi

 3. Misafir
  gerçekten çok önemli bir konuya değin missiniz.arkadaşıma gönderdim ders alsın diye teşekkür ederim.

 4. Misafir
  hepinize çok teşekkür ederim ödevim bitti sayenizde

 5. Misafir
  Gece dersçalışmak için kalkacağıma rabbime söz verdim ama istediğim saatte kalkamadim rabbime verdiğim sözü yerine getiremedim ne yapmaliyim

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  rabbime verdiğim sözü yerine getiremedim ne yapmaliyim
  tevbe et istiğfar et. çaba sarfedip tedbir almışsan Allah affeder günahın yoktur ama bilerek ihmal etmişsen günahtır tevbe gerekir.

 7. Misafir
  Ben birisine ona yıllar önce ona kahve ısmarlıyacağım için söz vermiştim aradan uzun zaman geçmesine ve ben bu sözü tutmak istememe rağmen birtürlü kısmet olmadı (ayrıca bu sözü verdiğim kişiyede defalarca teklif etmeme rağmen o kişi ne istedi ne istemedi) bu durumda benim ne yapmam gerekir vebali varmıdır ?

 8. Şema
  el-âsa limen âsa
  bu durumda benim ne yapmam gerekir vebali varmıdır ?
  Sözünüz yerini bulsun diye yine siz fırsat kollayın ve ona ikram edin

 9. Misafir
  Kuzenime almanyaya gidecegimize dair söz verdim, benim sözümun üzerine plan yaptı vs. Ama ben çalıştığım için ve iş yeri izin vermediği icin gidemiyoruz, işten ayrılıp sözümü tutmam daha mi hayırlı olur? Bu sözümü muhakkak yerine getirmelimiyim yoksa şartlar bunu gerektirdi deyip işime devam mi etmeliyim?.

 10. arifselim
  Yönetici
  Bir konuda yemin edildiğine eğer zaruret bir durum ortaya çıkarsa veya daha hayırlı bir durum ortaya çıkarsa o zaman yemin bozulabilir. Yemin bozulduktan sonra yemin kefareti gerekir.

 11. Misafir
  Arkadaşım bana senin mahkemende şahitlik yaparım beni yazdırabilirsin dedi fakat son dakika da caydı bud durum söz müdür? çünkü hem kırıldım hemde güvenimi sarstı gerçek arkadaşlık bu mudur?

 12. arifselim
  Yönetici
  Yalancı şahitlik değilse bunu yapması yanlış ve hatadır. Şahitliği Allah için yapmak her müslümanın bir görevidir.

+ Yorum Gönder
islamda verilen sözü tutma ve emaneti korumanın önemi,  söz verip tutmamak hadis,  islamda söz vermek,  verilen sözü tutmamak hadis,  söz vermenin önemi,  dinimizde söz verip tutmamak,  verilen sözü tutmamak