+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İçimdeki şüpheleri nasıl yenebilirim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Reklam

  Cevap: İçimdeki şüpheleri nasıl yenebilirim?

  Reklam  Cevap: İçimdeki şüpheleri nasıl yenebilirim? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: İçimdeki şüpheleri nasıl yenebilirim?
  Mumsema Hanımefendi
  mumsema hocamız erkektir hatırlatalım

 2. gıgax
  Üye

  Cevap: İçimdeki şüpheleri nasıl yenebilirim?


  Reklam


  Cevapları için tüm kardeşlerime teşekkür ederim.Bir önceki cevabımda kırdığım pot için de Mumsema hocamdan özür dilerim.Ayrıca ben cevaplardan yakınmamıştım.Kendi soruma verilen cevaplara uzun bir aradan sonra ancak bakabildiğim için kendi kendime söylenmiştim.Allah razı olsun hepinizden.

 3. @mir
  âb ü kil
  Bir kimsenin mürşidine ittibasıyla 7 olay gerçekleşir, Allah'tan 7 tane ni'met alır:

  1- Kişinin başının üstüne mürşidinin ruhu gelir ve yerleşir, onu bir paratoner gibi, İblisin zulmanı tesirlerinden korur. Kişi bundan sonra sihir-büyü vb. etkilerden emin olur. İblisin ilhamları zayıflar ve giderek azalır 40/15, 3/164.
  2- Kalbinin içine îmân kelimesi yazılır 58/22.
  3- Kişinin günahları sevaba (seyyiatı, hasenata) çevrilir 25/70. Ve Allah'ın o güne kadar verdiği dereceler 1'e 10 iken, o günden itibaren Allah, Bakara Suresinin 261. âyet-i kerimesi gereğince 1'e 100 -700 (hatta daha fazla) vermeye başlar 2/261.
  4- Kişinin ruhu vücudundan ayrılarak 7 gök katında eğitim almak üzere Allah'a doğru yola çıkar (bu yolculuk sonunda vuslat (fena fillah) gerçekleşir) 78/39.
  5- Nefs tezkiyesi başlar. Bu işlemde nefsin hastalıkları kontrol altına alınır 39/23, 24/21, 91/9.
  6- Fizik vücut nefs tezkiyesi sebebiyle şeytana kul olmaktan kurtulmaya ve Allah'a kul olmaya başlar13/36.
  7- Kişinin iradesi güçlenmeye başlar 2/257, 33/43.
  Allahım! Sen ne sabırlı bir Zat'mışsın
  benim sözlerim üzerinde hiç emeğim olmayan insanlarca
  azıcık çarpıtılınca dayanamıyorum ama
  senin ayetlerin bu kadar çarpıtılmış
  Sen gene de sabrediyorsun Ya Rabbi!

 4. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Allahu teala Kuranı Kerim'deki ayetlerde Şeytanın vesveselerinden ve ona karşı nasıl korunmamızı bildiriyor.

  Şeytanın durumu gibi; çünkü insana "İnkar et" dedi, inkar edince de: "Gerçek şu ki, ben senden uzağım. Doğrusu ben, alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım" dedi. (Haşr Suresi, 16)

  Nasıl oluyor da Allah'ı inkar ediyorsunuz? Oysa ölü iken sizi O diriltti; sonra sizi yine öldürecek, yine diriltecektir ve sonra O'na döndürüleceksiniz. (Bakara Suresi, 28)

  Şeytan inkâr et derse bizde büyük bir örnek olan İbrahim A.S gibi demeliyiz !

  Rabbi ona: "Teslim ol" dediğinde (O "Alemlerin Rabbine teslim oldum" demişti. (Bakara Suresi, 131)

  Şayet sana şeytandan bir kışkırtma gelecek olursa, hemen Allah'a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir. (Fussilet Suresi, 36)

  Eğer sana şeytandan yana bir kışkırtma (vesvese veya iğva) gelirse, hemen Allah'a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir. (Araf Suresi, 200)

  Allah'tan) Sakınanlara şeytandan bir vesvese eriştiğinde (önce) iyice düşünürler (Allah'ı zikredip-anarlar), sonra hemen bakarsın ki görüp bilmişlerdir. (Araf Suresi, 201)

  Ve de ki: "Rabbim, şeytanın kışkırtmalarından Sana sığınırım." (Mü'minun Suresi, 97)

 5. burcealtug
  Kıdemli Üye
  aleykümselam.
  aynı durum bende de var. Ama benim ki biraz farklı. başka bir başlıkta yazdım. ALLAHIN beni sevmemesi ile ilgili hissettiğim şeyler. Burda vicdan azabı çektiğim için oluyor gibi. Yani kapanmadığım için. ALLAHIMI çok şükür ben de zikrediyorum. Nereye dönsem onun izini görüyorum. Ama eskiden bu yazıları yazarken bile gözlerim dolardı şimdi dolmuyor ağlayamıyorum. Korkum şu ki gerçekten ALLAH SEVGİSİ azaldı mı?Bunu nasıl anlayacağım. tekrar aynı duyguları aynı yoğunluğu yaşamak için neler önermektesiniz?

 6. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Bir insan bir mürşide bağlanmadan Allah'ı zikredemez mi ?

