Konusunu Oylayın.: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?
 1. 19.Eylül.2009, 21:39
  13
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,948
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  reklam


  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı? isimli yazı www.Mumsema.com--->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?
  Alıntı
  önyargı?
  bunda art niyet yok...soruyoruz hangi kaynaktan alıntı yapıyorsunuz? bunu sormak da normal değil mi?
  gayet normal..
  arkadaş arapça bilmiyor ve baktığım meallerde ayağı yıkma konusu geçiyor. meshi nerden çıkardı bende bilmiyorum.
  ne arapçan var nede sağlam meallerde mesh geçiyor. nerden bu bakıyorsun? 2. 19.Eylül.2009, 21:39
  13
  Moderatör
  reklam


  Alıntı
  önyargı?
  bunda art niyet yok...soruyoruz hangi kaynaktan alıntı yapıyorsunuz? bunu sormak da normal değil mi?
  gayet normal..
  arkadaş arapça bilmiyor ve baktığım meallerde ayağı yıkma konusu geçiyor. meshi nerden çıkardı bende bilmiyorum.
  ne arapçan var nede sağlam meallerde mesh geçiyor. nerden bu bakıyorsun?


 3. 19.Eylül.2009, 22:01
  14
  I Need Mana
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Eylül.2009
  Üye No: 56140
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  reklam


  Hafiz_e kardeşim size önyargılarınızdan arınıınız dememin sebebi, "kimden besleniyorsunuz" ifadenizi, beni bir tarafa maletme anlayışındasınız zannımdandır. Değilse bu ifademeden ötürü özür dilerim.

  Konumu açarken, ayetin orjinal halini, kelime kelime tercümesini ve, 2 adet te sorumla ilgili olduğunu düşündüğüm, ayet meallerini verdim. Ne kendi tercümemdir, nede kendi mealim değildir. Cevaplarınızıda bahsettiklerinizi anladığım içinde teşekkürlerimi zaten arzettim.

  Buunla beraber mum kardeşiminde gibi pek fazla arapça bilgisine sahip olmadığınından olacak ki, ayet orjinalini verip birde, meal vermişsizniz. Bunların hepsini zaten bende okudum ve biliyorum. Hiçbirisine itraz etmedim. Hakikatte ise, ayette geçen mesh mevzusunu bilmemeniz gayet doğaldır. Beni yanlış anlayabili yada anlamayabilirsiniz, bunada diyecek birşeyim yok ben sadece, kafama takılan bir konu hakkında sizleri rahatsız ettim. Cevaplarınızdan dolayı yine teşekkür ediyorum ve başka cevaplarıda sabırsızlıkla bekliyorum. Başka cevapları bekleme arzum sizin verdiğiniz cevapları kabul etmedğim anlamına gelmesin lütfen.
  Tekrar teşekkürlerimi sunarım.

  Ayet meali konusunda bir yanlışlık olmasın diyede şimdi bir çok kimseye ait ayet mealini paylaşmak istiyorum. Teşekkürler.

  Diyanet İşleri : Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

  Ali Bulaç : Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.

  Ali Fikri Yavuz : Ey mü’minler! Namaza kalkacağınız zaman yüzünüzü ve ellerinizi (dirseklerinizle beraber) yıkayın, başınızı (ıslak elle silin) mesh edin ve ayaklarınızı da (topuklarınızla beraber) yıkayın. Eğer cünub iseniz boy abdesti alın. Eğer hasta veya yolculukta bulunuyorsanız veya içinizden biri ayak yolundan gelmişse veya kadınlara dokunmuş (cima etmiş) iseniz ve bu hallerde su bulamamışsanız, o vakit pâk bir toprakla teyemmüm edin, niyetle ondan (o topraktan) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Allah size bir güçlük dilemez, fakat sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister, tâ ki şükredesiniz.

  Bekir Sadak : Ey Inananlar! Namaza kalktiginizda yuzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, -baslarinizi meshedip- topuk kemiklerine kadar ayaklarinizi yikayin. Eger cunupseniz yikanip temizlenin; sayet hasta veya yolculukta iseniz veya ayak yolundan gelmisseniz yahut kadinlara yaklasmissaniz ve su bulamamissaniz temiz bir topraga teyemmum edin, yuzlerinizi, ellerinizi onunla meshedin. Allah sizi zorlamak istemez, Allah sizi aritip uzerinize olan nimetini tamamlamak ister ki sukredesiniz.

  Celal Yıldırım : Ey imân edenler! Namaza kalkmayı dilediğinizde yüzlerinizi, dirseklere kadar (dirsekler dahil) ellerinizi yıkayın. Başlarınıza meshedip topuklarına kadar (topuklar dahil) ayaklarınızı yıkayın. Cünüb iseniz iyice yıkanıp temizlenin (boy abdesti alın). Hasta iseniz veya yolculukta bulunuyorsanız veya sizden biri tabiî ihtiyacını gidermekten gelmişse veya kadınlara dokunmuşsanız, bu durumda su da bulamamışsanız, tertemiz bir toprakla teyemmüm edin ; ondan yüzlerinize ve ellerinize sürün. Allah size sıkıntı vermek istemez. ama sizi tertemiz yapmak ve şükredesiniz diye üzerinize nîmetini tamamlamak ister.

  Diyanet İşleri (eski) : Ey İnananlar! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, -başlarınızı meshedip- topuk kemiklerine kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüpseniz yıkanıp temizlenin; şayet hasta veya yolculukta iseniz veya ayak yolundan gelmişseniz yahut kadınlara yaklaşmışsanız ve su bulamamışsanız temiz bir toprağa teyemmüm edin, yüzlerinizi, ellerinizi onunla meshedin. Allah sizi zorlamak istemez, Allah sizi arıtıp üzerinize olan nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

  Diyanet Vakfi : Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedip, topuklara kadar ayaklarınızı da (yıkayın). Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın. Hasta, yahut yolculuk halinde bulunursanız, yahut biriniz tuvaletten gelirse, yahut da kadınlara dokunmuşsanız (cinsî birleşme yapmışsanız) ve bu hallerde su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmüm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar) ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsan ettiği) nimetini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz.

  Edip Yüksel : İnananlar! Namaza kalktığınız zaman: Yüzünüzü yıkayın, ellerinizi dirseklere kadar yıkayın, başınızı sıvazlayın, ve ayaklarınızı da topuklara kadar (sıvazlayın/yıkayın). Cinsel ilişkide bulunmuşsanız yıkanınız. Hasta veya yolcu iseniz, yahut tuvaletten gelmiş, yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunmuş ve su bulamamışsanız, temiz bir toprağa yönelip yüzünüzü ve kollarınızı onunla sıvazlayın. ALLAH size güçlük çıkarmak istemez. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Olur ki şükredersiniz.

  Elmalılı Hamdi Yazır : Ey o bütün iyman edenler! Namaza kalkacağınız vakit yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi ve başlarınıza mesh edib her iki topuğa kadar ayaklarınızı yıkayın, cünübseniz tas tamam yıkanın, eğer hasta veya seferde olursunuz veya biriniz hacet yerinden gelir veya kadınlara dokunursunuz da suya gücünüz yetmezse o vakit de temiz bir toprağa teyemmüm edin: niyyetle ondan yüzlerinize ve ellerinize mesh eyleyin, Allahın muradı sizi sıkıntıya koşmak değil ve lâkin o sizi pam pâk etmek ve üzerinizdeki ni'metini tamamlamak istiyor ki şükredesiniz

  Fizilal-il Kuran : Ey iman edenler, namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, -başlarınızı meshedip– topuk kemiklerine kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüpseniz temizlenin; şayet hasta veya yolculukta iseniz ya da ayak yolundan gelmişseniz yahut kadınlara yaklaşmışsanız ve su bulamamışsanız temiz bir toprağa teyemmüm edin, yüzlerinizi, ellerinizi onunla meshedin. Allah sizi zorlamak istemez, Allah sizi arıtıp üzerinize olan nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

  Gültekin Onan : Ey inananlar, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın). Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin). Eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız, bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Tanrı size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.

  Hasan Basri Çantay : Ey îman edenler, namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi ve başlarınıza meshedib, her iki topuğa kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüb olduysanız boy abdesti alın. Eğer hasta olmuşsanız, yahud bir sefer üzerindeyseniz veya içinizden biri ayak yolundan gelmişse, yahud da kadınlara dokunmuşsanız ve bu halde su da bulamamışsanız o vakit tertemiz bir toprakla teyemmüm edin, binâenaleyh (niyyetle) ondan yüzlerinize ve ellerinize sürün. Allah, sizin üzerinize bir güdük yapmayı dilemez, fakat iyice temizlenmenizi ve üstünüzdeki ni'metinin tamamlanmasını diler. Tâki şükredersiniz.

  İbni Kesir : Ey iman edenler; namaza kalktığınız zaman; yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın, başınıza meshedin ve topuklarınıza kadar ayaklarınızı da (yıkayın) . Eğer cünüb iseniz; hemen temizlenin. Eğer hasta olmuşsanız veya seferde iseniz; yahut heladan gelmişseniz veya kadınlara yaklaşmış da su bulamamışsanız; temiz bir toprakla teyemmüm edin. Yüzlerinizi ve ellerinizi onunla meshedin. Allah, size zorluk vermek istemez. Lakin sizi temizlemek, üzerinizde olan nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

  Muhammed Esed : Siz ey imana ermiş olanlar! Namaz kılacağınız zaman yüzünüzü, ellerinizi ve dirseklere kadar kollarınızı yıkayın ve (ıslak) ellerinizi başınızın üzerine hafifçe sürün ve bileklere kadar ayaklarınızı (yıkayın). Eğer boy abdestini gerektiren bir halde iseniz kendinizi temizleyin. Ama eğer hasta iseniz yahut seyahatteyseniz yahut tabii ihtiyacınızı gidermişseniz yahut bir kadınla birlikte olmuşsanız ve su bulamıyorsanız, o zaman, temiz toprağa ellerinizi sürün ve onunla yüzünüzü ve kollarınızı hafifçe ovun. Allah sizi zora koşmak istemez; ama sizi tertemiz kılmak ve nimetlerinin tamamını size bahşetmek ister ki şükredenlerden olasınız.

