+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Torpil haram mıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. akif_yzb
  Üye
  Reklam

  Torpil haram mıdır

  Reklam

  Torpil haram mıdır Mumsema arkadaşlar torpil haram mıdır??

  benim gözümde evet haramdır.. ancak islami bir sitede haram olmadığı yönünde birşeyler okudum..

  bu konuyu detaylı olarak ayetlerle ve hadislerle sonuçlandırmak istiyorum kafamda..

  lütfen bilgilerinizi esirgemeyin..

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Torpil


  Reklam


  Kul hakkına girmiş olunuyor ve kul hakkı yemek de haram kardeşim.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  arkadaşlar torpil haram mıdır??

  benim gözümde evet haramdır.. ancak islami bir sitede haram olmadığı yönünde birşeyler okudum..

  bu konuyu detaylı olarak ayetlerle ve hadislerle sonuçlandırmak istiyorum kafamda..

  lütfen bilgilerinizi esirgemeyin.
  Rüşvetin adını her ne kadar değiştirselerde rüşvet almak ve vermek haramdır.
  Torpil Rüşvetin kendisidir.
  meşhur hadis:
  "erraşi vel murteşi finnar" "rüşvet alanda verende ateştedir."

 4. akif_yzb
  Üye
  bahsettiğim islami sitede şöyle denmiş..

  Değerli Kardeşimiz;

  Kişinin, gerekli şartları taşımadığı, yahut dikkate alınan kriterler itibarıyla daha layık olan birileri bulunduğu halde bazı kimseleri aracı kılarak hak etmediği bir yere gelmesi dinen caiz değildir. Konunun bazı yönleri şöyledir:

  1. Hakkı olmadığı halde bir şeyi elde etmek. Bu durum, elde edilen şeyin gerçek hak edenine karşı bir zulümdür. Dolayısıyla bir kul hakkıdır.

  2. Hakkı olan bir şeyi, ancak araya adam koymak suretiyle elde etmeye çalışmak. Bu durum caizdir. çünkü, hak ettiğine inandığı bir şeyi normal yolla elde etmek zor olduğu için, kendi hakkını gücü yeten birilerinin eliyle elde etmeye çalışmaktır. Burada kul hakkı diye bir şey yoktur. Çünkü, liyakat sahibi olduğu halde hak ettiği görevi alamayan kimselere yardımcı olmak ise iltimas/torpil niteliği taşımaz.

  3. Kişi hakkı olmadığı bir işe torpil yaparak girerse kul hakkına girmiş olsa da kazancı haram olmaz. Çünkü bu parayı çalıştığının karşılığı olarak almaktadır. Fakat hak etmediği bir göreve iltimas yoluyla gelip hem de bulunduğu görevin gereklerini yerine getirmeyen veya getiremeyen, kişinin alacağı maaş helal olmaz.

  4. Torpil'in caiz olması için torpil olmaksızın hiç bir şekilde hakkını alamaması ve kendisinin de bunu hak etmiş olması şarttır. Bu şekildeki bir muamelenin adı "torpil" değil "hakkını koruma" olur. Örneğin, aynı puan ve şartlara sahip olan adaylardan birisinin , torpil olmaksızın öğretmen olması mümkün olmadığında (kendi hakkını korumak için) torpil yapması caiz olur.

 5. rönesans
  üçüncü göz
  Kul hakkına girildiği için kesinlikle haram kardeşim.

 6. yusuf-_-
  Devamlı Üye
  ALLAH ü teala bir çok ayette bize adaleti emrediyor.Ve diğer kardeşleriminde dediği gibi kul hakkı meselesi var.Bana sorarsanız kimse helaldir diyemez,bu kadar ayet ve hadis varken.
  Ancak şöyle olabilir ki bir adam önemli bir mevkiye islama hizmet adına getirilmek istenirse,ve o adamda samimi bir niyetle o mevkiye gelirde islama hizmet ederse o zaman belki caiz olur.Bilemiyorum.En doğrusunu ALLAH bilir.

 7. akif_yzb
  Üye
  durum şu arkadaşlar..

  ben bu sene inşallah polislik sınavına gircem.. çevremdeki arkadaşlarım bi şekilde torpil bulmamı yoksa giremeyeceğimi söylüyor..

  bu devirde başka şansın yok diyorlar.. ne yapacağımı bilmiyorum kafam çok karışık..

 8. Misafir
  Okullarda hocalar müdürün veya yardımcısının tanıdıklarını geçiriyorlar özellikle liselerde bu haram mı çünkü şu açıdan dedim diğer öğrencileri özellikle bırakmazlar hocalar onlar kendi sayelerinde geçiyorlar onlara haksızlık olmuyor sanki bu torpil edilen kişinin elde ettiği okul puanıyla üniversitede bir yere yerleşirse diğerlerine haksızlık olur mu burada bir hram varsa kim mesul yapan mı yaralanan mı

 9. Misafir
  Şimdi ben bir oyun oynuyorum ve o oyunda bir kac kural var ben kurallardan bi kacini cignesim ve banlandim ve beni banlayan kisiyle konusup banimi actirdim fakat bu kurallari cigneyipte bani acilmayaan cok kisi vardir ama benimki acildi bu sahis bana torpil yapmis. Anlaminami geliyor yoksa insaf gostermis anlaminami geliyor

 10. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Torpil bir nevi rüşvettir. Senin bu durumun rüşvet değildir.

+ Yorum Gönder
islamda torpil,  torpil haram mıdır,  torpil günah mı,  torpil kul hakkı mı,  torpilin dinimizdeki yeri,  torpil haram mı,  torpil ile ilgili hadisler