+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şeriat nedir? Şeriatçı nasıl olunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. HüKüMDaR1
  Devamlı Üye
  Reklam

  Şeriat nedir? Şeriatçı nasıl olunur?

  Reklam

  Şeriat nedir? Şeriatçı nasıl olunur? Mumsema Şeriyat ve Şeriiyatçı nedir kısaca anlatan olursa daha makbule geçer?

  Ayrıca nasıl şeriatçı olunur?


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Şeriat nedir? Şeriatçı nasıl olunur?


  Reklam


  Alıntı HüKüMDaR1 Nickli Üyeden Alıntı
  Şeriat nedir? Şeriatçı nasıl olunur?
  Şeriyat ve Şeriiyatçı nedir kısaca anlatan olursa daha makbule geçer?

  Ayrıca nasıl şeriatçı olunur?
  buyur kardeş daha önce bu konuyu açmıştık: Şeriat - Mumsema islam Arsivi

 3. HüKüMDaR1
  Devamlı Üye
  teşekkür ederim saol!

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Şeriat kelimesi, "ş-r-`a" kökünden gelmekte olup türevleriyle birlikte Kur'ân'ın dört ayrı yerinde geçmektedir. Sözlükte "su yolu, bir ırmak veya herhangi bir su kaynağından su içmek ve almak için gidilen yol, doğru yol, Hak din yolu, büyük ve geniş cadde, aydınlık ve ışık" gibi manalara gelmektedir. Toplumlar için amelî hükümler, emir ve yasaklar anlamına gelen şeriat, bütün ilâhî dinlerde peygamberlerin aracılığıyle gönderilen ortak bir unsurdur: "Sonra da seni din konusunda bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy; bilmeyenlerin isteklerine uyma." (Câsiye, 45/18), "(Ey ümmetler) Her birinize bir şeriat ve bir yol verdik. Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı..." (Mâide, 5/48).
  İslâm bilginlerinin bu âyetlere getirdikleri yorumlara göre din; esasa ilişkin inanç, usul ve prensip, şeriat ise her peygamberin kendi devrinde bu usule dayalı olarak ortaya koyduğu amelî kurallar ve tatbikatın adı olmuştur. Geniş yol anlamına gelen minhac da ilk insandan bu yana, Allah'ın dininde değişmeden gelen îmân esasları olarak açıklanmıştır. Bu durumda minhac ile şeriat dinin içeriğini ve sınırlarını oluşturmaktadır.
  Toplumların ihtiyaçlarına göre gönderilen dinlerde tedricî değişiklikler olmuştur. Önceki dinde yasak olan bazı fiiller, sonraki dinde helâl kılınmış veya bunun tersi olmuştur. Ancak inanç esasları hepsinde birdir. İsimleri ve hükümleri farklı da olsa bütün ilâhî dinlerin özü birdir. Peygamberimiz, bu hususu şöyle açıklamıştır: "Biz peygamberler baba bir kardeşleriz. Dînimiz birdir." (Buhârî, Enbiyâ, 48) "Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü"nde bu terim şöyle açıklanmıştır: "Şeriat, dîn manasında da müstameldir. Bu takdirde hem ahkâm-ı asliyye denilen itikadıyyatı, hem de ahkâm-ı fer'iyye denilen ibadetleri, ahlâkı ve muamelatı ihtiva etmektedir."
  (DİB)

+ Yorum Gönder