+ Yorum Gönder
Sohbet Konuları ve Sohbet & Muhabbet Kategorisinden Allahaısmarladık ne demek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Allahaısmarladık ne demek?

  Reklam

  Allahaısmarladık ne demek? Mumsema Allahaısmarladık anlamı nedir

  allahaismarladik.jpg

  Hayata bakışımız, hayatı algılayışımız ve yaşama tarzımız değiştikçe kelimelerimiz de değişiyor. Belki de tersi oluyor kimbilir? Kelimelerimiz ya şekil olarak aynen kalmakla birlikte artık başka manaları işaret eder hale geliyorlar; ya da yeni benimsediğimiz anlamları işaret etmek için yeni formlar icat veya ithal ediyoruz.

  Yabancı dil öğrenirken, dilini öğrendiğimiz milletin çocuklarının hangi durumlarda ne dediklerini öğrenmek özel bir önem taşır. Çünkü bu tür sözlerin motamot tercümesi yoktur. Misafiri karşılarken ya da uğurlarken, bir seyahate çıkarken söylenen ibareler her dilde, o dilin sahiplerinin dünya ve hatta bazen öte dünya görüşlerini yansıtacak tarzda farklı farklıdır. Selamlaşmalar farklıdır, ünlemler farklıdır, deyim ve atasözlerinde büyük farklılıklar vardır.

  Bir Arap, konuğunu karşılarken “ehlen ve sehlen” der. Bunun en basit anlamı “siz ve aileniz güvenlik, huzur ve saadet içinde konuğumuz olun; burada sizin rahatınız için her şey yapılacaktır” demektir. Bu iki kelime, Arap konukseverliğinin muhteşem bir ifadesidir.

  Türkler bir yerden ayrılırken “Allahaısmarladık” derler. Bu ibareyi kullanan kimse, geride bıraktıklarını en güvendiği mercie emanet ediyor demektir. Hem onları sevdiğini hem de her gücün fevkinde Allah’a itimat ettiğini ifade etmektedir “Allahaısmarladık” sözü...

  Allahaısmarladık diyen, Allah’ı hayatına karıştırıyor, hem de O’nun hükümranlığının mutlak olduğunu kabul ediyor; ayrıca Allah’ın hayatının her aşamasında, her detayında müdahil olmasından hoşnut demektir.
  Araplar da, özellikle gurbetçi akrabaları ve dostlarıyla yaptıkları telefon konuşmalarını bitirirken kelime-i tevhit okurlar. Konuşma hitama erdikten ve artık ahize yerine konacakken telefonun bir ucundaki “La ilahe illallah”, diğer ucundaki de “Muhammed resulullah” der. Bu, “biz de bu kelime-i tevhit gibi bir araya gelelim, sonsuza kadar birlikte olalım” temennisinin zarif bir ifadesidir. Dua hükmünde bir davranıştır. “Habibinin adını kendi adından ayırmadığın gibi, bizi de birbirimizden ayırma Allahım” demektir.

  “Take care” diyen sadece geride bıraktığı kişiyi önemsediğini ve onun üstüne titrediğini belirtmiş olur; ama Allahaısmarladık diyen, bu ilgi ve özenin yanısıra sevdiklerini en yüce bir makamın koruyucu ve gözetici şefkat kanatları altına emanet etmiş bulunmaktadır.

  Allahaısmarladık yerine ikame olunan “bye”, “hadi bye”, “çav” ya da telefonda “kapattım”, “öptüm” gibi ifadelerin derûnî ve aşkın çağrışımları yoktur. Allahaısmarladık yerine başka şey diyen bir insan “kader ayırsa bile mahşerde buluşuruz” şarkısını yazamazdı mesela... Allahaısmarladık demeyen, inşaAllah demeyen bir nesil intihara daha kolay teslim olabilir, yaşama coşkusunu daha çabuk yitirebilir, Allah’ı ve ahiret gününü daha az hatırlar.

 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Allahaısmarladık ne demek?


  Reklam


  Allaha ısmarladık sözü anlamı güzel olsa da, Vedalaşma sözü olarak en çok Allaha emanet ol cümlesini kullanırız ki bunu Peygamberimiz (sav) söylemiş tavsiye etmiştir.

 3. 3
  Misafir
  Araplar hakkinda yazilan cok etkileyici keske ulkemizde bu gibi seyler olsa...

+ Yorum Gönder

allahaısmarladık

allahaısmarladık ne demek

allahaısmarladık anlamıalasmarladık ne demekallahaısmarladık anlamiallahaismarladik ne demekallahaismarladik