+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden Vasiyet ile ilgili hadisler ve güzel sözler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vasiyet ile ilgili hadisler ve güzel sözler

  Reklam
  Sual: Vasiyet ile ilgili hadislere ihtiyacım var bana dinimizde Vasiyet hakkında hadis-i şerifler paylaşabilir misiniz ? ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Vasiyet ile ilgili hadisler ve güzel sözler


  Reklam  Cevap: Hz. Peygamber, malının tamamını, üçte ikisini, yarısını ve üçte birini vasiyyet etmek isteyip de kendisine soran kimseye; "Üçte birini ver. Hatta üçte biri de çok. Senin varislerini zenginler olarak bırakman, halka ihtiyaçlarını açan fakirler olarak bırakmandan, daha hayırlıdır." buyurmuşlardır (Buhâri, Vesâyâ, 2, 3, Ferâiz, 6; Müslim, Vesâyâ, 5).

 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Hz Peygamber (sav) hadislerinde:
  "Kim vasiyetini yapmış olarak ölürse doğru yol ve sünnet üzere ölür, takva ve şehadet üzere ölür, günahları bağışlanmış olarak ölür." buyuruyor.
  (İbni Mace Sünen)

  Hz Peygamber'in hadislerinde de vasiyet teşvik edilmiştir Mesela İbn Ömer'den rivayet edilen bir hadiste: "Bir Müslümanın vasiyet etmek istediği bir şey olup da, vasiyeti yastığının altında yazılı olmadan iki gece geçirmesi doğru değildir" buyurmaktadır (Buharî, Vesâya, 1; Müslim, Vesâya,1-4; İbn Mâce, Vesâyâ, 2)

 4. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  bilgiler için Allah(c.c.) razı olsun mumsema hocam

+ Yorum Gönder
vasiyet ile ilgili hadisler