+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Müslüman olmak isteyen birine öncelikle ne söylemek gerekir? ne yapmak lazım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nurgulnaz
  Üye
  Reklam

  Müslüman olmak isteyen birine öncelikle ne söylemek gerekir? ne yapmak lazım?

  Reklam

  Müslüman olmak isteyen birine öncelikle ne söylemek gerekir? ne yapmak lazım? Mumsema Selamün Aleyküm.benim hristiyan bir arkadaşım var.ona ilk önce bir müslüman olarak kendimi,daha sonra islamı sevdirmeye çalıştım.beni çok sevdiği için islamı da araştırmaya karar verdi.Kurandan önce İslam ve incil arasındaki farkları anlatan bir kitap verdim eline..okudu ve çok etkilendi..
  daha sonra kendisini alelen tevhid dinine davet ettim.araya giren ve kendisini müslüman olarak tanıtan diğer arkadaşımız eğer kelime_i şahahadet getirirse hem hristiyan arkadaşımın hem benim çok büyük günaha gireceğimizi idda etti.çok sinirlendim ve kendisinden daha sonra gerekçe istedim.bana hristiyan arkadaşımızın guslü olmadığını dolayısıyla Allahın adını ağzına alamayacağını söyledi.en basit örneği peygamberimiz (s.a.v) insanları dine davet ederken önce tevhidi dile getiriyor ve şahadet getirmelerini istiyordu bildiğim kadarıyla.yanlışsam beni düzetin lütfen. şimdi aynı kişi gelip okumak için bizden kuranı istese veremeyeceğiz bu mantıkla çünkü guslu yok.medet arkadaşlar.mümkünse kurandan ayetlerle bana doğru yolu gösterin..

 2. DZALBAY
  Üye

  --->: el-cevap yardım edin


  Reklam


  Senin o muhterem arkadaşın apaçık bir cinayet işlemiş...Bir Müslümanı öldürmüş...Peygamber sav efendimize gelip biat eden veya İslamı seçtim diyenler,hep gusül abdesti alarak mı geliyorlardı?Allah o hristiyana hidayeti vermiş de,bir de o arkadaşına verse keşke...Guslü olmayanın Allah cc adını ağzına almayacağı hangi kaynakta yazılı,o arkadaşına bir soruver de bize de söylesin...

  İnsan,cünüp iken bile mecbur kaldığında,ağzını yıkayıp,besmele çekip,yemek yiyebiliyor...

  Bu mevzu için Kurandan örnek gösterilecek ayete filan hiç gerek yok kardeşim.Pişmiş aşa su katmaya da gerek yok...

  Sen gene o hristiyanı davetine devam et derim.

  Selam ve dua ile,Allah cc yardımcın olsun.

 3. Rüyet-iTaksîr
  Üye
  Omer, Hz.Omer r.a. olmadan once Peygamberimizi s.a.v elinde kılıcı görmeye gelirken gusul alıpda mı gelmişti ne saçma mantık bu. Adam guslu bilse zaten hristiyan değil müslümandır.

  Hristiyan bir adama Allah c.c. dan Peygambermizinden s.a.v Kuran dan once guslu mu öğreticez. Allah c.c. Allah c.c....

  Bende Hristiyanlar arkadaslarıma Kuran hedıye ettım ıngılızce ama Arapcasıda var. Ne deyım ben onlara gusul mu al deyım. Dakka bır gol bır, hele bır dur onunda sırası gelıcek elbet...

  Yalnızca tek soyledıgım lutfen bel ustunde tutun bunuda saygıdan oturu şeklinde anlattım...

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Selamün Aleyküm.benim hristiyan bir arkadaşım var.ona ilk önce bir müslüman olarak kendimi,daha sonra islamı sevdirmeye çalıştım.beni çok sevdiği için islamı da araştırmaya karar verdi.Kurandan önce İslam ve incil arasındaki farkları anlatan bir kitap verdim eline..okudu ve çok etkilendi..
  daha sonra kendisini alelen tevhid dinine davet ettim.araya giren ve kendisini müslüman olarak tanıtan diğer arkadaşımız eğer kelime_i şahahadet getirirse hem hristiyan arkadaşımın hem benim çok büyük günaha gireceğimizi idda etti.çok sinirlendim ve kendisinden daha sonra gerekçe istedim.bana hristiyan arkadaşımızın guslü olmadığını dolayısıyla Allahın adını ağzına alamayacağını söyledi.en basit örneği peygamberimiz (s.a.v) insanları dine davet ederken önce tevhidi dile getiriyor ve şahadet getirmelerini istiyordu bildiğim kadarıyla.yanlışsam beni düzetin lütfen. şimdi aynı kişi gelip okumak için bizden kuranı istese veremeyeceğiz bu mantıkla çünkü guslu yok.medet arkadaşlar.mümkünse kurandan ayetlerle bana doğru yolu gösterin.
  yöntemin iyi kardeşdevam et. o arkadaşım dediğin şeytanın ta kendisidir (şeytanın oyuncağıdır). onu dinleme. Allah hidayet versin. amin.

