+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Arkadaşım sünneti inkar ediyor. Tek kaynak Kuran diyor. Acil yardiminiza ihtiyacim var Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. oguzksk
  Üye
  Reklam

  Arkadaşım sünneti inkar ediyor. Tek kaynak Kuran diyor. Acil yardiminiza ihtiyacim var

  Reklam





  Arkadaşım sünneti inkar ediyor. Tek kaynak Kuran diyor. Acil yardiminiza ihtiyacim var Mumsema Arkadaslar iyi gunler..

  Kardesim el sunneti inkar ediyor yanliz Kuran diyor

  Sizden bir ayet istiyorum bir ayet ama adini unuttum Turkce mealen

  "Biz Kurani sen onlara aciklayasin diye indirdik"

  boyle bir ayet vardi sanirim yani Kurandan lutfen bana bir ayet gosterin ki el sunneti takip etmek gerektigini gostereyim..

  Kardesim yanlis yolda bi'dat ehli oldu cok uzuluyorum kahroluyorum..





 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Acil yardiminiza ihtiyacim var


  Reklam


  (Kur’anı insanlara açıklayasın diye sana indirdik.) [Nahl 44]


  Bu ayetler de yardımcı olacaktır.

  (Kur’anı insanlara açıklayasın diye sana indirdik.) [Nahl 44]

  (İhtilaflı şeyleri insanlara açıklayasın ve iman eden bir kavme de hidayet ve rahmet olsun diye bu Kitabı sana indirdik.) [Nahl 64]

  (İhtilaflı bir işin hükmünü Allah’tan [Kur’andan] ve Resulünden [Sünnetten] anlayın!) [Nisa 59]

  (Aralarındaki anlaşmazlıkta seni hakem tayin edip, verdiğin hükmü tereddütsüz kabullenmedikçe, iman etmiş olmazlar.) [Nisa 65]

  (Allah ve Resulü, bir işte hüküm verince, artık inanmış kadın ve erkeğe, o işi kendi isteğine göre, tercih, seçme hakkı kalmaz.) [Ahzab 36]

  (Allah’a ve ümmi nebi olan Resulüne iman edin!) [Araf 158]

  (Allah’a ve Resulüne itaat edin!) [Enfal 20]

  (Allah’a ve Resulüne inanmayan [kâfir olur] kâfirler için de çılgın bir ateş hazırladık.) [Feth 13]

  (Size kitabı, hikmeti getiren ve bilmediklerinizi öğreten bir Resul gönderdik.) [Bakara 151]


 3. Rüyet-iTaksîr
  Üye
  Güzel kardeşim biraz kişisl bir soru ama merak ettim. Kardeşiniz nasıl bir gruba mensup olmuş bilginiz varmı?

  Zira sünneti red demek Peygamberimizi s.a.v red demek, Peygamberimizi s.a.v red demek Allah c.c. ı red demek...

  Benim islam tarihi bilgim zayıftır ama bunu yapan gruba harici tayfası deniyor sanırım..

 4. oguzksk
  Üye
  Kardesim hic bir grupa uye degilmis. Ben New yokrta yasiyorum ve oda ankarada okuyor. Iki yil once namaza basladi ama simdi ise bazi seyleri inkar ediyor. Bana internetten bazi website lerin linklerini yollamis. Yani intertte cok el sunnet karsiti, sapik bi'dat ehli kitaplar bilgiler var. Onlardan etkilenmis ama akilli insan etkilenmez..

  Bende ona bu ayetleri gonderdim ancak o hala diretiyor illede yanliz Kuran diyerek. Hatta 2 milyon hadise serif den 300 bine sonrada 6 bine indigini soyluyor. ve Hadise3 serifler 250 yil sonra yazilmis.

  Aklinizda bulunsun mummin dostlarim, yakinlarinizi internet basinda baska sitelere giremelerine izin vermeyin ve TV gazetedeki sapik fikirli insanlarin goruslerrinide sakin izlettirmeyin. Bunlar insanlarin imamini caliyor..

 5. _ay ışığı_
  Üye
  Evet ya şu internet ortamı yararlı olduğu kadar zararlı bilgilerde içeriyor. Araştırmalarımdan bunu anlıyorum inanın o kadar doğru bilinen yanlışlar var ki hepsi almış başını gidiyor şu internet ortamında. Milletin kafasını yıkıyorlar şüpheye düşürmeye çalışıyorlar anlayamıyorum. Umarım kimse aldanmaz o tür yazılara dinimizi lekelemeye çalışanlar bihayli çok... Allah inananların yardımcısı olsun. Her nefesimizi imanla alabilmeyi nasip etsin.Bizi ve inananların kötü yollara düşmesine engel olsun inşallah...

  Umarım arkadaşında aklını çalıştırmayı dener. Nasıl olur inanamıyorum doğrusu kur'ana inanıpta sünnete inanmamazlık olur mu hiç?! akıl karı değill...

