+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Torpil bir işe girerken torpil yaptırmak günah mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. harun10
  Üye
  Reklam

  Torpil bir işe girerken torpil yaptırmak günah mıdır?

  Reklam

  Torpil bir işe girerken torpil yaptırmak günah mıdır? Mumsema bir işe girerken torpil yaptırmak günahmıdır?

 2. islamdostu
  hizmetkar

  --->: torpil


  Reklam 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  buyur kardeşim , mesajları oku:
  http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...ram-midir.html

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Herhalde haramdır çünkü dişiyle tırnağıyla onca emek sarfedenlerin hakları bir başkasına çifte standart uygulaması yapılarak hiçbir çaba sarfetmeden zahmet çekmeden nüfüsunu kullanarak elde etmesi yada ettirilmesi diğer emek ve zahmet çeken insanın hakkını yemektir,buda kul hakkına girer Bu sadece işyerlerinde değil herşeyde aynıdır. İnsan vijdanını rahatsız eden bir tutumdur.

 5. ACİLSERVİS
  Administrator
  Çokta yeni bir üye değil ama yinede başlığı değiştiriyorum. tek kelime ile konu açmayın. cevap verenler sizde arkadaşlara bunu sürekli hatırlatmalısınız. Ben yanlız kalırsam sadece banlar geçerim ozaman. Halbuki konu açarken kocaman yazı ile tek kelime ile konu açma yazısı var

 6. rönesans
  üçüncü göz
  konu açmıyacağız cevap vermiyeceğiz delirmenize gerek yok sn editör kusura bakmayın bu forumda işimiz ne tamam efem peki efem demek içinmi forumdayım?

 7. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  senin hakettiğin yere torpille bi başkasının geçtiğini düşün ne olurdu ???

 8. Hasret Rüzgarı
  mumine.com
  rönesans kardeşim kurarlara uymak zorundayız herkes kafasına göre konu açarsa olmaz konu başlıklarını uzun yapmak zormu googlede konun çıkmazsa hem senin kaybın olur hem sitenin bunu olmasını istemiyorsan kurarları uyacaz konu açarken en üste yazıyor görmemen imkansız göz göre görede yanlış yapılmaz sanırım hayırlı forumlar

 9. islamdostu
  hizmetkar
  senin hakettiğin yere torpille bi başkasının geçtiğini düşün ne olurdu ???

 10. Yakut
  mumine.com
  Torpil, diğer adı ile rüşvet caiz değildir. Kul hakkıdır.

 11. Talebe_13
  Üye
  arkadaşlar ben kendi işimdeçalışan biriyim torpille morpillede işim yok elhamduLİLLAH ama arkadaşın sorduğu soru şu herkesin torpille girdiği bir işe torpille girebilirmiyim şimdi oda oraya girmeyi hak ediyor ama başkaları onun oraya girmesin engel oluyor ve torpil yaparak onun hakkını yiyor peki oda torpil yoluyla hakkını alıp normalde girebileceği bir yere normal yolarla değilde mecburen torpil yoluyla giriyorsa buna ne diyeceksiniz bri cevap verebilirmisin acaba adam hakkını mecburen ödememesi gereken bedellerle alıyor zaten hak ediyor ama hakkını başkası yemesin diye birilerine boşyere para ödüyor ben kendim kafam karışır fetvalara bakmak lazım böyle burada yazarak olmaz iyi güvenilir sağlam ehli iman alimleresormak lazım ehli iman alim dedim siz acaba imansız alimlerdmi var diye içinizden geçirdiniz çoooooook istemediğiniz kadar kaderi inkar eden üç vakit namaz kılınır diğer iki vakte gerek yok diyen cennetin ve cehennemin sonu var onlarda yok olacak diyen hıristiyanlarda lanetlenmiş olan yahudilerde cennete gircek diyen gazeteleri türkiyede zorla evlere sokulan kuran tefsiri yazarlar türkiyede istemediğiniz kadar o yüzden ehli iman dedim ALLAH a emanet olun

 12. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Reklam


  arkadaşlar ben kendi işimdeçalışan biriyim torpille morpillede işim yok elhamduLİLLAH ama arkadaşın sorduğu soru şu herkesin torpille girdiği bir işe torpille girebilirmiyim şimdi oda oraya girmeyi hak ediyor ama başkaları onun oraya girmesin engel oluyor ve torpil yaparak onun hakkını yiyor peki oda torpil yoluyla hakkını alıp normalde girebileceği bir yere normal yolarla değilde mecburen torpil yoluyla giriyorsa buna ne diyeceksiniz bri cevap verebilirmisin acaba adam hakkını mecburen ödememesi gereken bedellerle alıyor zaten hak ediyor ama hakkını başkası yemesin diye birilerine boşyere para ödüyor ben kendim kafam karışır fetvalara bakmak lazım böyle burada yazarak olmaz
  Kişinin, gerekli şartları taşımadığı, yahut dikkate alınan kriterler itibarıyla daha layık olan birileri bulunduğu halde bazı kimseleri aracı kılarak hak etmediği bir yere gelmesi dinen caiz değildir. Konunun bazı yönleri şöyledir:
  1. Hakkı olmadığı halde bir şeyi elde etmek. Bu durum, elde edilen şeyin gerçek hak edenine karşı bir zulümdür. Dolayısıyla bir kul hakkıdır.
  2. Hakkı olan bir şeyi, ancak araya adam koymak suretiyle elde etmeye çalışmak. Bu durum caizdir. Çünkü, hak ettiğine inandığı bir şeyi normal yolla elde etmek zor olduğu için, kendi hakkını gücü yeten birilerinin eliyle elde etmeye çalışmaktır. Burada kul hakkı diye bir şey yoktur. Çünkü, liyakat sahibi olduğu halde hak ettiği görevi alamayan kimselere yardımcı olmak ise iltimas/torpil niteliği taşımaz.
  3. Kişi hakkı olmadığı bir işe torpil yaparak girerse kul hakkına girmiş olsa da kazancı haram olmaz. Çünkü bu parayı çalıştığının karşılığı olarak almaktadır. Fakat hak etmediği bir göreve iltimas yoluyla gelip hem de bulunduğu görevin gereklerini yerine getirmeyen veya getiremeyen, kişinin alacağı maaş helal olmaz.
  4. Torpil'in caiz olması için torpil olmaksızın hiç bir şekilde hakkını alamaması ve kendisinin de bunu hak etmiş olması şarttır. Bu şekildeki bir muamelenin adı "torpil" değil "hakkını koruma" olur. Örneğin, aynı puan ve şartlara sahip olan adaylardan birisinin , torpil olmaksızın öğretmen olması mümkün olmadığında (kendi hakkını korumak için) torpil yapması caiz olur.
  SİE

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
torpille işe girmek caiz mi,  torpille işe girmek günahmı,  torpil yaptırmak günah mı,  torpil yapmak günah mı,  torpille işe girmek,  torpil günah mı,  torpil günah mıdır