+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Adet döneminde sac kestirmek , diş dolgusu yaptırmak, tırnak kesmek, sac boyamak caiz mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. lamelif
  ~~SÜKUT LEHÇESİ~~
  Reklam

  Adet döneminde sac kestirmek , diş dolgusu yaptırmak, tırnak kesmek, sac boyamak caiz mi

  Reklam

  Adet döneminde sac kestirmek , diş dolgusu yaptırmak, tırnak kesmek, sac boyamak caiz mi Mumsema slamunaleyküm adet döneminde sac kestirmek , diş dolgusu yaptırmak, tırnak kesmek,sac boyamak , bu saydıklarımın dinen bir sakıncası varmıdır

 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: adet döneminde sac kestirmek , diş dolgusu yaptırmak, tırnak kesmek, sac boyamak caiz mi


  Reklam 3. Şema
  el-âsa limen âsa
  Diş dolgusundan önce gusül abdesti almak şart değildir. Diş dolgusu yaptırmış bir insan zamanla cünüp olsa dişin altını yıkamak zorunda olmadığı gibi, diş dolgusu yaptıracak kişinin boy abdesti alması da şart değildir.

  Burada iki durum söz konusudur:

  1- Kişi cünüpken yani gusül abdesti gerekli olduğu halde gusül almadan diş dolgusu yaptırabilir mi?

  Bir kişinin adet ve lohusa dışında, namaz vakti geçirecek kadar cünüp kalması doğru değildir. Bu nedenle her ne kadar cünüp durmak haram değilse de bir namaz vakti geçinceye kadar yıkanmaması haram olur. Çünkü namaz kılması farzdır. Bununla beraber cünüpken veya adet halinde iken diş dolgusu yaptırmak caizdir ve helaldir. Temizken dolgu yaptırılmasını tavsiye ederiz. Ancak cünüp iken dolgu yaptırmak dolguya zarar vermez. Sonradan yapılacak gusül abdestlerine de bir engeli yoktur. Çünkü, yapılan diş dolgusu vücudun parçası olacağından o dolgunun dışını yıkamak gusül abdesti için yeterlidir.

  Bu nedenle adet ve lohusa gibi durumlarda diş dolgusu yaptırmanın bir sakıncası olmadığı gibi, hayatı boyunca yapacağı gusüllerede bir engeli olmaz.

  2- Kişi cünüp değilken diş dolgusu yaptıracaksa zaten guslü vardır yeniden bir gusle gerek yoktur.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder
adetliyken diş dolgusu yaptırılır mı,  adet döneminde diş dolgusu yapılırmı,  adetliyken dolgu yapılırmı,  adet döneminde saç kestirilir mi,  adetliyken diş dolgusu yapılırmı,  adetliyken diş dolgusu,  adetliyken diş dolgusu yaptırılırmı