 6. atıf 1
  Devamlı Üye
  Allahû Teâla'nın (cc) en güzel misal (usvetûn hasenetûn) olarak vasıflanırdığı Resûl-i Ekrem'e (sav) itaat etmek farz, muhalefet ise haramdır.. İmam-ı Gazali "Küfrü" şöyle tarif etmiştir: "Resûl-i Ekrem (sav)'in getirdiği haberlere inanmamak, onları yalanlamak küfürdür". Bu tarifte hem Kur'an-ı Kerim, hem de sünnet birlikte zikredilmiştir. Mütevatir sünnet'in inkârının "Küfür" olduğu hususunda; ehl-i sünnet ulemâsının ittifak ettiği malûmdur.
  Kur'an-ı Kerim'de: "Ve O (Resûl-i Ekrem) kendi heva ve hevesinden söz söylemez. O (Kur'an ve O'nun din hususundaki emri) ilka edilegelen vahiyden başka birşey değildir"(necm suresi 2,3) hükmü beyan buyurulmuştur.. Resûl-i Ekrem (sav)'in Kur'an-ı Kerim'de mücmel olarak farz kılınan bütün emirleri ve nehiyleri, sahabe-i Kiram'a mahiyetini açıkladığı bilinmektedir. Meselâ: Kur'an-ı Kerim'de "Zekât" farz kılınmıştır. Ancak hangi mal'dan, hangi süre içerisinde ve ne miktarda verileceği zikredilmemiştir. Resûl-i Ekrem (sav) Zekâtla ilgili bütün hükümleri izah etmiştir. Yine "Hacc" ibadeti; Kur'an-ı Kerim'de mücmel bir ayet-i kerime ile farz kılınmıştır. Bu ibadetin bütün farzları, vacipleri ve nasıl edâ edileceği Resûl-i Ekrem (sav) tarafından izah edilmiştir. Yine "Cum'a Namazı" Kur'an-ı Kerim'de mücmel bir ayet-i kerime ile farz kılınmış; hangi şartlarda ve ne şekilde edâ edileceğini Resûl-i Ekrem (sav) öğretmiştir. Misalleri daha da çoğaltmak mümkündür Resûl-i Ekrem (sav) döneminde bir gurup kimse; "Biz Allahû Teâla (cc)'nın kitabından başka delil tanımayız" iddiasını ortaya atmışlardır. Bunun üzerine Peygamberimiz (sav): "İçinizden hiç birinin koltuğuna (Sedirine, kanepesine) yaslanmış bir vaziyette iken, kendisine benim emir ve nehiylerimden biri ulaştırıldığında: "- Başkasını bilmem, ben Allahû Teâla (cc)'nın kitabında gördüğümüze uyarım" dediğini sakın görmeyeyim"(imam şafii errisale) emrini vermiştir. Bu emir, Allahû Teâla (cc)'nın kitabını kabul etmekle beraber, Resûl-i Ekrem (sav)'in sünnetini reddedenleri ilzam etmektedir. Esasen Allahû Teâla (cc)'nın: "Bir de peygamber size ne verdiyse (her ne emir verirse) onu tutun, nehyettiğinden de sakının"(haşr suresi 7) emrini verdiği malûmdur. İbn-i Huzeyme (rha) "Din hususunda Resûl-i Ekrem (sav)'e itaat etmenin farz , şahsi reyle karşı çıkmanın haram olduğunu" El Ahzab Sûresi'nin 36.ncı ayet-i kerimesini zikrederek beyan etmekteir..

  Meselenin özü şudur: Resûl-i Ekrem (sav)'in din hususundaki her emrine itaat etmek farzdır. Hiç kimsenin, şahsi kanaatini ve aklını esas alarak muhalefet etmesi caiz değildir. Sünnet zanni değil, kat'i bir delildir. Hesap gününü düşünen bir mükellef, Resûl-i Ekrem (sav)'e muhalefet edemez.
  yusuf kerimoğlu emanet ve ehliyet (islam ilmihali)


 7. talha b ubeydullah
  Devamlı Üye
  Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.

  AHZÂB suresi, 21. ayeti

  ve devam olarak bir kaç kısa soru kuranı kerimde namaz kılınış şekli yoktur namazı nasıl kılıyor arkadaşımız ve erkek çocukların sünnet olayıda yoktur arkadaşımız bu konuda ne diyor selametle...

  selat selam iki cihan serverine olsun sav

  selametle



 8. Rüyet-iTaksîr
  Üye
  Hadise3 serifler 250 yil sonra yazilmis
  Kardeşinizin mantığını anlayamadım. Yani yapılması gereken Hz.ResulAllah s.a.v birşey söylediği yada yaptığı zaman hemen o andamı kitaplaştırmak gerek kabul olması için.

  O zaman kardeşinize sorar mısınız? Kuran-ı Kerim ne zaman ve kimin zamanında toplatılıp düzenli bir hala sokulmuş? Şimdi kardeşiinizin mantığıyla hareket edersek haşa Kuranı damı red edelim değil mi ama?

 9. munzir
  Devamlı Üye
  Kuran ve sunneti birbirinden ayırmak, Allah ve Peygamberi ayırmaya çalışmak tır.
  Pis hariciler

 10. RedveKabul
  Emekli
  Zaten konu açılmıştı diğer konulara cevap vereceğiniz yere eski konuları hortlatmakla neyi amaçlıyorsunuz?

 11. ömerhattab
  Devamlı Üye
  “Peygamber size neyi verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan da sakının” (Haşr: 7) gibi, sünnete delâlet eden bir takım âyetlere rağmen sünneti inkar edeceksin, hem de Kuran sevdalısı olacaksın bu mümkün olabilir mi?

 12. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.

  Reklam


  Sünnet Kur'an-ı Kerim'e muhalif değil ki;

  O kardeşiniz neye muhalif olduğunu bilmiyor o zaman.

  Bu durumda siz O'na sorun.... Neye muhalifsin sünnette diye.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu