+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ben evlenmek için dindar,inançlı bir eş adayı seçtim Fakat ailem bu eş adayını uygun görmüyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. daisy123
  Üye
  Reklam

  Ben evlenmek için dindar,inançlı bir eş adayı seçtim Fakat ailem bu eş adayını uygun görmüyor

  Reklam

  Ben evlenmek için dindar,inançlı bir eş adayı seçtim Fakat ailem bu eş adayını uygun görmüyor Mumsema Selamüm Aleyküm, ben evlenmek için dindar,inançlı bir eş adayı seçtim. Fakat ailem bu eş adayını, maddi durumunun iyi olmaması ve ailesinin kültürel olarak farklı olması nedeni ile bana uygun görmeyerek izin vermiyor. Anne babasını güzel türkçe konuşamamsını ile bahane ediyor. Bu durumda ne yapmalıyım bilemiyorum,onların ikna olacağı günlerimi beklemeliyim. Onlar razı olmadan evlenirsem günah mı işlemiş olurum.

 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: ben evlenmek için dindar,inançlı bir eş adayı seçtim Fakat ailem bu eş adayını uygun görmüyor


  Reklam


  Selamüm Aleyküm, ben evlenmek için dindar,inançlı bir eş adayı seçtim. Fakat ailem bu eş adayını, maddi durumunun iyi olmaması ve ailesinin kültürel olarak farklı olması nedeni ile bana uygun görmeyerek izin vermiyor. Anne babasını güzel türkçe konuşamamsını ile bahane ediyor. Bu durumda ne yapmalıyım bilemiyorum,onların ikna olacağı günlerimi beklemeliyim. Onlar razı olmadan evlenirsem günah mı işlemiş olurum
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  evet.. Anne ve Babanın rızalarını almadan evlenirsen Allah seni muvaffak etmez.
  sabır:

 3. İsrâ
  İsrâ
  ve aleykumusselam ve rahmetullah,
  biraz zamana birak kardesim.
  Rabbim hakkinda hayirlisini versin, hayirli olanida gönlüne razi eylesin.

 4. daisy123
  Üye
  "Elbette ailelerin, eşlerin denk oluşu meselesinde zorluk çıkarmaması gerekir. Birbirini seven, küfüv olan, uyuşan kız ve erkek; inanç, ahlak, İslami amel, dış görünüm açısından birbirine yakın olurlarsa, bu ikisi kutsal dinimize göre birbirine denktir, eşittir ve onların evliliği Hakkın bereket ve rahmetinin tecellisi olacaktır. Evliliklerine mani olmak büyük günahtır, buna ne Allah nede Resulü razıdır, Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Dini açıdan beğenilir, emanete dikkat eden mümin bir genç size gelip kızınızı isterse, izin verin evlensinler. Eğer bunu yapmazsanız, yeryüzünde büyük bir fitne ve fesat ortaya çıkar.” Ve çıkan bu fitne –fesatların günahı da evlenmelerine izin vermeyenlere yazılacaktır, öyleyse müstakbel damat ve gelinde öncelikle imanı arayın, eğer ikisi de imanlıysa ve birbirlerini seviyorlarsa izin verin evlensinler. Böylece Allah size de büyük mükâfatlar verecektir "

  Peki ailem razı olmuyor diye bu insanı terk etmem uygun mudur?

 5. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Peki ailem razı olmuyor diye bu insanı terk etmem uygun mudur?

  Zaten evli değilsin ki bir vebal altında kalmak gibi bir durumun yok beraber olmadığın birisini terk edebilir misin.

 6. daisy123
  Üye
  İslami bir dayanağı bulunan bir cevap bulmaya çalışmıştım ama....

  Ozaman sizin dediğinize göre bol parası olan,bana ev araba alabilcek servet vaad edebilecek bir insan aramalıyım..ne de olsa ailem öyle istemekte.

 7. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  İslami bir dayanağı bulunan bir cevap bulmaya çalışmıştım ama....
  mumsema sitesinde İslamiyet ile bağdaşmayan bir bilgi gösterebilir misin.


  Ozaman sizin dediğinize göre bol parası olan,bana ev araba alabilcek servet vaad edebilecek bir insan aramalıyım..ne de olsa ailem öyle istemekte.

  Ailene göre değil İslama göre evlenmende fayda var. O zaman sen de hem zengin hem de eli Kur2anlı kalbi imanlı bir eş bul kendine.

 8. İsrâ
  İsrâ
  zengin hem de eli Kur2anlı kalbi imanlı bir eş bul kendine.
  buraya katilmiyorum soran kardesimiz sanirim bi bayan, arayan degil aranan olmali hele ki bayan isen

  ins. hakkinda hayirlisi olur bacim.

  vesSelam

+ Yorum Gönder