+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah yerine tanrı kelimesini kullanmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  --->: Allah yerine tanrı kelimesini kullanmak

  Reklam  --->: Allah yerine tanrı kelimesini kullanmak isimli yazı www.Mumsema.com--->: Allah yerine tanrı kelimesini kullanmak
  Arkadaşlar.
  Tanrı kelimesi ilah kelimesinin karşılığıdır
  Allah kelimesi nin başka dilde bir tercümesi mevcut diildir. Ama tanrı kelimesinin var yani tapınılan varlık demektir. ingilizcede goot türkçede tanrı kürtçede xuda gibi.
  saygılarımla

  Tanrı kelimesi ilah kelimesinin yerine kullanılabilir bir sakıncası yok. Ama ALLAH kelimesinin yerine asla kullanılamaz.
  doğru yazdın kardeş. İlah = Tanrı.. ama kardeşlerin tepki gösterdiği konu, ilah/tanrı kelimesinin Allah'ın özel isimlerinden sayılmasıdır.

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Allah yerine tanrı kelimesini kullanmak


  Reklam


  Allah’a isim olarak tanrı kelimesini kullanmak caiz midir?

  “Tanrı” kelimesi, Arapça “ilah” kelimesinin karşılığıdır. Bu kelime genel olarak “tanrı kabul edilenlere” verilen bir cins isimdir. “Allah” kelimesi ise Arap dilinde, her harfinin özelliği olan ve her biri ayrı ayrı harfler halinde O yüce varlığa delalet eden özel bir isimdir. Bu bakımdan, kelâm âlimlerine göre “Allah” kelimesi, Cenab-ı Hakkın yüce zatına ve bütün kemal sıfatlarına delalet eden “ism-i azam” ve “lafza-ı celal” yani özel ve en yüce bir isimdir. Hiçbir dilde bu kelimenin ifade ettiği özel manayı kapsayacak bir kelime bulunmamaktadır. Bu sebeple Müslümanların, ibadet ettikleri tek yaratıcılarını “Allah” diye anmaları daha doğru olur. Fakat Allah “esma-i hüsna” denilen 99 isminden biriyle anılabileceği gibi, dinimizin bildirdiği mutlak kemal sahibi, noksanlardan münezzeh olan yüce Allah’ı anma niyetiyle Türkçe olarak “Tanrı” diye de anılmasında bir sakınca yoktur.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
kuranda tanrı kelimesi varmı,  tanrı kelimesini kullanmak günah mı,  tanrı kuranda