+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kıskançlık'tan kurtulabilmek için bir dua varmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sevde_
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kıskançlık'tan kurtulabilmek için bir dua varmı?

  Reklam

  Kıskançlık'tan kurtulabilmek için bir dua varmı? Mumsema Kıskançlık'tan kurtulabilmek için bir dua varmı? Hasedlik değil ama kıskançlık. Ancak sonu hasetliğe varabilecek kadar güçlü bir kıskançlık. Bu durumdan kurtulabilmek için dua var ise paylaşırmısınız?

 2. tdm77
  Devamlı Üye

  --->: Kıskançlık'tan kurtulabilmek için bir dua varmı?


  Reklam


  Günde 70 defa ölümü düşün. Hatta Rabıta yap...

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  Hasetten Kurtulmanın Yolları - Mumsema islam Arsivi


  Kuran'da Haset ve Kıskançlık - Mumsema islam Arsivi


  Bencillik, Hırs ve Kıskançlıktan Kurtuluş İçin: Fedakarlık ...

  .

  Şaban Döğen

  Kıskançlıktan Korunmak


  İnsanın içinde kıskançlık varsa elbetteki elini, ayağını, gözünü, kulağını atamayacağı gibi onu da kalbinden söküp atamaz. Ama yönünü başka tarafa çevirebilir. Bizden istenen de zaten budur.
  Kainatın Efendisi'nin(asm) ümmeti adına korktuğu noktalardan birisi bu duygunun kötüye kullanılmasıydı. Şöyle buyururlar: “Sizden önceki ümmetlerin önüne dünya kapıları açıldı. Başkalarını kıskanıp yok oldular. Onlar gibi sizin de helâk olmanızdan korkuyorum.”
  Başka bir hadis-i şerifte ise, “Ateş nasıl odunu yer bitirirse, hased de iyilikleri öyle yer bitirir” buyururlar.
  Ayrıca hasedle imanın bir arada bulunmayacağını bildirirler ki, hasedin, ya îmansızlıktan, ya da îmanın zayıflığından ileri geldiğini, ikisinin karanlık ve ışık gibi gerçek anlamda bir arada bulunamayacaklarını öğreniriz.
  O halde bir mü’min için geriye onun kötüye kullanılmasından kurtulmaktan başka çare kalmaz.
  Hasan-ı Basri kıskanç birini kıskançlığın kıskacından şöyle kurtarmaya çalışmıştı: “Ey insanoğlu! Kardeşine niye hased ediyorsun? Eğer o verilene lâyıksa, Allah’ın ihsanda bulunduğu kimseye kızmaya ne hakkın var? Yok lâyık değilse Cehenneme gidecek bir insanın neyini çekemiyorsun?”
  Düşmanlığın hasedden geldiğinde bütün bütün azap olduğunu, kıskanç kimsenin kendine zarar verdiğine dikkat çeken Bediüzzaman, uhuvvet, yani Kardeşlik Risalesi adını verdiği eserinde kardeşlikte yaralar açan hasetten kurtulmanın çarelerini gösterirken hasetçi kimsenin haset ettiği şeylerin âkibetini düşünmesini ister. Anlayacaktır ki rakibindeki dünyevî güzellik, kuvvet, mertebe ve servet fanidir. Faydası az, zahmeti çoktur. Uhrevi meziyetlerde kıskançlık ederse zaten onlarda haset olamaz..
  Kıskanç kişi hasmına gelen musibetlerden memnun ve nimetlerden mahzun olur, yaptığı iyiliklerden dolayı Kader ve rahmet-i İlâhiyeye küser. Âdetâ Kaderi tenkit ve rahmete itiraz eder. Kaderi tenkit eden ise başını örse vurur kırar, rahmete itiraz eden de rahmetten mahrum kalır.
  Hasedden korunan kimse ise Cennetle müjdelenir. Peygamberimiz (asm) bir toplulukta üç gün üst üste Cennetlik bir adamın geleceğinden bahsetmişti. Üç gün de aynı adam çıkageldi. Abdullah bin Amr’da merak uyanmış, gitmiş, araştırmış.
  Ne meziyeti vardı ki Cennetlikti bu kimse? Sebebini sorduğunda adam, “Ben,” demiş, “Hiçbir Müslümanı aldatmayı düşünmem ve Allah’ın takdir ettiği bir maldan dolayı da kimseye hased etmem.”
  Azmi ne güzel özetlemiş:
  Nimetine kimsenin etme hased
  Kadir isen kıl hased bâbını sed [hased kapısını kapa]
  Eğer onlarda haset yapsa, ya kendisi riyakârdır, ahiret malını dünyada mahvetmek ister; veyahut haset ettiği kimseyi riyakâr zanneder, haksızlık eder, zulmeder .