  Ömer Nasuhi Bilmen : Ey mü'minler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayınız ve başlarınıza meshediniz ve ayaklarınızı iki topuğa kadar yıkayınız ve eğer cünüb iseniz gusül ediniz (tamamen yıkanınız). Ve eğer hastalar iseniz veya sefer halinde iseniz veya sizden biri helâdan gelmiş ise veya kadınlarınıza dokunmuşsanız da su bulamazsanız o halde temiz bir toprak ile teyemmüm ediniz, ondan yüzlerinize ve ellerinize meshediniz. Allah Teâlâ sizin üzerinize bir sıkıntı vermek istemez. Fakat o sizi tertemiz kılmak ve üzerinize nîmetini itmam etmek ister ki şükredesiniz.

  Şaban Piriş : -Ey İman edenler! Namaza kalktığınız zaman, yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, başınızı mesh edip topuklara kadar ayaklarınızı yıkayınız. Eğer, cünüp iseniz, temizlenin, hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz tuvaletten gelmişseniz, yahut kadınlarınızla münasebette bulunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin, yüzlerinizi ve ellerinizi onunla meshedin. Allah, size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi arındırmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.

  Suat Yıldırım : Ey iman edenler! Namaza kalkmak istediğinizde yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedip topuklarınızla birlikte ayaklarınızı da yıkayın. Cünüp iseniz tastamam yıkanın (boy abdesti alın). Eğer hasta veya yolcu iseniz veya tuvaletten gelmişseniz, yahut kadınlarla münasebette bulunmuş olup da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin, (mânen arınma niyeti ile) ondan yüzlerinize ve ellerinize meshedin. Allah size güçlük çıkarmak istemez, fakat şükredesiniz diye sizi temizleyip arındırmak ve size olan nimetlerini tamama erdirmek ister.

  Tefhim-ul Kuran : Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin) ; eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.

  Ümit Şimşek : Ey iman edenler! Namaz için kalktığınızda, yüzünüzü, dirseklere kadar ellerinizi, topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın ve başınızı meshedin. Cünüp iseniz tamamen yıkanın. Hasta olduğunuz zaman, seferde iken veya tuvaletten gelip yahut kadınlarla temasta bulunup da su bulamadığınız zaman, temiz bir toprakla teyemmüm ederek onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah size güçlük çıkarmak istemiyor; lâkin şükredesiniz diye üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor.


 4. 19.Eylül.2009, 22:01
  14
  reklam


  Hafiz_e kardeşim size önyargılarınızdan arınıınız dememin sebebi, "kimden besleniyorsunuz" ifadenizi, beni bir tarafa maletme anlayışındasınız zannımdandır. Değilse bu ifademeden ötürü özür dilerim.

  Konumu açarken, ayetin orjinal halini, kelime kelime tercümesini ve, 2 adet te sorumla ilgili olduğunu düşündüğüm, ayet meallerini verdim. Ne kendi tercümemdir, nede kendi mealim değildir. Cevaplarınızıda bahsettiklerinizi anladığım içinde teşekkürlerimi zaten arzettim.

  Buunla beraber mum kardeşiminde gibi pek fazla arapça bilgisine sahip olmadığınından olacak ki, ayet orjinalini verip birde, meal vermişsizniz. Bunların hepsini zaten bende okudum ve biliyorum. Hiçbirisine itraz etmedim. Hakikatte ise, ayette geçen mesh mevzusunu bilmemeniz gayet doğaldır. Beni yanlış anlayabili yada anlamayabilirsiniz, bunada diyecek birşeyim yok ben sadece, kafama takılan bir konu hakkında sizleri rahatsız ettim. Cevaplarınızdan dolayı yine teşekkür ediyorum ve başka cevaplarıda sabırsızlıkla bekliyorum. Başka cevapları bekleme arzum sizin verdiğiniz cevapları kabul etmedğim anlamına gelmesin lütfen.
  Tekrar teşekkürlerimi sunarım.

  Ayet meali konusunda bir yanlışlık olmasın diyede şimdi bir çok kimseye ait ayet mealini paylaşmak istiyorum. Teşekkürler.

  Diyanet İşleri : Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

  Ali Bulaç : Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.

  Ali Fikri Yavuz : Ey mü’minler! Namaza kalkacağınız zaman yüzünüzü ve ellerinizi (dirseklerinizle beraber) yıkayın, başınızı (ıslak elle silin) mesh edin ve ayaklarınızı da (topuklarınızla beraber) yıkayın. Eğer cünub iseniz boy abdesti alın. Eğer hasta veya yolculukta bulunuyorsanız veya içinizden biri ayak yolundan gelmişse veya kadınlara dokunmuş (cima etmiş) iseniz ve bu hallerde su bulamamışsanız, o vakit pâk bir toprakla teyemmüm edin, niyetle ondan (o topraktan) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Allah size bir güçlük dilemez, fakat sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister, tâ ki şükredesiniz.

  Bekir Sadak : Ey Inananlar! Namaza kalktiginizda yuzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, -baslarinizi meshedip- topuk kemiklerine kadar ayaklarinizi yikayin. Eger cunupseniz yikanip temizlenin; sayet hasta veya yolculukta iseniz veya ayak yolundan gelmisseniz yahut kadinlara yaklasmissaniz ve su bulamamissaniz temiz bir topraga teyemmum edin, yuzlerinizi, ellerinizi onunla meshedin. Allah sizi zorlamak istemez, Allah sizi aritip uzerinize olan nimetini tamamlamak ister ki sukredesiniz.

  Celal Yıldırım : Ey imân edenler! Namaza kalkmayı dilediğinizde yüzlerinizi, dirseklere kadar (dirsekler dahil) ellerinizi yıkayın. Başlarınıza meshedip topuklarına kadar (topuklar dahil) ayaklarınızı yıkayın. Cünüb iseniz iyice yıkanıp temizlenin (boy abdesti alın). Hasta iseniz veya yolculukta bulunuyorsanız veya sizden biri tabiî ihtiyacını gidermekten gelmişse veya kadınlara dokunmuşsanız, bu durumda su da bulamamışsanız, tertemiz bir toprakla teyemmüm edin ; ondan yüzlerinize ve ellerinize sürün. Allah size sıkıntı vermek istemez. ama sizi tertemiz yapmak ve şükredesiniz diye üzerinize nîmetini tamamlamak ister.

  Diyanet İşleri (eski) : Ey İnananlar! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, -başlarınızı meshedip- topuk kemiklerine kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüpseniz yıkanıp temizlenin; şayet hasta veya yolculukta iseniz veya ayak yolundan gelmişseniz yahut kadınlara yaklaşmışsanız ve su bulamamışsanız temiz bir toprağa teyemmüm edin, yüzlerinizi, ellerinizi onunla meshedin. Allah sizi zorlamak istemez, Allah sizi arıtıp üzerinize olan nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

  Diyanet Vakfi : Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedip, topuklara kadar ayaklarınızı da (yıkayın). Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın. Hasta, yahut yolculuk halinde bulunursanız, yahut biriniz tuvaletten gelirse, yahut da kadınlara dokunmuşsanız (cinsî birleşme yapmışsanız) ve bu hallerde su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmüm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar) ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsan ettiği) nimetini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz.

  Edip Yüksel : İnananlar! Namaza kalktığınız zaman: Yüzünüzü yıkayın, ellerinizi dirseklere kadar yıkayın, başınızı sıvazlayın, ve ayaklarınızı da topuklara kadar (sıvazlayın/yıkayın). Cinsel ilişkide bulunmuşsanız yıkanınız. Hasta veya yolcu iseniz, yahut tuvaletten gelmiş, yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunmuş ve su bulamamışsanız, temiz bir toprağa yönelip yüzünüzü ve kollarınızı onunla sıvazlayın. ALLAH size güçlük çıkarmak istemez. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Olur ki şükredersiniz.

  Elmalılı Hamdi Yazır : Ey o bütün iyman edenler! Namaza kalkacağınız vakit yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi ve başlarınıza mesh edib her iki topuğa kadar ayaklarınızı yıkayın, cünübseniz tas tamam yıkanın, eğer hasta veya seferde olursunuz veya biriniz hacet yerinden gelir veya kadınlara dokunursunuz da suya gücünüz yetmezse o vakit de temiz bir toprağa teyemmüm edin: niyyetle ondan yüzlerinize ve ellerinize mesh eyleyin, Allahın muradı sizi sıkıntıya koşmak değil ve lâkin o sizi pam pâk etmek ve üzerinizdeki ni'metini tamamlamak istiyor ki şükredesiniz

  Fizilal-il Kuran : Ey iman edenler, namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, -başlarınızı meshedip– topuk kemiklerine kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüpseniz temizlenin; şayet hasta veya yolculukta iseniz ya da ayak yolundan gelmişseniz yahut kadınlara yaklaşmışsanız ve su bulamamışsanız temiz bir toprağa teyemmüm edin, yüzlerinizi, ellerinizi onunla meshedin. Allah sizi zorlamak istemez, Allah sizi arıtıp üzerinize olan nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

  Gültekin Onan : Ey inananlar, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın). Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin). Eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız, bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Tanrı size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.

