+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 356
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İskilipli Atıf Hoca kim tarafından öldürüldü ve niçin? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 61
  t.yılmaz
  Emekli
  Reklam

  --->: İskilipli Atıf Hoca kim tarafından öldürüldü ve niçin?

  Reklam  --->: İskilipli Atıf Hoca kim tarafından öldürüldü ve niçin? altıncı sayfa yazısı mumsema.com --->: İskilipli Atıf Hoca kim tarafından öldürüldü ve niçin?
  Vanlı kardeşim,yazdıklarımda tezat falan yok.Takiyüddin adlı ünlü gök bilimcinin kurduğu rasathane, melekleri gözetliyor diye şeyhülislamın fetvasıyla yerle bir edildi.bu bile bir örnek.özellikle Kanuni'nin ölümünden sonra gericiler egemeniklerini arttırdılar ve her türlü gelişmenin önünü tıkadılar.Osmanlı'nın son dönemlerinde yapılan modernleşme çalışmaları ise bunun önüne geçmek içindi.ama başarılı olunamadı ve devlet yıkıldı.

 2. 62
  betülce
  Kıdemli Üye

  --->: İskilipli Atıf Hoca kim tarafından öldürüldü ve niçin?


  Reklam


  Tamam o zaman Allah'ın indirdiğiyle hükmedelim. Her erkek 4 kadınla evlenebilsin, kadınlar mirastan erkeklerin yarısı kadar pay alsın,şahitlikleri erkeğinkinin yarısı değerinde olsun,Allah'a inanmayanların elleri çaprazlama kesilsin,adet bile görmemiş kızlarla evlenilebilsin, kadının aklı ve dini eksik sayılsın, vs... Bunları bu zamanda uygulayabilir miyiz?
  okuduklarıma inanamıyorum yani siz haşa Kuran-ı Kerim'in şuanki yaşantımıza hitap etmediğini,o dönem için indirildiğinimi söylüyorsunuz.Yazık gerçekten yazık


  meğer biz gerçekten toplum olarak ne kadar geliştirmiş hatta aşmışız kendimizi ki haşa Allah kelamını beğenmiyoruz bu arada kelamıda istediğimiz yerinden öyle güzel almışıki 4 kadın- kadının dini aklı kısa gibisinden detaysızca, ukalaca dalga geçer gibi can alıcı başlıklarla anca kendini kandırısın. İnsan yapamadığını yapamıyorum Allah affetsin hidayet versin bana derde Allahın kelamını yapalımda şöyle olsun böyle olsun diye düşüncesizce nasıl konuşur ahkam keser anlamıyorum yazık çok yazıkkk

 3. 63
  Burcuela
  Emekli
  Hak ile batılın kavgası kıyamete kadar sürüp gidecek
  ....

 4. 64
  VanLi*
  Devamlı Üye
  Alıntı egeli2040 Nickli Üyeden Alıntı
  Sait Nursi her daim SARIK sardi kullandi.
  Ama sarik kullaniyor diye idam edilmedi.
  BEDİÜZZAMANIN idam edilmesi çukurda olan ve yeni kurulmuş devletin yıkılmasına sebep olacak en büyük olaylardan biri olurdu.İsyan çıkardı o kadar basitmi sanıyorsunuz bu işleri.


  OSMANLI NE ZAMAN DİN'DEN UZAKLAŞTIRILDI O ZAMAN YOK EDİLDİ.

 5. 65
  Misafir
  İskilipli Atıf Hoca hakkında saçma sapan iddialarda bulunuyorlar. Güya Atıf Hoca Yunan Ordusu Halife ordusu sayılır onlara karşı çıkmayın diye bir bildiriye imza attığı için idam edilmişmiş... Oysadurum kesinlikle böyle değildir. Atıf Hoca Yunan işgaline taraftar olmamıştır. Mensubu olduğu Teal-i İslam Cemiyeti’nin bazı üyelerinin hazırladığı Yunan taraftarlığına dair bildiriye karşı çıkmıştır. Bildiri yayımlanınca, zamanın Vakit gazetesinin 23 Ekim 1920 tarihli ve 1032 No’lu sayısında bir tekzib yayımlamış, böyle bir fetvanın yanlış olduğunu, bu fetvayı benimsemediğini, imzalamadığını ifade etmiştir. Nitekim, işgalcilerle işbirliği yapanların af kapsamı dışında tutulacağına dair 22.4.1924 tarihli Meclis kararında adı geçen 150 kişilik listede Atıf Hoca’nın adı yoktur. İdam kararı veren İstiklal Mahkemesi’nin iddianamesi de bu yönde değildir. Yani Atıf Hoca’nın “vatan haini” olduğuna dair iddianın aslı yoktur.Onun idamına sebep olan Şapka Kanunundan önce yazmış olduğu bir kitaptır.

 6. 66
  Misafir
  Sen bu bildirinin aslını okudunmu yunan ve ingiliz askeri halifenin askeridir diye bir ifade yoksa müfteri olduğunu kabul ediyormusun.kulaktan dolma bilgilerle yazana cahil denir cahil

+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 356

iskilipli atıf hoca kimdir

iskilipli atif hoca kimdir

izmir kimler tarafından işgal edilmiştir