 4. sevde_
  Devamlı Üye
  Ölüm hep aklımda, günde yüz değil belki bin defa diyebilirim ama aslında benimki kıskançlıkta değil ne bilmiyorum.
  Verdiğiniz bilgiler için Allah c.c. razı olsun esin,ti ve tdm77 kardeşlerim.

 5. ravzanur
  Devamlı Üye

  her halinizle Rabbime sığınınız kardeş..
  tebessüm etmem kırmasın lütfen,noksanlığınızı görüp rahatsız olmanız hoşuma gitti..tebessüm sebebi sadece bu...


 6. sihirli87
  Üye
  şimdi neye kıskançlık ettiğiniz çok önemli.başkasının dünya malına kıskançlık ediyorsanız dünya malının her zaman işe yaramayacağını düşünün.örneğin şöyle düşünebilirsiniz hastalansam dünya malı bana ne işe yarayacak veyahutta şu şekilde bir dua ederek bu kıskançlığı içinizden bir nebze olsun atabilirsiniz ''Allahım bu kardeşime helalinden daha çok ver''diyerek.yani onun hakkında iyi bir dua ederek.
  gel gelelim başkasında gördüğümüz ilim olsun güzel ahlak olsun vs.güzel huylara etmiş olduğumuz kıskançlık gıpta etmektir ki bu ise öneriliyor.şöyle ki ,o güzel huyların bizde de hasıl olmasını istiyoruz.bu ise son derece güzel bi düşüncedir.yani kendimizi ona benzetmeye çalışıyoruz.
  birde şu var,kıskançlık insanın yaradılışı gereği var olan bir şeydir.ben kıskanmıyorum diyen insan yok gibi bişeydir.önemli olan onu en az seviyeye indirebilmek veyahut tamamiyle yok edebilmektir
  neyse lafı fazla uzatmayalım allah-u teala yar ve yardımcınız olsun

 7. Misafir
  Ya bende oyle felaket bir durum söz konusu ki. Sinirden boynum tutuluyor. Baslarda boyle bir düşün ce yoktu ama sonradan araya fitne sokan patronum yuzunden icimde yatan kıskançlık ve haset canavari uyaNdi. Ofkemden kimseyi gozum gormuyor. Cokkk cabuk sinirleniYorum. Sinirlendkce hem kendime zarar veriyorum hem cevreme. Asamiyorum. Icimdeki sesleri susturamiyorum. Bas edemiyorum. Felaket bir durum.

 8. Misafir
  Allah yardimcin olsun, neyi kiskaniyorsan sende o seye ulasmaya calis, daha iyisini yapmak icin cabala..

 9. Misafir
  Mrh bende cok kiskancim esimi kiskaniyom aram bozuk oldugu biriyle cok samimi bende buna dayanamıyorum

 10. Misafir
  Ben eşimi çok kıskanıyorum buda evliliğimize çok zarar veriyor napabilirim eşim beni hiç kiskanmiyor mesela ama ben tam tersi bu kıskançlıktan nasıl kurtulabilirim

 11. Misafir
  Kardeşim ben kübra benim kadar eşini kıskanan hic kimse yoktur ben çizgi filmden bile kıskanır oldum pskyatriye gttm ilaç yazdı faydası olmadı astrologlar grustum bilinçaltı terapisi dedi inandim beşyüz lira yardım daha sonra bnden uç milyar istedi veremem maddi durumum iyi değil ddm bunun bi çözümü yok maalesef BN o kadar caresizim ki kendimi köşeye şişmiş gibi hisseder oldum hergun tartışma cikartyrm kıskançlığın yüzünden bi yalerlere gdmyruz davetlerde falan şimdi bayramda bi yere gtmyecegiz diye tartsyrm dua dan başka yapacak birşey yok kuranda yusuf suresini ayetel kursu yi fatiha yi çok oku abdest al namaz kil Malesef bu hastalıktan kurtulmak için çok zaman zengin olmalıyız yada astrolog tanıdığımız olmalı malesf caresiziz yani

 12. Misafir

  Reklam


  Ben sakin bir insanin elhamdulullah Allaha inancim sonsuz eltim ayri sehirde yasiyor ve kendini sevdirmesini biliyor ben kaynanama onun kadar yaklasamiyrum bu durum icten ice beni yipratiyo ne yapmaliyim lutfen

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kıskançlıktan kurtulmak için dua,  kıskançlık için dua,  kıskançlık duası,  kıskançlıktan kurtulma duası,  kıskançlık için okunacak dua,  kıskançlıktan kurtulmak için okunacak dua,  kiskanclik duasi