  Hasan Basri Çantay : Ey îman edenler, namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi ve başlarınıza meshedib, her iki topuğa kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüb olduysanız boy abdesti alın. Eğer hasta olmuşsanız, yahud bir sefer üzerindeyseniz veya içinizden biri ayak yolundan gelmişse, yahud da kadınlara dokunmuşsanız ve bu halde su da bulamamışsanız o vakit tertemiz bir toprakla teyemmüm edin, binâenaleyh (niyyetle) ondan yüzlerinize ve ellerinize sürün. Allah, sizin üzerinize bir güdük yapmayı dilemez, fakat iyice temizlenmenizi ve üstünüzdeki ni'metinin tamamlanmasını diler. Tâki şükredersiniz.

  İbni Kesir : Ey iman edenler; namaza kalktığınız zaman; yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın, başınıza meshedin ve topuklarınıza kadar ayaklarınızı da (yıkayın) . Eğer cünüb iseniz; hemen temizlenin. Eğer hasta olmuşsanız veya seferde iseniz; yahut heladan gelmişseniz veya kadınlara yaklaşmış da su bulamamışsanız; temiz bir toprakla teyemmüm edin. Yüzlerinizi ve ellerinizi onunla meshedin. Allah, size zorluk vermek istemez. Lakin sizi temizlemek, üzerinizde olan nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

  Muhammed Esed : Siz ey imana ermiş olanlar! Namaz kılacağınız zaman yüzünüzü, ellerinizi ve dirseklere kadar kollarınızı yıkayın ve (ıslak) ellerinizi başınızın üzerine hafifçe sürün ve bileklere kadar ayaklarınızı (yıkayın). Eğer boy abdestini gerektiren bir halde iseniz kendinizi temizleyin. Ama eğer hasta iseniz yahut seyahatteyseniz yahut tabii ihtiyacınızı gidermişseniz yahut bir kadınla birlikte olmuşsanız ve su bulamıyorsanız, o zaman, temiz toprağa ellerinizi sürün ve onunla yüzünüzü ve kollarınızı hafifçe ovun. Allah sizi zora koşmak istemez; ama sizi tertemiz kılmak ve nimetlerinin tamamını size bahşetmek ister ki şükredenlerden olasınız.

  Ömer Nasuhi Bilmen : Ey mü'minler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayınız ve başlarınıza meshediniz ve ayaklarınızı iki topuğa kadar yıkayınız ve eğer cünüb iseniz gusül ediniz (tamamen yıkanınız). Ve eğer hastalar iseniz veya sefer halinde iseniz veya sizden biri helâdan gelmiş ise veya kadınlarınıza dokunmuşsanız da su bulamazsanız o halde temiz bir toprak ile teyemmüm ediniz, ondan yüzlerinize ve ellerinize meshediniz. Allah Teâlâ sizin üzerinize bir sıkıntı vermek istemez. Fakat o sizi tertemiz kılmak ve üzerinize nîmetini itmam etmek ister ki şükredesiniz.

  Şaban Piriş : -Ey İman edenler! Namaza kalktığınız zaman, yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, başınızı mesh edip topuklara kadar ayaklarınızı yıkayınız. Eğer, cünüp iseniz, temizlenin, hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz tuvaletten gelmişseniz, yahut kadınlarınızla münasebette bulunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin, yüzlerinizi ve ellerinizi onunla meshedin. Allah, size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi arındırmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.

  Suat Yıldırım : Ey iman edenler! Namaza kalkmak istediğinizde yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedip topuklarınızla birlikte ayaklarınızı da yıkayın. Cünüp iseniz tastamam yıkanın (boy abdesti alın). Eğer hasta veya yolcu iseniz veya tuvaletten gelmişseniz, yahut kadınlarla münasebette bulunmuş olup da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin, (mânen arınma niyeti ile) ondan yüzlerinize ve ellerinize meshedin. Allah size güçlük çıkarmak istemez, fakat şükredesiniz diye sizi temizleyip arındırmak ve size olan nimetlerini tamama erdirmek ister.

  Tefhim-ul Kuran : Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin) ; eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.

  Ümit Şimşek : Ey iman edenler! Namaz için kalktığınızda, yüzünüzü, dirseklere kadar ellerinizi, topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın ve başınızı meshedin. Cünüp iseniz tamamen yıkanın. Hasta olduğunuz zaman, seferde iken veya tuvaletten gelip yahut kadınlarla temasta bulunup da su bulamadığınız zaman, temiz bir toprakla teyemmüm ederek onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah size güçlük çıkarmak istemiyor; lâkin şükredesiniz diye üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor.

 5. 19.Eylül.2009, 22:15
  15
  hafiz_e
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 05.Haziran.2007
  Üye No: 1022
  Mesaj Sayısı: 161
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 3

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  arkadaşımızın söylediği konuyla ilgili bir yazı okumuştum geçenlerde.rıhle dergisinin 5 sayısı mustafa islamoğlu'nun mesh mi yıkama mı ile ilgili düşüncesi ele alınmıştı bir yazar tarafından..şöyle ki islamoğlu tefsirinin notunda şöyle der;"kıraat imamlarından nafi,ibn amir,hafs,kisai,ve yakub'un okuyuşuna göre yıkanması gerektiği geri kalanlarının okuyuşlarına göre de yıkanması gerekir...ehli sünnet okuluna mensup birçok alim birincisini,ehli beyt okulu mensupları ve taberani gibi bazı sunni alimlerde ikincisini tercih eder" demiştir..
  ancak rıhle dergisi yazarı talha hakan alp bu düşüncenin yanlış olduğunu ve çoğunluk demesinin bile şüphe uyandıracağını belirtir..
  ve yazar şöyle devam eder; islamoğlu'nun mütevatir kıraati terk edip sahih olmayan bir kıraat üzerinden ayet tercüme etmesinin ilmi bir izahı varsa bunu açıklamak kendine düşer"..demiştir


 6. 19.Eylül.2009, 22:15
  15
  Devamlı Üye
  arkadaşımızın söylediği konuyla ilgili bir yazı okumuştum geçenlerde.rıhle dergisinin 5 sayısı mustafa islamoğlu'nun mesh mi yıkama mı ile ilgili düşüncesi ele alınmıştı bir yazar tarafından..şöyle ki islamoğlu tefsirinin notunda şöyle der;"kıraat imamlarından nafi,ibn amir,hafs,kisai,ve yakub'un okuyuşuna göre yıkanması gerektiği geri kalanlarının okuyuşlarına göre de yıkanması gerekir...ehli sünnet okuluna mensup birçok alim birincisini,ehli beyt okulu mensupları ve taberani gibi bazı sunni alimlerde ikincisini tercih eder" demiştir..
  ancak rıhle dergisi yazarı talha hakan alp bu düşüncenin yanlış olduğunu ve çoğunluk demesinin bile şüphe uyandıracağını belirtir..
  ve yazar şöyle devam eder; islamoğlu'nun mütevatir kıraati terk edip sahih olmayan bir kıraat üzerinden ayet tercüme etmesinin ilmi bir izahı varsa bunu açıklamak kendine düşer"..demiştir

 7. 20.Eylül.2009, 21:31
  16
  mumsema
  Administrator

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Ocak.2007
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 10,122
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: Türkiye

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  kardeş verdiğin tüm meallerde zaten aykların yıknacağı geçiyor.

  Alıntı
  Hakikatte ise, ayette geçen mesh mevzusunu bilmemeniz gayet doğaldır.
  buyur tıkla:
  Mesh - İslamda mesh kavramı

  sorunu tam yazamıyorsun kardeş yada biz yanlış anlıyoruz. ayette mesh geçiyor evet ama bu mesh sadece baş içindir. 8. 20.Eylül.2009, 21:31
  16
  Administrator
  kardeş verdiğin tüm meallerde zaten aykların yıknacağı geçiyor.

  Alıntı
  Hakikatte ise, ayette geçen mesh mevzusunu bilmemeniz gayet doğaldır.
  buyur tıkla:
  Mesh - İslamda mesh kavramı

  sorunu tam yazamıyorsun kardeş yada biz yanlış anlıyoruz. ayette mesh geçiyor evet ama bu mesh sadece baş içindir.


 9. 20.Eylül.2009, 23:21
  17
  I Need Mana
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Eylül.2009
  Üye No: 56140
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  Sizler söyleyebileceklerinizi söylemiş bulunuyorsunuz. Sizin söylediklerinizi kabul etmiyorum, yanlışsınız, bu cevaplar olmamış gibi ifadeler söylemedim. Cevaplarınız için teşekkürlerimi zaten arzettim. Konumun başında verdiğim bilgiler gayet açıktır. Konuyla ilgili başka cevapların gelmesi beni elbette memnun edecektir.

  Sorumu açık anlatmış olabilirim ancak, arzu ettiğim cevap şeklini belki anlatamamışımdır, buda doğaldır. Bu durumdan elbette sizler sorumlu değilsiniz.