 5. nurgulnaz
  Üye
  Allah razı olsun gerçekten içimi ferahlattınız.. ama ne yazıkki ben alim değilim cahile laf anlatamıyorum.. hristiyan arkadaşımın niyeti varsa bile o tartışmamızı gördükten sonra bende olsam bir kere daha düşünürdüm.daha kendi aramızda dini tartışır durumdayız.bi hristiyana ne verebiliriz bilmiyorum.yani onu davet ettiğim andaki araya bir girişi vardı görmeliydiniz.büyük cehalet.dua edin Allah rızası için.. ümmete bi kişi dahe eklenmesi için..


 6. sevgiii
  Devamlı Üye
  işallah arkadaşım.hiristiyan arkadaşını müslüman yapabilirsin ve işallah diğer arkadaşınada doğru yolu gösterebilirsin.Allah'ım yar ve yardımcın olsun.s.a.

 7. _ay ışığı_
  Üye
  Amin inşallah. Aksini söyleyene asla kulak asma ne olursa olsun o da müslüman olmak istiyorsa elbette ki kelime-i şahadet getirmesi gerekir.. Müslüman olduktan sonra elbet öğrenir gusül abdestini. Sakın şüpheye düşme gayet doğru yoldasın bildiğini uygula Allah yardımcın olsun kolay gelsin

 8. hicret622
  Üye
  "İmam olmanız, sizi fetvaya cüretkâr yapmasın. İşi ehline havale edin. İnsanların günahını taşımayın."

  Bu arkadaşınıza söylemeniz gereken bir hocanın tavsiyelerinden sadece biri. İmamlar için bu tavsiye varken bizler için nasıl olmalı gerektiği açıktır.

  Buna benzer bir hadise duymuştum. Japonyada bir grup insan Müslüman olmak isteyip oradaki bizden makamlara başvurmuşlar. Bizimkilerin daha ilk adımdaki hatası şu: Hanefi mezhebine mi bağlı olacaklar Şafi mezhebine mi... Yaşam tarzlarına göre kendilerince daha iyi olacak diye tartışmaya girilince bunu gören Japonlar bu ne deyip geri adım atmışlar!

  Bunun için yapılması gereken açık ve net cevap ise: Tartışmaktan haklı da olsan haksız da olsan uzak dur! Selam de geç...
  Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Geçersiz ve boş olan yalan söylemeyi kim terk ederse Cennetin etrafında bir köşk yaptırılır. Kim de haklı olduğu halde münakaşayı ve tartışmayı terk ederse Cennetin ortasında bir köşk yaptırılır. Kim de ahlakını güzelleştirirse ona da Cennetin en yüksek bölgesinde bir köşk yaptırılır.” (İbn Mâce, Mukaddime: 5) Tirmizî: Bu hadis hasen olup Seleme b. Verdan’ın, Enes’den yaptığı rivâyetiyle bilmekteyiz.

  Olayın özüne gelince bir insana ilk emir Müslüman olmasıdır. Müslüman olmadan önce namaz kıl oruç tut gibi farzlara geçilmez. Müslüman olmayan bir kişinin bu ibadetleri ne amaçla yaparsa yapsın imanı olmadığı için kabul olmaz. Gusül de Müslümanın üzerindeki emirdir, Müslüman olmadan önce aldığı gusül normal bir banyodan öte değildir. Dine girmeden amele geçilmez.

  İnsan,cünüp iken bile mecbur kaldığında,ağzını yıkayıp,besmele çekip,yemek yiyebiliyor...
  Mecbur kaldığında demişsiniz. Doğrusu ise mecbur olmasa da yiyebilir. Cünüp olan kimse Kur'an-ı Kerim'e dokunamaz, namaz kılamaz. Elbet ilk fırsatta güsül alınması güzeldir. Ama hadiste belirtilen eğer ilk yemek yiyecekseniz bölgenin temizliğini yapıp normal abdest aldıktan sonra yeyin buyurulmuştur. Ancak güsülün alınması için geçen süre bir namaz vaktini geçirecek uzunlukta olmamalıdır, yani namaz kaçmadan güsül alınmalıdır.

  Esselamü ala menittebeal Hüda.

 9. Misafir
  Kardeşim selam aleyküm..bu hristiyan arkadaşına verdiğin kitabın adı nedir acaba? benim de böyle bir tanıdıgım var ama çok zorlanıyorum bana da yardımcı olur musunuz bu konuda. Allah razı olsun

 10. Misafir
  Selamun aleyküm
  Benim bir gayrimüslim bir kız arkadaşım var ve ben onunla ciddi düşünüyorum onu müslüman yapmak ve dinimize davet etmek istiyorum . Bu mümkünmüdür ve mümkünse onunla evlenebilirmiyim? Cevap verirseniz sevinirim.

  Sinan Hasan

 11. Misafir
  Tabi neden olmasın islam dinine geçtiği anda müslüman olur sonra anlatılır islam dinine ait olan mevzular .. olabilir .

+ Yorum Gönder
müslüman olmak için yapılması gerekenler,  musluman olmak icin ne yapmali,  müslüman olmak için ne yapmalı,  müslüman olmak icin ne yapmak lazim,  müslüman olmak için ne yapmak gerekir,  müslüman olmak için ne yapılmalı,  bir hristiyanı müslüman yapmak