+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Camide yatsı namazının ilk sünnetini kılarken yaptığım bir yanlışlıktan ötürü sehiv secdesi yapmam g Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Zümer
  Üye
  Reklam

  Camide yatsı namazının ilk sünnetini kılarken yaptığım bir yanlışlıktan ötürü sehiv secdesi yapmam g

  Reklam

  Camide yatsı namazının ilk sünnetini kılarken yaptığım bir yanlışlıktan ötürü sehiv secdesi yapmam g Mumsema Merhaba arkadaşlar ; kafamdaki sorularıma net yanıtlar verirseniz çok sevinirim.

  1-) Örn: Camide yatsı namazının ilk sünnetini kılarken yaptığım bir yanlışlıktan ötürü sehiv secdesi yapmam gerekirmi cemaatle birlikte kıldığım için ? Eğer gerektiği bilmeden yapmadığım için nasıl telafi edebilirim ?

  2-) Herhangi bir vaktin namazını kıldığım halde içime sinmemiş ise diğer vakit gelmeden 2. defa kılabilirmiyim ?

  3-) Namaz kılarken çevremdekilerden gelen seslerin namazıma bir etkisi olurmu ? (orada namaz kılınmaması gerekiyor gibi)

  Şimdiden çok teşekkür ederim....

 2. atıf 1
  Devamlı Üye

  --->: Sorularıma yanıt verebilecek varmı ?


  Reklam


  merhaba 1. sünnet namazı kılarken yapılan hata da sehv secdesi gerekir. imama uydugunuz takdirde, farzda ki hatanızdan cemmat olduğunuz için bir şey gerekmez .
  2kılabilrsiniz şübhenin kalkması için iyi olur ama şübheye mahal vermemek iyi olur. çünkü şübheler zamanlaistikametinizi samimiyetiniz olumsuz etkiler.
  3dikkatinizi dağıtabilir. mümkünse sakin bir yerde kılmanız daha iyi olur . ama gürültülü bir yerde namaz kılınabilir. kafanız karışmıyorsa şaşırmıyorsanız mahsuru yoktur.
  rabbim doğru yolundan ayırmasın. selam ve dua ile

 3. DZALBAY
  Üye
  1.Yatsının ilk sünneti cemaatle kılınmaz.Ama sen,sünnette yaptığın hatayı,cemaatle kıldığın farzın sonunda sehif secdesi yaparak düzeltmeyi kasdediyorsan;o hiç olmaz.Çünkü ikisi farklı namazdır.Şüphen kesin ise,namazı iade edersin,yani sünneti yeniden kılarsın.

  2.Bunun sebebi sık sık tekrarlanıyorsa, onun adına vesvese denir ve kılınmaz.Vesvese şeytandandır(hadis şerif).Ama,bir veya iki defa şüpheye düşmüşsen,bir sakatlık var demektir.Sağlam olsun diye kılmak daha efdaldir.

  3.Seslerin etkisi,senin onlara verdiğin değer kadar olur.Sen namaz kılıyorsan,namazın namaz olur;sesleri dinliyorsan,namasin ifsad olur.Sesleri duymazdan gelemiyorsan da,o zaman,sessiz bir mekan seçmende fayda vardır.

  Selam ve dua ile.

+ Yorum Gönder