  Bu söylediklerimden, sizlerin cevap vermeye ehil olmadığınızı düşündüğüm anlamı çıkmasın lütfen. Burası bir açıkoturum (forum) sitesi ise, başka zamanlarda, başka kimselerinde konuya iştirak edebileceklerini gözönünde bulundurup, konuyu kapatmamanızı ve illa da biz bu adamı ikna etmeliyiz düşüncesiyle ceçeşitl cevaplar vermeye dilerseniz çalışmamanızı isterim. Ortada ne ikna olunacak durum söz konusudur, ne de herhangi bir konuyu inkar söz konusudur. Sadece kendime göre çok teknik bir detayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilme isteiğimi tatmin etme çabam mevcuttur. Durum bundan ibarettir.

  Tekrar teşekkürler.


 10. 20.Eylül.2009, 23:21
  17
  Sizler söyleyebileceklerinizi söylemiş bulunuyorsunuz. Sizin söylediklerinizi kabul etmiyorum, yanlışsınız, bu cevaplar olmamış gibi ifadeler söylemedim. Cevaplarınız için teşekkürlerimi zaten arzettim. Konumun başında verdiğim bilgiler gayet açıktır. Konuyla ilgili başka cevapların gelmesi beni elbette memnun edecektir.

  Sorumu açık anlatmış olabilirim ancak, arzu ettiğim cevap şeklini belki anlatamamışımdır, buda doğaldır. Bu durumdan elbette sizler sorumlu değilsiniz.

  Bu söylediklerimden, sizlerin cevap vermeye ehil olmadığınızı düşündüğüm anlamı çıkmasın lütfen. Burası bir açıkoturum (forum) sitesi ise, başka zamanlarda, başka kimselerinde konuya iştirak edebileceklerini gözönünde bulundurup, konuyu kapatmamanızı ve illa da biz bu adamı ikna etmeliyiz düşüncesiyle ceçeşitl cevaplar vermeye dilerseniz çalışmamanızı isterim. Ortada ne ikna olunacak durum söz konusudur, ne de herhangi bir konuyu inkar söz konusudur. Sadece kendime göre çok teknik bir detayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilme isteiğimi tatmin etme çabam mevcuttur. Durum bundan ibarettir.

  Tekrar teşekkürler.

 11. 21.Eylül.2009, 11:43
  18
  Şema
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 9,307
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 103

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  Alıntı
  Sizler söyleyebileceklerinizi söylemiş bulunuyorsunuz Sizin söylediklerinizi kabul etmiyorum, yanlışsınız, bu cevaplar olmamış gibi ifadeler söylemedim Cevaplarınız için teşekkürlerimi zaten arzettim Konumun başında verdiğim bilgiler gayet açıktır Konuyla ilgili başka cevapların gelmesi beni elbette memnun edecektir

  Sorumu açık anlatmış olabilirim ancak, arzu ettiğim cevap şeklini belki anlatamamışımdır, buda doğaldır Bu durumdan elbette sizler sorumlu değilsiniz

  Bu söylediklerimden, sizlerin cevap vermeye ehil olmadığınızı düşündüğüm anlamı çıkmasın lütfen Burası bir açıkoturum (forum) sitesi ise, başka zamanlarda, başka kimselerinde konuya iştirak edebileceklerini gözönünde bulundurup, konuyu kapatmamanızı ve illa da biz bu adamı ikna etmeliyiz düşüncesiyle ceçeşitl cevaplar vermeye dilerseniz çalışmamanızı isterim Ortada ne ikna olunacak durum söz konusudur, ne de herhangi bir konuyu inkar söz konusudur Sadece kendime göre çok teknik bir detayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilme isteiğimi tatmin etme çabam mevcuttur Durum bundan ibarettir

  Tekrar teşekkürler
  en ince detay nedir bilmiyorum ama bütün tefsirelerde ve meallerden kaynak verilmiş. mezhep görüşleride aynı doğrultuda...
  ve mesh kelimesinin, baş meshine değil, yıkamaya-gusle atıftır denilmiş.. daha ne olsun bende merak ettim. 12. 21.Eylül.2009, 11:43
  18
  Moderatör
  Alıntı
  Sizler söyleyebileceklerinizi söylemiş bulunuyorsunuz Sizin söylediklerinizi kabul etmiyorum, yanlışsınız, bu cevaplar olmamış gibi ifadeler söylemedim Cevaplarınız için teşekkürlerimi zaten arzettim Konumun başında verdiğim bilgiler gayet açıktır Konuyla ilgili başka cevapların gelmesi beni elbette memnun edecektir

  Sorumu açık anlatmış olabilirim ancak, arzu ettiğim cevap şeklini belki anlatamamışımdır, buda doğaldır Bu durumdan elbette sizler sorumlu değilsiniz

  Bu söylediklerimden, sizlerin cevap vermeye ehil olmadığınızı düşündüğüm anlamı çıkmasın lütfen Burası bir açıkoturum (forum) sitesi ise, başka zamanlarda, başka kimselerinde konuya iştirak edebileceklerini gözönünde bulundurup, konuyu kapatmamanızı ve illa da biz bu adamı ikna etmeliyiz düşüncesiyle ceçeşitl cevaplar vermeye dilerseniz çalışmamanızı isterim Ortada ne ikna olunacak durum söz konusudur, ne de herhangi bir konuyu inkar söz konusudur Sadece kendime göre çok teknik bir detayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilme isteiğimi tatmin etme çabam mevcuttur Durum bundan ibarettir

  Tekrar teşekkürler
  en ince detay nedir bilmiyorum ama bütün tefsirelerde ve meallerden kaynak verilmiş. mezhep görüşleride aynı doğrultuda...
  ve mesh kelimesinin, baş meshine değil, yıkamaya-gusle atıftır denilmiş.. daha ne olsun bende merak ettim.


 13. 22.Eylül.2009, 11:04
  19
  I Need Mana
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Eylül.2009
  Üye No: 56140
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  Konuyla ilgili araştırma yaparken istediğim gibi bir cevap buldum paylaşmayıda uygun görüyorum. Aslında ben daha çok arapça yahut Kuran ın yazılmış olduğu lehçe/dil bilgisine dayalı cevapları arzuediyordum. Yoksa fıkhi ve içtihadi durumları pekâlâ hepimiz biliyoruz.
  Yinede konu ile ilgili çok detaylı bir açıklamayı bulduğumu düşündüğüm bu yazıyı paylaşmak isterim.

  Verdiğiniz cevaplardan dolayı ve konuya iştirakinizden ötürü ALlah sizden razı olsun.

  Allah a emanet olunuz.

  Alıntı

  KUR’AN’DA ABDEST VE AYAKLARI MESHETMEK


  5Maide suresi/6-Siz ey inananlar! Namaz kılacağınız zaman yüzünüzü, dirseklere kadar kollarınızı yıkayın. Başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin. Eğer boy abdestini gerektiren bir halde iseniz kendinizi temizleyin. Ama eğer hasta iseniz yahut seyahatteyseniz yahut tuvaletten geldiyseniz yahut kadınla birlikte olmuşsanız ve su bulamıyorsanız, o zaman, temiz toprakle teyemmüm edin ve onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah sizi zora koşmak istemez; ama sizi tertemiz kılmak ve nimetlerinin tamamını size bahşetmek ister ki şükredenlerden olasınız.
  4Nisa suresi/43-Siz ey inananlar! Sarhoş iken namaz kılmaya kalkışmayın, ne dediğinizi bilinceye kadar (bekleyin); ve boy abdestini gerektiren bir durumda (iken de) yıkanıncaya kadar seyahatte olmanız (ve yıkanma imkanından yoksun bulunmanız) hali dışında- (namaza kalkışmayın). Ama eğer hasta iseniz veya seyahatteyseniz yahut tuvaletten geldiyseniz veya kadın ile birlikte olmuşsanız ve hiç su bulamıyorsanız, o zaman temiz toprakla teyemmüm edin, (onunla) yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Bilin ki Allah, gerçekten günahları temizleyendir, çok affedicidir.
  TEFSİRLERDE AYAKLARI MESHETMEK-


  DİYANET TEFSİRİ

  “Abdest, -âyette de belirtildiği üzere- ibadet niyetiyle yüzü ve dirseklere ka­dar kolları yıkamak, başı meshetmek, ayaklan topuklara kadar yıkamaktan ibaret­tir. Abdest, “hadesten taharet” yani “görünmeyen fakat hükmen var olduğu kabul edilen bir kirlilikten temizlenmek” anlamına geldiği için farz olan temizlik yuka­rıda bildirilen azalan bir defa yıkamakla sağlanmış olur. İki veya üç defa yıkamak ve abdest organlarını ovmak sünnettir.
  1. “Ayaklar” anlamına gelen “ercül” kelimesindeki “lâm” harfini üstünlü okuyup “yüzler” anlamına gelen “vücûh” üzerine atfedenlere göre ayakları yıka­mak farzdır. Meşhur dört mezhep mensuplarının anlayış ve uygulamaları böyledir. Mealde bu kıraat esas alınmıştır.
  2. “Ercül” kelimesinin “lâm”ını esreli okuyup kelimeyi “Başlannızı mesne­din” cümlesindeki “başlar” anlamına gelen “ruûs” üzerine atfedenlere göre ayak­ları -yıkamak değil- meshetmek farzdır. İmâmî-şiîler bu kıraati benimsedikleri için ayaklan meshetmekle yetinirler. Bu takdirde âyetin meali şöyle olur: “Yüzle­rinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlannızı ve topuklara kadar ayakları­nızı mesnedin.”
  İbn Abbas, Enes b. Mâlik gibi sahâbîlerin ve tabiîlerden bazılarının çıplak ayakları üzerine meshettiklerine dair rivayetler bu görüşü destekler mahiyettedir.Taberî’nin kanaati de bu doğrultu­dadır. Ona göre yüce Allah, teyemmümde yüzün tamamını toprakla meshedilmesini emrettiği gibi abdestte de ayakların tamamının su ile meshedilmesini emret­miştir.” (Diyanet Tefsiri-5/6 açıklaması.)
  SÜLEYMAN ATEŞ TEFSİRİ