  Bu ayet sadece mürşide bağlananlar için mi geçerli ? Allahu teala mürşide tabi olmayı zorunlu mu kıldı ?

  Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü’nde güzel bir örnek vardır. (Ahzab Suresi, 21)

  Siz şimdi siz iman eden fakat bir mürşide bağlanmayanın Şeytanın kulu olduğunu mu söylüyorsunuz ? Ya sizin verdiğiniz ayetlerde Cenabı Hak sizin söyledikleriniz gibi kastedmiyorsa ona nasıl hesap verirsiniz düşündünüz mü ?

  Nefs tezkiyesi var elbette

  Nefsini arındırıp-temizleyen gerçekten felah bulmuştur. (Şems Suresi, 9)
  Ve onu (isyanla, günahla, bozulmalarla) örtüp-saran da elbette yıkıma uğramıştır. (Şems Suresi, 10)

  Ama bakalım herkes bir mürşid bulmak zorunda mıdır ?

  Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulba yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir. (Bakara Suresi, 256)

  Bulamayan ne olacak ?

  De ki: "Siz mi daha iyi biliyorsunuz, yoksa Allah mı? Allah'tan kendisinde olan bir şehadeti gizleyenden daha zalim olan kimdir? Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir." (Bakara Suresi, 140)


  “Kim bilgisi olmadığı halde Kur’an’la ilgili söz söylerse/Kur’an’ı tefsir ederse ateşteki/cehennemdeki yerine hazırlansın.” (Tirmizî)

 7. fanihayat
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  İnsanın şüphe dediği şey Şeytanın fısıltılarından ileri gelir, şöyle ki kesin var olana Şeytan acaba var mı diye vesveseler verir ağına düşürdüğü insanların coğu da Allah'ın ayetlerinden gafil olanlardır.

  Şüphesiz, kışkırtılıp-saptırılmışlardan sana uyanlar dışında, senin Benim kullarım üzerinde zorlayıcı hiçbir gücün yoktur." (Hicr Suresi, 42)

 8. gıgax
  Üye
  Kıymetli kardeşim, senin için dilim döndüğünce birşeyler söylemek istiyorum.Eğer her zaman aynı duygu selini yaşayabilseydin açıktan meleklerle istişare etmeye onlarala konuşmaya başlardın.Bunu sana duymuş olduğum bir hadisten aktardım.Mumsema hocamız ve diğerleri daha iyi bilirler.İlla ki ağlamana gerek yok.Zaten ağladığımız zaman mutlu olmuyormuyuz.Deşarj oluyoruz.Kendi kendimize ''Ne mutlu bana ki hiçnbirşey yapamasam da en azından ağlayabiliyorum'' diyoruz.Madem ki durum böyle biz her zaman ağlayamıyoruz diye bu durumda şikayetçi olmamalıyız.Çünkü Bence ağlamak bir nimettir.Her kula nasip olmaz.Zaten gönül kaynamayınca gözden yaş akmazmış.Sen güzel gönüllü bir kardeşimizsin.Sen vesveselere kapılma, kuruntulara kapılma.İnşallah namaza başla, kılıyorduysan da devam et sakın bırakma.İşte ''Allah(c.c.) beni sevmiyor mu?'' gibi vesveseleri senin düşmanındır.O vesveseleri hissettikçe daha bir aşkla sarıl ibâdetine.Çünkü sen boş olsaydın senle uğraşılmazdı.Demek ki sende var kıymetli birşeyler ki şeytanlar senle uğraşıyor.Esselâmu aleyküm.

 9. gıgax
  Üye
  Es-selâmu aleyküm hocam. Size özelden şahsımla ilgili bir mevzuda Allah rızası için bir şey danışacağım. lütfen bana bu mailden ulaşırmısınız.?.'' fatihibagdat@gmail.com ''

 10. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye
  bunun vesvese olduğunu biliyorsan şayet işin bitmiş, bundan kurtulmuşsun demektir.çünkü vesevese öyle bir şey ki kafana takarsan büyür sonunda kafayı yersin kafana takmazsan geçer.allahın varlığını ispat etmiş olan bediüzzamanın eserlerini tavsiye ederim.bediüzzamanın haşir risalesine bak.

 11. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye
  bunun vesvese olduğunu biliyorsan şayet işin bitmiş, bundan kurtulmuşsun demektirçünkü vesevese öyle bir şey ki kafana takarsan büyür sonunda kafayı yersin kafana takmazsan geçerallahın varlığını ispat etmiş olan bediüzzamanın eserlerini tavsiye ederimbediüzzamanın haşir risalesine bak

 12. gıgax
  Üye

  Reklam


  Bediüzzaman hazretleri ''Allah ' ın varlığını ispat'' etmişse etmiştir.Sen onu kafirlere tavsiye et.Ben Allah'ın varlığına delil aramıyorum ki...

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
içimdeki korkuyu nasıl yenerim,  içimizdeki korkuyu nasıl yeneriz,  içimdeki korkuları nasıl yenerim,  içimdeki şüpheden nasıl kurtulabilirim,  içimdeki şeytanı nasıl yeneriz,  korku vesvesesini nasıl yeneriz,  içimdeki korkuyu nasıl yenebilirim