+ Yorum Gönder
Sohbet Konuları ve Sohbet & Muhabbet Kategorisinden Çocuğa isim vermek ve değiştirmek hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. rana
  Aciz Kul
  Reklam

  Çocuğa isim vermek ve değiştirmek hakkında

  Reklam

  Çocuğa isim vermek ve değiştirmek hakkında Mumsema Güzel isim koymayı tavsiye eden Peygamber Efendimiz’in (asm) kötü anlamlı veya yanlış anlaşılabilecek isimleri daha güzelleriyle değiştirdiği doğrudur. Meselâ; Harb, Savaş, Acı, Yesâr sal, Hazn zor, Asram kesen, Afire çorak arazi, Benû Zinye zinâ oğulları, Şeytan isimlerini anlamsız ve çirkin bularak; Melikü’l-Emlâk Meliklerin Meliki isminin Allah’ın gazabını çekeceğini haber vererek—çünkü Allah’tan başka meliklerin Meliki yoktur—; Rebâh (kâr), Necih kurtulmuş, Bereket isimlerini yanlış anlamaya müsâit bularak, çocuklara verilmesini tavsiye etmemiştir.
  Meselâ, “Bereket orada mı?” diye sorulduğunda, “Bereket yok!” denirse yanlış anlaşılır.

  Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) bunlardan “Harb” ismini “Selm” barış adıyla, “Hazn” adını “Sehl” kolay adıyla, “Asram” adını “Zür’a” (eken) adıyla, “Benû Zinye” adını “Benû Reşde” dürüst oğulları adıyla değiştirmiştir.1

  Üstad Bedîüzzaman da sâdık talebesi Zübeyir Gündüzalp ağabeyin; “Zîver” olan ve “süs, ziynet ve bezek” anlamlarına gelen ismini, “yazılmış kitapçık ve risâle” mânâsında bulunan “Zübeyir” adı ile değiştirmiş ve böylece “ismi daha iyisiyle değiştirme” sünnetini ihyâ etmiştir.
  Bilindiği gibi Zübeyir ismi, “yazılı levhâ, mektup ve kitap” mânâsında olan ve Hazret-i Dâvûd’a (as) inen mukaddes kitabın adı olan “Zebur” ismi ile aynı kökü paylaşmaktadır.

  Demek oluyor ki, ilk bakışta yanlış anlaşılabilecek veya kötü mânâlar çağrıştıran isimleri daha güzelleriyle değiştirmek sünnet bulunmaktadır.
  Fakat bu konuyu evham ve vesvese haline getirmeye lüzum yoktur. İsimlerimizin veya çocuklarımıza koyduğumuz isimlerin mânâları açıktan böyle bir mahzur taşımıyorsa, yani kötüye veya kötülüğe delâlet eden bir mânâ taşımıyorsa ve Allah’ın gazabını çekecek aksi bir mânâyı da ifâde etmiyorsa değiştirmemize gerek yoktur.Cemre’nin Arapça’da “sıcak ateş ve köz” demek olduğu doğrudur. Fakat Türkçe’de kışın soğuk günlerinden sonra sıcak günlerin habercisi ve baharın müjdecisi mânâlarında kullanılmıştır.

  Cemre isminin Arapçası her ne kadar “ateş” demek olsa da; bunu anlamsız görmek, Allah’ın gazabını çekeceğini söylemek ya da yanlış anlaşılabileceğini ifâde etmek zordur. Yani bu adı kullanmakta çirkinlik bulunmadığı gibi, sünnete aykırı bir durum da söz konusu değildir.

  Dipnot:
  1- Taç, 5/815- 836;
  2- Necm Sûresi, 53/39;
  3- Taberî, 3/174

 2. şehadet
  Devamlı Üye

  --->: Çocuğa isim vermek ve değiştirmek hakkında


  Reklam


  bir babanın evladı üzerindeki haklarından biridir zaten güzel isim koymak

 3. Misafir
  Selamûn Aleykum. Benim Adım Atakan, ben adımı Muhammed Fatih İslâm olarak değiştirmek istiyorum. Yani Muhammed Fatih İslam ismini üzerimde taşımak istiyorum. Caiz olup olmadığı hakkında bir bilginiz var mı?(Yaşım: 15)

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Selamûn Aleykum. Benim Adım Atakan, ben adımı Muhammed Fatih İslâm olarak değiştirmek istiyorum. Yani Muhammed Fatih İslam ismini üzerimde taşımak istiyorum. Caiz olup olmadığı hakkında bir bilginiz var mı?(Yaşım: 15)
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  İsmini değiştirmeyi düşünmen çok güzel.
  En güzel isim Muhammed hayırlı olsun şimdiden.

 5. Misafir
  - Benim adım sude ismimi elif olarak degistirmek istiyorum isim degistirmek günah mı? ?


  - Merabalar benim ismim Fethullah son zamanlardaki olaylardan sonra değiştirmek için mahkemeye başvurdu ve fatih olmasını istedim dinimizce uygun mudur ve kulağıma tekrar ezanla söylenmesi mı gerekmektedir

 6. arifselim
  Yönetici
  - Sude ismi tavsiye edilmese de bir sakıncası olduğunu da göremedik. Türk Dil Kurumunda Sude ismi için “sürülmüş”, “sürmeli, boyalı” karşılığını vermiştir. Eğer manası açısından hoşnut değilsen değiştirebilirsin. Ama Elif değilde 'Elife' ismi daha uygundur.

  - Fatih ismi uygun ve güzeldir. Ama bu olaylardan dolayı değiştirmeni tavsiye etmiyoruz. Bir isim kimsenin tekelinde değildir. Bunu dert etmene bile gerek yoktur.

 7. Nazsu
  Seyirci Üye
  Bebeğim olacak ismini demir koymayı düşünüyorum hem kuranda demir anlamında Hadid süreside var sizce uygunmudur

  Bebeğim olacak adını demir koymayı düşünüyorum yalnız çevremde çoğu kişi söylediğimde manası olsun diyor oysa burda sizde açıklamışsınız kurandada geçiyor ki benim için anlamı dünya için bu kadar önemli bi element bundan daha iyi manası olur mu bilmiyorum misal lina ismide hurma ağacı anlamında bunu koyan insanlarda var hurma bizim için ne kadar değerliyse demir içinde kuranda bir o kadar önemi belirtilmiş yinede anlamadım insanların isim konusunda tepkisini

 8. arifselim
  Yönetici
  Kuranda geçen her kelime isim olarak verilebilir diye bir kaide yoktur. Demir ismi de uygun isimlerden değildir ve tavsiye etmiyoruz. Lina ismi ise 'Layyine' şeklinde geçer ve yumuşak narin şeklinde geçmektedir ve bu isim caizdir. Hurma 'Temr' demektir ve bu isimde değildir.

+ Yorum Gönder

islamda isim değiştirme nasıl olur