  “İmam Taberî bu kıraati ve dolayısıyla bu anlamı tercih ettiği gibi Peygamberimizin dördüncü göbekten torunu olan İmam-ı Cafer-i Sadık mezhebinin mensupları da ayeti böyle anlamışlardır. Ayetin siyakından (bağlamından) da bu mana anlaşılıyor.
  Yüce Allah, abdestte vücudun iki temel uzvunun yıkanmasını emretmiştir ki, bunlar yüz ve kollardır. İki uç uzvun da meshedilmesini emretmiştir ki bunlar da baş ve ayaklardır. Âyette; “..yıkayınız..” fiilinden sonra iki tümleç getirmiştir. Bunlar, yüz ve ellerdir. Demek ki yüz ve eller (dirseklerle birlikte) yıkanacaktır. “…meshediniz…” fiilinden sonra da iki tümleç getirmiştir. Bunlar da baş ile ayaklardır. Demek ki bunlar da meshedilecek uzuvlardır. Ayette bu manayı son derece güçlendiren ince bir nokta vardır. Kur’ân-ı Kerîm’de her kelime birbiriyle son derece uyumlu ve mütenâsibtir. Şimdi “..yıkayınız..” fiilinden sonra gelen iki tümleçten ilki nasıl bir tek uzvu, ikincisi ise iki uzvu (yani iki eli-kolu) gösteriyorsa, “meshediniz..” fiilinden sonra gelen iki tümleçten de birincisi bir tek uzvu (yani başı), ikincisi ise iki uzvu (yani ayakları) göstermektedir. Eğer, “ercül” (ayaklarınız) tümleci “vücûh” (yüzleriniz)’a atfedilmiş (bağlanmış) olsa, bu ahenk ve tenâsüb (uygunluk) bozulur ki bu, Kur’ân’ın bilinen mucizevî ahenk ve üslubuna aykırı olur… Yani abdestte yıkanması gereken uzuvların teyemmümde mesh edilmesi emredilmiş fakat abdestte mesh edilecek uzuvlar, meshten düşürülmüştür. Bu da ayakların, yıkama uzvu değil, mesih organı olduğunu kanıtlar.” (Süleyman Ateş Tefsiri, 5/6 açıklaması.)
  TABERİ TEFSİRİ

  “Hicaz ve Irak kurralarından diğer bir kısmı ise “erculikum” ifadesindeki harfini esre okumuşlardır Bunlara göre Allah teala bu ayet-i keri­me ile abdest alırken, başın ve ayakların meshedilmesini emretmiştir. Abdest alırken ayaklar yıkanmaz meshedilir.
  Taberi diyor ki: “Bize göre ise asıl maksat, ayaklann tümünün su ile meshedilmesidir. Bu itibarla ayaklanın elleriyle veya ellerinin yerini tutacak her­hangi bir şeyle meshetmeksizin sadece onlara su dökmek veya onları suya so­kup çıkarmak yeterli değildir. Nitekim Tavus’tan, abdest alan kimsenin ayakla­rını sadece suya sokup çıkarması sorulunca “Ben bunun, maksada ulaşan bir amel olduğunu kabul etmem.” dediği rivayet edilmiştir. Buna mukabil ayakların yıkanmasını farz sayan Hasan-ı Basri’den, gemide abdest alan kimsenin, ayaklana nasıl yıkayacağı sorulduğunda onun: “Ayaklarını suya daldırıp çıkannasın-da bir mahzur yoktur.” dediği rivayet edilmiştir.
  Taberi sözlerine devamle diyor ki: “Madem ki meshetmenin, organın tü­münü veya bir bölümünü meshetme olarak iki mânâsı vardır ve daha sonra zik­redeceğimiz deliller, Allah tealanın buradaki meshetmeden ayakların tümünün meshedilmesini kasdettiğini göstermektedir…
  RAZİ TEFSİRİ

  “Ayakların Yıkanması Ve Meshedilmesi: Şirke uzanabilecek bir olayda şakaya da izin yok diye düşünüyorum Alimler, ayakların meshedileceği “veya yıkanacağı hususunda ihtilâf etmişlerdir: Kaffâl, bu âyetin tefsiri hususunda İbn Abbas, Enes İbn Mâlik, İkrime, Şa’bî ve Ebû Cafer Muhammed İbn Ali el-Bakır’dan ayakları meshetmenin farz olduğu hükmünü nakletmiştir ki bu, Şia’nın İmâmiyye kolunun mezhebidir. Fukahâ ve müfessirlerin cumhuru ayakların yıkanmasının farz olduğunu söylemişlerdir. Dâvûd el-İsfehani, hem yıkamanın hem de meshetmenin farz olduğunu söylemiştir ki bu görüş, Zeydiyye imamlarından en-Nasır Lilhakk in görüşüdür.
  Hasan el-Basrî ve Muhammed İbn Cerîr et-Taberî ise, mükellefin (kulun), yıkama ile meshetme arasında muhayyer bırakıldığını söylemişlerdir…
  Bu sabit olduğu zaman biz deriz ki, Hak Teâlâ’nın “ayaklarınızı” ifâdesinde, nasbin âmilinin “meshediniz” emri olabileceği gibi, bu âmilin “yıkayınız” emri de olabileceği ortaya çıkmıştır. Ancak ne var ki, bir mamul üzerinde iki âmil amel etmeye kalkışınca, o mamule daha yakın olanı amel ettirmek evlâ olur. Binâenaleyh Cenâb-ı Hakk’ın, sözündeki nasbin âmilinin, “meshediniz” emri olması gerekir. Binâenaleyh, lamın nasbıyla “le” şeklinde okumanın da ayaklar üzerine meshetmeyi gerektirdiği sabit olmuş olur. İşte bu, ayakları meshetmenin farz olduğu hususunda âyetle yapılan istidlalin izah şeklidir. Sonra, bu görüşte olanlar sözlerine devamla şöyle demişlerdir: Hadislere dayanarak, bu hususu savuşturmak da caiz değildir. Çünkü bu haberlerin tamamı, âhad haberlerdir. Halbuki âhad haberlerle Kur’ân’ın neshi caiz değildir.” (Razi Tefsiri, 5/6 açıklaması)
  ABDESTTE AYAKLARI YIKAMAK VEYA MESHETMEK-Süleyman Ateş

  “Çorap, başörtüsü, sarık ve fes üzerine meshedilerek abdest alı­nabilir. Abdeste meshedilecek organın hâline (üstünde bulunan giysi ve sargıya) da meshedilir ama yıkama uzvunun hâiline meshedilemez, hâil çözülüp organın yıkanması gerekir. Bundan dolayı başa sarılan sarık, ayağa giyilen çorap veya mest üzerine meshedilebilir.” (Süleyman Ateş, Kur’an Ansiklopedisi, SUÂLLER-CEVAPLAR maddesi)
  “Bu farzların ikisi yıkama, ikisi de mesihtir. Maide 6′ncı ayetin açık hükmüne göre yüz ve kollar yıkanır, baş ve ayaklar meshedilir. Peygamber ailesi böyle yapmış, Peygamber’e yıllarca hizmet etmiş olan Enes ibn Malik böyle olduğunu söylemiş. Ayakları yıkama uygulamasının Emeviler tarafından yerleştirildiğinde kuşku görmüyorum.
  Baş ve ayaklar yıkama uzvu değil, mesih uzvudur. Mesih uzvunun üstünde bir giysi varsa onu çözmeden üstüne meshedilebilir. Bu giysinin kalınlığı, inceliği söz konusu değildir. O su geçirmeme, 5 kilometre yürüme gibi şartlar bazı fıkıhçıların uydurmalarından başka bir şey değildir.” (Süleyman Ateş -Vatan Gazetesi -12/3/2004)
  Maide Suresi’nin 6′ncı ayetinde abdest alırken başın ve ayakların yıkanması değil, meshedilmesi emredilmektedir. Maalesef Kur’ân-ı Kerim meallerinin büyük çoğunluğunda abdest ayetinin manası, geleneğe göre çarpıtılmıştır. Ayetin doğru manası şöyledir:
  “Ey inananlar, namaza dur(mak iste)diğiniz zaman yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi; meshediniz: başlarınızı ve aşıklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüpseniz tam temizlenin. Hasta, yahut yolcu iseniz, yahut biriniz tuvaletten gelmişse, ya da kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz toprağa teyemmüm ediniz; ondan yüzlerinize ve ellerinize sürünüz. Allah size güçlük çıkarmak istemiyor fakat sizi temizlemek ve size olan nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredesiniz.”(Süleyman Ateş -Vatan Gazetesi -12/5/2003)
  Sığmadı devamı...

