+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden Gavsın nefs hakkındaki sözleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gavsın nefs hakkındaki sözleri

  Reklam

 2. menzil_guller
  Ya Hayy

  Yanıt: Gavsın nefs hakkındaki sözleri


  Reklam  Cevap: Nefs düşmandır, Düşman düşmana acımaz, düşmanda hiçbir zaman hayır istemez.daima kötülüğü ister. Allahu teala buyurduki- “inne nefse le emmaretun bis’sui”Yusuf 53

  Nefsi emare daima kötülüğü emr eder.


  ***Şeytan ve nefs çok büyük düşmandır. Kedi nasıl fareyi delikten gözetiyor nefes bile almıyor,ses çıkarmıyor fare kendisini bilmesin çıksın diye şeytan ve nefiste öyledir.şeytanda aynı kedi gibi nerede nokta görürse oradan vurur.


  ***Şeytanı kandıran nefistir. Allah Teala şeytana Adem'e (a.s) secde et diye emretti, hemen nefis devreye girip, hayır sen daha kıymetli maddeden yaratıldın ,o çamurdan yaratıldı; sen nasıl ona secde ediyorsun diye onu emre itaatten alıkoydu ve helak etti.


  ***Bu tarikatı nakşibendiyenin gayesi cihadtır... En büyük cihad nefs ve şeytan... ilk önce insanın kendi nefsine dikkat etmesi gerekir.


  ***Şeytan kurt gibidir en ufak bir sesten korkar kaçar, şeytan Allah zikir edilince orada duramaz siner kaçar, ama nefis öyle değildir.


  ***“Bu kapıda kişinin ne kadar hizmet ettiğine değil nefsinin ne durumda olduğuna bakılır.”

  Baskalarına hizmet etmek isteyenler, kendilerini ıslah etsin yeter.
  Çünkü nefsini ıslah eden kimse baskalarına fayda verebilir ve güzel
  şeyleri temsil edebilir.

  Sadat-ı Kiram,nefislerini ıslah edip güzel ahlakı elde ettikleri için Allah yolunda insanlara büyük fayda vermişlerdir.

  En büyük hizmet,güzel ahlaklı ve edepli bir insan olmaktır...

  ***İşlenen günahlar, insanın kalbini zayıflatır; onun düşmanı olan nefsi ve şeytanı kuvvetlendirir. Bu nedenle, insanın içinde kalp, nefis ve şeytan devamlı mücadele hâlindedir.

  Zikre devam ediniz, virde önem veriniz. Çünkü kalbin tek ilacı zikirdir. Kur'an okumak, salâvat çekmek, hizmet etmek sevaptır; fakat bunlar kalbe ilaç olmaz, nefsin çirkin sıfatlarını değiştirmez. Nefsi ancak zikir terbiye eder.

+ Yorum Gönder
gavsın sözleri,  gavsımın sözleri,  gavsımızın sözleri,  Gavsimizin sozleri,  gavsin sözleri,  gavsin sozleri,  gavsimizin sözleri