+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kardeşim sordu cevap veremedim, bizi aydınlatır mısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. madame.naz
  Üye
  Reklam

  Kardeşim sordu cevap veremedim, bizi aydınlatır mısınız?

  Reklam

  Kardeşim sordu cevap veremedim, bizi aydınlatır mısınız? Mumsema Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Liseye yeni başlayan kardeşim bugün bir soru sordu cevap veremedim sizlere yazmak istiyorum.
  Ölenlerden tekrar dirilinceye kadar kabir azabı çekenler var, peki kıyametin kopmasıyla ölenler kabir azabı çekmeyecekler mi? Bu diğer çekenlere haksızlık değil mi gibi bir soru sordu. İnşallah anlatabilmişimdir.

 2. harmanli10
  Emekli

  --->: Kardeşim sordu cevap veremedim, bizi aydınlatır mısınız?


  Reklam


  yha hocam benim kardeşim kuranı yırtan kızı araştırmış ve sacmasapan seyler cıktı maymun felantabi korkmuş bende yalan oldugunu söledim ama bende tam bilmiom acaba dogrumu yoksa yalanmı hocam?

 3. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  kabir azabını hakedenler kıyametin dehşetini yaşayacaklar zaten kabir azabına bin bedel....

 4. @mir
  âb ü kil
  kıyametten hemen sonra haşir ve neşir gerçekleşmeyecek
  uzunca bir müddet 2.sur beklenecek
  kıyamete yakın ölenler bu iki sur arasında kabir azabı görecekler
  Rabbim onların azabının süre olarak kısalığını şiddetini arttırarak telafi etmeye kadirdir
  Allahu Alem

 5. madame.naz
  Üye
  @amir hocam ikinci sur'a üflenene kadar bir müddet geçeceğine dair bilgiyi nereden biliyorsunuz? Vaktinizi almış olmayayım bana kaynak gösterirseniz ben kendim araştırır okurum.

 6. İslam
  Kur'an Hadimi
  Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Liseye yeni başlayan kardeşim bugün bir soru sordu cevap veremedim sizlere yazmak istiyorum.
  Ölenlerden tekrar dirilinceye kadar kabir azabı çekenler var, peki kıyametin kopmasıyla ölenler kabir azabı çekmeyecekler mi? Bu diğer çekenlere haksızlık değil mi gibi bir soru sordu. İnşallah anlatabilmişimdir.
  Allah adildir. elbette aralarında adaleti sağlar

 7. @mir
  âb ü kil
  3. (5052)- Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm):
  "İki sur arasında kırk vardır!" buyurmuştur. Bunun üzerine oradakiler:
  "Ey Ebu Hureyre! Kırk gün mü?" diye sordular. Fakat o: "Birşey diyemem!" cevabını verdi. Tekrar: "Kırk ay mı?" dediler. O yine: "Bir şey diyemem!" cevabını verdi. "Kırk yıl mı?" dediler. O yine: "Bir şey diyemem!" cevabını verdi ve (Resulullah'ın hadisine devam etti.)
  "Sonra Allah semadan su indirecek ve insanlar yerden sebze biter gibi bitecekler. İnsanda bir kemik hariç hepsi çürür. Bu çürümeyen, acbu'zzeneb denen kuyruk sokumu kemiğidir. Kıyamet günü yeniden yaratılış bundan terkib edilecektir." [Buhârî, Tefsir, Zümer 3, Amme 1; Müslim, Fiten 141, (2955); Muvatta, Cenaiz 48, (1, 239); Ebu Davud, Sünnet 24, (4743); Nesâî, Cenaiz 117, (4, 111).]
  AÇIKLAMA:
  1- İsrafil'in sûra kaç sefer üfleyeceği hususunda ihtilaf edilmiştir. Önceki hadisin açıklamasında "üç" diyenleri esas almış idik. İki ve hatta "dört" diyenler de olmuştur. İbnu Hacer "dört" diyenlerin görüşünü zayıf bulur.
  2- Bu rivayet, iki üfleme arasında geçecek müddet hususunda bir fikir verir: Arada bir müddet var ama miktarı belli değil. Resulullah söylemiş olsa bile Ebu Hureyre şu veya bu sebepten dolayı yakalayamamış. Bazı rivayetlerde "kırk sene", "kırk hafta" gibi kayıtlar gelmiş ise de İbnu Hacer onların zayıf olduğunu belirtir.

 8. madame.naz
  Üye
  Allah razı olsun hocam

+ Yorum Gönder