  Alıntı
  HADİSLERDE ABDEST ALIRKEN AYAKLARI MESHETMEK
  Ayakları meshetmek: 3599-”Resûlullah’ın nasıl abdest aldığını size göstermemi ister misiniz?” İçinde su olan bir kab istedi, sağ eliyle bir avuç su aldı, mazmaza ve istinşak yaptı, sonra bir avuç daha aldı, bununla iki elini birleştirip (iki eliyle) yüzünü yıkadı. Sonra bir avuç daha aldı bununla sağ elini yıkadı. Sonra bir avuç da aldı, bununla sol elini yıkadı. Sonra bir avuç su daha aldı, sonra elini çırptı, sonra başını ve kulaklarını meshetti. Sonra bir kabza su daha aldı sağ ayağının üzerine serpti, ayağında nalın olduğu halde, sonra onu iki eliyle meshetti, elin biri ayağın üstünde, diğeri de nalının altında. Sonra aynı şeyi sol ayağa yaptı.” Buhari, Vudü 7; Ebu Dâvud, Tahâret 52, (137); Nesâi, Tahâret 84, 85, (1, 73, 74).
  3697-”Resûlullah ihtiyacı için (araziye) çıkardı. Ben de O’na su taşırdım. (Kaza-yı hâcet yapınca) abdest alırdı. Bu sırada sarığı ve “bot” ları üzerine meshederdi.” Müslim, Tahâret 84; Ebu Dâvud, Tahâret 59; Tirmizi, Tahâret 75.
  3702-”Resûlullah abdest aldı ve çoraplarının ve ayakkabılarının üzerine meshetti. Ebu Dâvud, Tahâret 61; Tirmizi, Tahâret.
  3606-…Bir ara Resûlullah bizden geride kaldı sonra tekrar kavuştu. Bu sırada namaz vakti girmişti. Bizler de abdest alıyor, ayaklarımıza meshediyorduk. (Resûlullah ) yüksek sesle nida etti: “Ökçelerin ateşte vay hâline!” Bunu iki veya üç kere tekrarladı.” Buhari, İlm 3, 30, Vudü 27, 29; Müslim, Taharet 25-28; Muvatta, Taharet 5; Ebu Dâvud, Tahâret 46.
  3699-Cerir, abdest alıp mestleri üzerine meshedince, kendisine: “Mest üzerine mesh mi yapıyorsun” diye sormuşlardır. O da: “Evet demiştir, ben Resûlullah’ı gördüm. Bevletti sonra abdest aldı. (Sıra ayaklarına gelince, yıkamayıp) mestlerinin üzerine meshetti’’ dedi. Buhari, Salât 25; Müslim, Tahâret 73, (272); Tirmizi, Tahâret 70, (93); Nesâi, Tahâret 96, (1, 81).
  Konu ile ilgili bir başka detaylı bilginin anlatıldığı yazıyada ulaşmış bulunmaktayım, yazı uzun linki paylaşıyorum eğer link paylaşmada bir sorun olursa, yazıyı paylaşayım.

  Ayakların yıkanması mı - meshedilmesi mi?


 14. 22.Eylül.2009, 11:04
  19
  Konuyla ilgili araştırma yaparken istediğim gibi bir cevap buldum paylaşmayıda uygun görüyorum. Aslında ben daha çok arapça yahut Kuran ın yazılmış olduğu lehçe/dil bilgisine dayalı cevapları arzuediyordum. Yoksa fıkhi ve içtihadi durumları pekâlâ hepimiz biliyoruz.
  Yinede konu ile ilgili çok detaylı bir açıklamayı bulduğumu düşündüğüm bu yazıyı paylaşmak isterim.

  Verdiğiniz cevaplardan dolayı ve konuya iştirakinizden ötürü ALlah sizden razı olsun.

  Allah a emanet olunuz.

  Alıntı

  KUR’AN’DA ABDEST VE AYAKLARI MESHETMEK


  5Maide suresi/6-Siz ey inananlar! Namaz kılacağınız zaman yüzünüzü, dirseklere kadar kollarınızı yıkayın. Başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin. Eğer boy abdestini gerektiren bir halde iseniz kendinizi temizleyin. Ama eğer hasta iseniz yahut seyahatteyseniz yahut tuvaletten geldiyseniz yahut kadınla birlikte olmuşsanız ve su bulamıyorsanız, o zaman, temiz toprakle teyemmüm edin ve onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah sizi zora koşmak istemez; ama sizi tertemiz kılmak ve nimetlerinin tamamını size bahşetmek ister ki şükredenlerden olasınız.
  4Nisa suresi/43-Siz ey inananlar! Sarhoş iken namaz kılmaya kalkışmayın, ne dediğinizi bilinceye kadar (bekleyin); ve boy abdestini gerektiren bir durumda (iken de) yıkanıncaya kadar seyahatte olmanız (ve yıkanma imkanından yoksun bulunmanız) hali dışında- (namaza kalkışmayın). Ama eğer hasta iseniz veya seyahatteyseniz yahut tuvaletten geldiyseniz veya kadın ile birlikte olmuşsanız ve hiç su bulamıyorsanız, o zaman temiz toprakla teyemmüm edin, (onunla) yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Bilin ki Allah, gerçekten günahları temizleyendir, çok affedicidir.
  TEFSİRLERDE AYAKLARI MESHETMEK-


  DİYANET TEFSİRİ

  “Abdest, -âyette de belirtildiği üzere- ibadet niyetiyle yüzü ve dirseklere ka­dar kolları yıkamak, başı meshetmek, ayaklan topuklara kadar yıkamaktan ibaret­tir. Abdest, “hadesten taharet” yani “görünmeyen fakat hükmen var olduğu kabul edilen bir kirlilikten temizlenmek” anlamına geldiği için farz olan temizlik yuka­rıda bildirilen azalan bir defa yıkamakla sağlanmış olur. İki veya üç defa yıkamak ve abdest organlarını ovmak sünnettir.
  1. “Ayaklar” anlamına gelen “ercül” kelimesindeki “lâm” harfini üstünlü okuyup “yüzler” anlamına gelen “vücûh” üzerine atfedenlere göre ayakları yıka­mak farzdır. Meşhur dört mezhep mensuplarının anlayış ve uygulamaları böyledir. Mealde bu kıraat esas alınmıştır.
  2. “Ercül” kelimesinin “lâm”ını esreli okuyup kelimeyi “Başlannızı mesne­din” cümlesindeki “başlar” anlamına gelen “ruûs” üzerine atfedenlere göre ayak­ları -yıkamak değil- meshetmek farzdır. İmâmî-şiîler bu kıraati benimsedikleri için ayaklan meshetmekle yetinirler. Bu takdirde âyetin meali şöyle olur: “Yüzle­rinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlannızı ve topuklara kadar ayakları­nızı mesnedin.”
  İbn Abbas, Enes b. Mâlik gibi sahâbîlerin ve tabiîlerden bazılarının çıplak ayakları üzerine meshettiklerine dair rivayetler bu görüşü destekler mahiyettedir.Taberî’nin kanaati de bu doğrultu­dadır. Ona göre yüce Allah, teyemmümde yüzün tamamını toprakla meshedilmesini emrettiği gibi abdestte de ayakların tamamının su ile meshedilmesini emret­miştir.” (Diyanet Tefsiri-5/6 açıklaması.)
  SÜLEYMAN ATEŞ TEFSİRİ

  “İmam Taberî bu kıraati ve dolayısıyla bu anlamı tercih ettiği gibi Peygamberimizin dördüncü göbekten torunu olan İmam-ı Cafer-i Sadık mezhebinin mensupları da ayeti böyle anlamışlardır. Ayetin siyakından (bağlamından) da bu mana anlaşılıyor.
  Yüce Allah, abdestte vücudun iki temel uzvunun yıkanmasını emretmiştir ki, bunlar yüz ve kollardır. İki uç uzvun da meshedilmesini emretmiştir ki bunlar da baş ve ayaklardır. Âyette; “..yıkayınız..” fiilinden sonra iki tümleç getirmiştir. Bunlar, yüz ve ellerdir. Demek ki yüz ve eller (dirseklerle birlikte) yıkanacaktır. “…meshediniz…” fiilinden sonra da iki tümleç getirmiştir. Bunlar da baş ile ayaklardır. Demek ki bunlar da meshedilecek uzuvlardır. Ayette bu manayı son derece güçlendiren ince bir nokta vardır. Kur’ân-ı Kerîm’de her kelime birbiriyle son derece uyumlu ve mütenâsibtir. Şimdi “..yıkayınız..” fiilinden sonra gelen iki tümleçten ilki nasıl bir tek uzvu, ikincisi ise iki uzvu (yani iki eli-kolu) gösteriyorsa, “meshediniz..” fiilinden sonra gelen iki tümleçten de birincisi bir tek uzvu (yani başı), ikincisi ise iki uzvu (yani ayakları) göstermektedir. Eğer, “ercül” (ayaklarınız) tümleci “vücûh” (yüzleriniz)’a atfedilmiş (bağlanmış) olsa, bu ahenk ve tenâsüb (uygunluk) bozulur ki bu, Kur’ân’ın bilinen mucizevî ahenk ve üslubuna aykırı olur… Yani abdestte yıkanması gereken uzuvların teyemmümde mesh edilmesi emredilmiş fakat abdestte mesh edilecek uzuvlar, meshten düşürülmüştür. Bu da ayakların, yıkama uzvu değil, mesih organı olduğunu kanıtlar.” (Süleyman Ateş Tefsiri, 5/6 açıklaması.)
  TABERİ TEFSİRİ

  “Hicaz ve Irak kurralarından diğer bir kısmı ise “erculikum” ifadesindeki harfini esre okumuşlardır Bunlara göre Allah teala bu ayet-i keri­me ile abdest alırken, başın ve ayakların meshedilmesini emretmiştir. Abdest alırken ayaklar yıkanmaz meshedilir.
  Taberi diyor ki: “Bize göre ise asıl maksat, ayaklann tümünün su ile meshedilmesidir. Bu itibarla ayaklanın elleriyle veya ellerinin yerini tutacak her­hangi bir şeyle meshetmeksizin sadece onlara su dökmek veya onları suya so­kup çıkarmak yeterli değildir. Nitekim Tavus’tan, abdest alan kimsenin ayakla­rını sadece suya sokup çıkarması sorulunca “Ben bunun, maksada ulaşan bir amel olduğunu kabul etmem.” dediği rivayet edilmiştir. Buna mukabil ayakların yıkanmasını farz sayan Hasan-ı Basri’den, gemide abdest alan kimsenin, ayaklana nasıl yıkayacağı sorulduğunda onun: “Ayaklarını suya daldırıp çıkannasın-da bir mahzur yoktur.” dediği rivayet edilmiştir.
  Taberi sözlerine devamle diyor ki: “Madem ki meshetmenin, organın tü­münü veya bir bölümünü meshetme olarak iki mânâsı vardır ve daha sonra zik­redeceğimiz deliller, Allah tealanın buradaki meshetmeden ayakların tümünün meshedilmesini kasdettiğini göstermektedir…
  RAZİ TEFSİRİ

  “Ayakların Yıkanması Ve Meshedilmesi: Şirke uzanabilecek bir olayda şakaya da izin yok diye düşünüyorum Alimler, ayakların meshedileceği “veya yıkanacağı hususunda ihtilâf etmişlerdir: Kaffâl, bu âyetin tefsiri hususunda İbn Abbas, Enes İbn Mâlik, İkrime, Şa’bî ve Ebû Cafer Muhammed İbn Ali el-Bakır’dan ayakları meshetmenin farz olduğu hükmünü nakletmiştir ki bu, Şia’nın İmâmiyye kolunun mezhebidir. Fukahâ ve müfessirlerin cumhuru ayakların yıkanmasının farz olduğunu söylemişlerdir. Dâvûd el-İsfehani, hem yıkamanın hem de meshetmenin farz olduğunu söylemiştir ki bu görüş, Zeydiyye imamlarından en-Nasır Lilhakk in görüşüdür.
  Hasan el-Basrî ve Muhammed İbn Cerîr et-Taberî ise, mükellefin (kulun), yıkama ile meshetme arasında muhayyer bırakıldığını söylemişlerdir…
  Bu sabit olduğu zaman biz deriz ki, Hak Teâlâ’nın “ayaklarınızı” ifâdesinde, nasbin âmilinin “meshediniz” emri olabileceği gibi, bu âmilin “yıkayınız” emri de olabileceği ortaya çıkmıştır. Ancak ne var ki, bir mamul üzerinde iki âmil amel etmeye kalkışınca, o mamule daha yakın olanı amel ettirmek evlâ olur. Binâenaleyh Cenâb-ı Hakk’ın, sözündeki nasbin âmilinin, “meshediniz” emri olması gerekir. Binâenaleyh, lamın nasbıyla “le” şeklinde okumanın da ayaklar üzerine meshetmeyi gerektirdiği sabit olmuş olur. İşte bu, ayakları meshetmenin farz olduğu hususunda âyetle yapılan istidlalin izah şeklidir. Sonra, bu görüşte olanlar sözlerine devamla şöyle demişlerdir: Hadislere dayanarak, bu hususu savuşturmak da caiz değildir. Çünkü bu haberlerin tamamı, âhad haberlerdir. Halbuki âhad haberlerle Kur’ân’ın neshi caiz değildir.” (Razi Tefsiri, 5/6 açıklaması)
  ABDESTTE AYAKLARI YIKAMAK VEYA MESHETMEK-Süleyman Ateş

  “Çorap, başörtüsü, sarık ve fes üzerine meshedilerek abdest alı­nabilir. Abdeste meshedilecek organın hâline (üstünde bulunan giysi ve sargıya) da meshedilir ama yıkama uzvunun hâiline meshedilemez, hâil çözülüp organın yıkanması gerekir. Bundan dolayı başa sarılan sarık, ayağa giyilen çorap veya mest üzerine meshedilebilir.” (Süleyman Ateş, Kur’an Ansiklopedisi, SUÂLLER-CEVAPLAR maddesi)
  “Bu farzların ikisi yıkama, ikisi de mesihtir. Maide 6′ncı ayetin açık hükmüne göre yüz ve kollar yıkanır, baş ve ayaklar meshedilir. Peygamber ailesi böyle yapmış, Peygamber’e yıllarca hizmet etmiş olan Enes ibn Malik böyle olduğunu söylemiş. Ayakları yıkama uygulamasının Emeviler tarafından yerleştirildiğinde kuşku görmüyorum.
  Baş ve ayaklar yıkama uzvu değil, mesih uzvudur. Mesih uzvunun üstünde bir giysi varsa onu çözmeden üstüne meshedilebilir. Bu giysinin kalınlığı, inceliği söz konusu değildir. O su geçirmeme, 5 kilometre yürüme gibi şartlar bazı fıkıhçıların uydurmalarından başka bir şey değildir.” (Süleyman Ateş -Vatan Gazetesi -12/3/2004)
  Maide Suresi’nin 6′ncı ayetinde abdest alırken başın ve ayakların yıkanması değil, meshedilmesi emredilmektedir. Maalesef Kur’ân-ı Kerim meallerinin büyük çoğunluğunda abdest ayetinin manası, geleneğe göre çarpıtılmıştır. Ayetin doğru manası şöyledir:
  “Ey inananlar, namaza dur(mak iste)diğiniz zaman yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi; meshediniz: başlarınızı ve aşıklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüpseniz tam temizlenin. Hasta, yahut yolcu iseniz, yahut biriniz tuvaletten gelmişse, ya da kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz toprağa teyemmüm ediniz; ondan yüzlerinize ve ellerinize sürünüz. Allah size güçlük çıkarmak istemiyor fakat sizi temizlemek ve size olan nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredesiniz.”(Süleyman Ateş -Vatan Gazetesi -12/5/2003)
  Sığmadı devamı...

  Alıntı
  HADİSLERDE ABDEST ALIRKEN AYAKLARI MESHETMEK
  Ayakları meshetmek: 3599-”Resûlullah’ın nasıl abdest aldığını size göstermemi ister misiniz?” İçinde su olan bir kab istedi, sağ eliyle bir avuç su aldı, mazmaza ve istinşak yaptı, sonra bir avuç daha aldı, bununla iki elini birleştirip (iki eliyle) yüzünü yıkadı. Sonra bir avuç daha aldı bununla sağ elini yıkadı. Sonra bir avuç da aldı, bununla sol elini yıkadı. Sonra bir avuç su daha aldı, sonra elini çırptı, sonra başını ve kulaklarını meshetti. Sonra bir kabza su daha aldı sağ ayağının üzerine serpti, ayağında nalın olduğu halde, sonra onu iki eliyle meshetti, elin biri ayağın üstünde, diğeri de nalının altında. Sonra aynı şeyi sol ayağa yaptı.” Buhari, Vudü 7; Ebu Dâvud, Tahâret 52, (137); Nesâi, Tahâret 84, 85, (1, 73, 74).
  3697-”Resûlullah ihtiyacı için (araziye) çıkardı. Ben de O’na su taşırdım. (Kaza-yı hâcet yapınca) abdest alırdı. Bu sırada sarığı ve “bot” ları üzerine meshederdi.” Müslim, Tahâret 84; Ebu Dâvud, Tahâret 59; Tirmizi, Tahâret 75.
  3702-”Resûlullah abdest aldı ve çoraplarının ve ayakkabılarının üzerine meshetti. Ebu Dâvud, Tahâret 61; Tirmizi, Tahâret.
  3606-…Bir ara Resûlullah bizden geride kaldı sonra tekrar kavuştu. Bu sırada namaz vakti girmişti. Bizler de abdest alıyor, ayaklarımıza meshediyorduk. (Resûlullah ) yüksek sesle nida etti: “Ökçelerin ateşte vay hâline!” Bunu iki veya üç kere tekrarladı.” Buhari, İlm 3, 30, Vudü 27, 29; Müslim, Taharet 25-28; Muvatta, Taharet 5; Ebu Dâvud, Tahâret 46.
  3699-Cerir, abdest alıp mestleri üzerine meshedince, kendisine: “Mest üzerine mesh mi yapıyorsun” diye sormuşlardır. O da: “Evet demiştir, ben Resûlullah’ı gördüm. Bevletti sonra abdest aldı. (Sıra ayaklarına gelince, yıkamayıp) mestlerinin üzerine meshetti’’ dedi. Buhari, Salât 25; Müslim, Tahâret 73, (272); Tirmizi, Tahâret 70, (93); Nesâi, Tahâret 96, (1, 81).
  Konu ile ilgili bir başka detaylı bilginin anlatıldığı yazıyada ulaşmış bulunmaktayım, yazı uzun linki paylaşıyorum eğer link paylaşmada bir sorun olursa, yazıyı paylaşayım.

  Ayakların yıkanması mı - meshedilmesi mi?

 15. 22.Eylül.2009, 11:47
  20
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,948
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  Alıntı
  Konuyla ilgili araştırma yaparken istediğim gibi bir cevap buldum
  şii misin?
  şii değilsen ehli sünnetin hangi ameli mezhebini taklid ediyorsun?
  mezhep taklid etmiyorsan, içtihad edecek kadar bilgin var mı?


 16. 22.Eylül.2009, 11:47
  20
  Moderatör
  Alıntı
  Konuyla ilgili araştırma yaparken istediğim gibi bir cevap buldum
  şii misin?
  şii değilsen ehli sünnetin hangi ameli mezhebini taklid ediyorsun?
  mezhep taklid etmiyorsan, içtihad edecek kadar bilgin var mı?

 17. 22.Eylül.2009, 11:56
  21
  I Need Mana
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Eylül.2009
  Üye No: 56140
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  Yahu konuyu açtığımdan beri önyargısız bir cümlenizi görmedim, merak ettiğim bir konuda bilgi almak istedim olay budur.
  Ne olduğumun, almak istediğim cevapla ne ilgisi var. İlminizi geliştirmek için her konuda her görüşte bilgiyi öğrenmemiz, öğrenmeniz gerekmezmi? İnsaf edin kardeşlerim.
  Ben "Ayakların yıkanmasına gerek yok mesh etmek yeterlidir" başlığında bir konuda açmadım.

  Her neyse, sonunda sitem dolu sözleri bana yazdırdınız.

  Tekrar Allah hepinizden razı olsun. Teşekkürlerimi sunarım.


 18. 22.Eylül.2009, 11:56
  21
  Yahu konuyu açtığımdan beri önyargısız bir cümlenizi görmedim, merak ettiğim bir konuda bilgi almak istedim olay budur.
  Ne olduğumun, almak istediğim cevapla ne ilgisi var. İlminizi geliştirmek için her konuda her görüşte bilgiyi öğrenmemiz, öğrenmeniz gerekmezmi? İnsaf edin kardeşlerim.
  Ben "Ayakların yıkanmasına gerek yok mesh etmek yeterlidir" başlığında bir konuda açmadım.

  Her neyse, sonunda sitem dolu sözleri bana yazdırdınız.

  Tekrar Allah hepinizden razı olsun. Teşekkürlerimi sunarım.

 19. 22.Eylül.2009, 12:02
  22
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,948
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  Alıntı
  Yahu konuyu açtığımdan beri önyargısız bir cümlenizi görmedim, merak ettiğim bir konuda bilgi almak istedim olay budur.
  Ne olduğumun, almak istediğim cevapla ne ilgisi var. İlminizi geliştirmek için her konuda her görüşte bilgiyi öğrenmemiz, öğrenmeniz gerekmezmi? İnsaf edin kardeşlerim.
  Ben "Ayakların yıkanmasına gerek yok mesh etmek yeterlidir" başlığında bir konuda açmadım.

  Her neyse, sonunda sitem dolu sözleri bana yazdırdınız.

  Tekrar Allah hepinizden razı olsun. Teşekkürlerimi sunarım.
  kardeş, sorularım gayet normal neden cevap vermekten kaçıyorsun ki?
  şiilik veya bir mukallid olmak ayıp ise yazma.

  ayrıca biz önyargılı değiliz. biz sana en muteber eserlerden ve Alimlerden kaynak verdik sen gitmişsin süleyman ateşten kaynak veriyorsun.


 20. 22.Eylül.2009, 12:02
  22
  Moderatör
  Alıntı
  Yahu konuyu açtığımdan beri önyargısız bir cümlenizi görmedim, merak ettiğim bir konuda bilgi almak istedim olay budur.
  Ne olduğumun, almak istediğim cevapla ne ilgisi var. İlminizi geliştirmek için her konuda her görüşte bilgiyi öğrenmemiz, öğrenmeniz gerekmezmi? İnsaf edin kardeşlerim.
  Ben "Ayakların yıkanmasına gerek yok mesh etmek yeterlidir" başlığında bir konuda açmadım.

  Her neyse, sonunda sitem dolu sözleri bana yazdırdınız.

  Tekrar Allah hepinizden razı olsun. Teşekkürlerimi sunarım.
  kardeş, sorularım gayet normal neden cevap vermekten kaçıyorsun ki?
  şiilik veya bir mukallid olmak ayıp ise yazma.

  ayrıca biz önyargılı değiliz. biz sana en muteber eserlerden ve Alimlerden kaynak verdik sen gitmişsin süleyman ateşten kaynak veriyorsun.

 21. 22.Eylül.2009, 15:54
  23
  I Need Mana
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Eylül.2009
  Üye No: 56140
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  Maalesef sorularınızın, bilgiye ulaşmamdaki gayemle bir ilgisi bulunmamaktadır.
  Hakka yönelen, sünnete sarılan insanların, ayrışmasına lüzum yoktur. Hem bu bakımdan hemde Gruplaşma ve kutuplaşmaya karşı olmam sorularınıza cevap vermeye, beni alıkoymaktadır.

  Aktardığım yazıda ve linkte yalnızca Süleyman Ateş in açıklamalarını görüyor iseniz ben ne yapayım?
  Ateistlik konusunda bilgi arayan, bu konuda ilmini geliştirmek isteyen bir kimseyi ateist olmaya niyetli sanmak ile, sizin sorunuzun altında yatan zan aynıdır. Değilse sorduğunuz sorunun bir anlamı yoktur. Var ise daha açık sormalısınız. Yinede bu konuda gereksizdir.

  Bilgi almak için üye olduğum bu sitede karşılaştığım manzara düşündürücüdür.

  Sevgilerimi sunarım.


 22. 22.Eylül.2009, 15:54
  23
  Maalesef sorularınızın, bilgiye ulaşmamdaki gayemle bir ilgisi bulunmamaktadır.
  Hakka yönelen, sünnete sarılan insanların, ayrışmasına lüzum yoktur. Hem bu bakımdan hemde Gruplaşma ve kutuplaşmaya karşı olmam sorularınıza cevap vermeye, beni alıkoymaktadır.

  Aktardığım yazıda ve linkte yalnızca Süleyman Ateş in açıklamalarını görüyor iseniz ben ne yapayım?
  Ateistlik konusunda bilgi arayan, bu konuda ilmini geliştirmek isteyen bir kimseyi ateist olmaya niyetli sanmak ile, sizin sorunuzun altında yatan zan aynıdır. Değilse sorduğunuz sorunun bir anlamı yoktur. Var ise daha açık sormalısınız. Yinede bu konuda gereksizdir.

  Bilgi almak için üye olduğum bu sitede karşılaştığım manzara düşündürücüdür.

  Sevgilerimi sunarım.

 23. 23.Eylül.2009, 01:44
  24
  islamdostu
  hizmetkar

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 31.Temmuz.2008
  Üye No: 26997
  Mesaj Sayısı: 818
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 9

  --->: Abdest: Mesh etmek mi, yıkamak mı?

  Alıntı
  Maalesef sorularınızın, bilgiye ulaşmamdaki gayemle bir ilgisi bulunmamaktadır.
  Hakka yönelen, sünnete sarılan insanların, ayrışmasına lüzum yoktur. Hem bu bakımdan hemde Gruplaşma ve kutuplaşmaya karşı olmam sorularınıza cevap vermeye, beni alıkoymaktadır.

  Aktardığım yazıda ve linkte yalnızca Süleyman Ateş in açıklamalarını görüyor iseniz ben ne yapayım?
  Ateistlik konusunda bilgi arayan, bu konuda ilmini geliştirmek isteyen bir kimseyi ateist olmaya niyetli sanmak ile, sizin sorunuzun altında yatan zan aynıdır. Değilse sorduğunuz sorunun bir anlamı yoktur. Var ise daha açık sormalısınız. Yinede bu konuda gereksizdir.

  Bilgi almak için üye olduğum bu sitede karşılaştığım manzara düşündürücüdür.

  Sevgilerimi sunarım
  kusura bakma ama sen art niyetlisin. bir sürü meşhur alimin verdiği ayet anlamını bırakıp süleman ateş gibi ne olduğu bellisiz bir adamın mealini alıyorsun.
  ayaklarını meshedenlerin nerdeyse hepsi şiidir. sünni birisi asla ayaklarını yıkamadan abdest almaz. sadece mest üzerine mesheder.


 24. 23.Eylül.2009, 01:44
  24
  hizmetkar
  Alıntı
  Maalesef sorularınızın, bilgiye ulaşmamdaki gayemle bir ilgisi bulunmamaktadır.
  Hakka yönelen, sünnete sarılan insanların, ayrışmasına lüzum yoktur. Hem bu bakımdan hemde Gruplaşma ve kutuplaşmaya karşı olmam sorularınıza cevap vermeye, beni alıkoymaktadır.

  Aktardığım yazıda ve linkte yalnızca Süleyman Ateş in açıklamalarını görüyor iseniz ben ne yapayım?
  Ateistlik konusunda bilgi arayan, bu konuda ilmini geliştirmek isteyen bir kimseyi ateist olmaya niyetli sanmak ile, sizin sorunuzun altında yatan zan aynıdır. Değilse sorduğunuz sorunun bir anlamı yoktur. Var ise daha açık sormalısınız. Yinede bu konuda gereksizdir.

  Bilgi almak için üye olduğum bu sitede karşılaştığım manzara düşündürücüdür.

  Sevgilerimi sunarım
  kusura bakma ama sen art niyetlisin. bir sürü meşhur alimin verdiği ayet anlamını bırakıp süleman ateş gibi ne olduğu bellisiz bir adamın mealini alıyorsun.
  ayaklarını meshedenlerin nerdeyse hepsi şiidir. sünni birisi asla ayaklarını yıkamadan abdest almaz. sadece mest üzerine mesheder.
+ Yorum Gönder
Git İlk 123 Son