+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İnsan.... biz kader anlamında mı yolumuzu çiziyoruz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. marchelis
  Üye
  Reklam

  İnsan.... biz kader anlamında mı yolumuzu çiziyoruz?

  Reklam

  İnsan.... biz kader anlamında mı yolumuzu çiziyoruz? Mumsema Benim sorum aslında biraz mantıksal bir yaklaşım içerisinde.Bizler Allah'ın aciz kullarıyız Allah bizi imtihan ediyor.İyilik yaparsak namaz kılarsak oruç tutarsak vs. cennetiyle müjdeliyor.Allah insanın ne olacagınıda ne yapacagınıda daha önceden biliyor haliyle bir anlamda biz kader anlamında mı yolumuzu çiziyoruz?

  arkadaşlar cevap yazan yokmu gerçekten akılma takılan bir soru sadece görüş almak istiyorum

 2. EBU ÖMER
  Üye

  --->: İnsan....


  Reklam


  Kardeş bu sitede yorum pek olmaz galiba.Sadece yazı atılır ve çıkılır tahminime göre...Sizinkine biz yorum yazalım inşallah en kısa zamanda cevabımız gelecek.

 3. mrtcvk
  Devamlı Üye
  Kardeş bu sitede yorum pek olmaz galiba.Sadece yazı atılır ve çıkılır tahminime göre
  Kardeş bu sitede yorum pek olmaz galiba nedemek..Herkesin bilgisayara girdiği bir zaman vardır..Girse bile meşgul olma gibi bi durumu vardır..Lütfen mesajlarımıza dikkat edelim...

  arkadaşlar cevap yazan yokmu gerçekten akılma takılan bir soru sadece görüş almak istiyorum
  Soruna cevap vermek isterdim..Ama ben'de cevabla ilgili çözüm bulamadım lütfen sabırlı olalım arkadaşlar müsait oldukların'da cevap vereceklerdir..

 4. marchelis
  Üye
  Sagolasınız..selam ve dua ile..

 5. Hoca
  erimeye devam...
  Benim sorum aslında biraz mantıksal bir yaklaşım içerisinde.Bizler Allah'ın aciz kullarıyız Allah bizi imtihan ediyor.İyilik yaparsak namaz kılarsak oruç tutarsak vs. cennetiyle müjdeliyor.Allah insanın ne olacagınıda ne yapacagınıda daha önceden biliyor haliyle bir anlamda biz kader anlamında mı yolumuzu çiziyoruz?

  arkadaşlar cevap yazan yokmu gerçekten akılma takılan bir soru sadece görüş almak istiyorum
  soru sorduktan sonra sabrederseniz mutlaka cevap gelecektir inşalah.
  buyur kardeş cevapların burda:

  Allah'ın her şeyi bilmesi, insan özgürlüğünü engellemez mi ...

  Allah'ın insanın ne yapacağını önceden bilmiş olması, insanı ...

  Kazâ ve Kaderin Anlamları - Mumsema islam Arsivi

  Kaderle ilgili bütün konular: http://www.mumsema.com/kadere-iman/

  Kardeş bu sitede yorum pek olmaz galiba.Sadece yazı atılır ve çıkılır tahminime göre...Sizinkine biz yorum yazalım inşallah en kısa zamanda cevabımız gelecek.
  mü'mine başkalarını aşağılamak ve süi zan yakışmaz.
  yorumları görmemek için kör olmak lazım.
  bak bakalım yorumlara: Sizden gelen sorular

 6. EBU ÖMER
  Üye
  Hakkınızı helal ediniz makasadı aşan bir söz yazdık rabim af eyliye..Uyarılarınızdan dolayı teşekkürler kardeşler...selam ve dua ile..

  Rahman ve Rahim adına..
  Öncelikle haklarınızı helal ediniz edebe mugayir bir yazı attığımdan dolayı kardeşlerim.Rabbimden af diler ve sorunun cevabını kendi penceremizden açıklayalım inşallah.


  zariyat 56da neden gönderildiğimizi Rabbimiz açıklamıştır Rabbimiz. Sadece ona kulluk, bizim kulluğumuza ihtiyacı yok tabiki Rabbimizin.Şunu biliyoruz ki O'na şartsız, şüphesiz ibadet, itaat eden, melekleri olduğu gibi dünyadaki her şey Rabbimize itaat etmektedir, vücudumuzdaki organlardan, bitkiler, hayvanlar, dağlar, gökyüzü vb, herşey Ona ibadet etmektedir. Rabbimiz bizim kulluğumuzu daha çok önemsemiştir, çünkü insanlara ve cinlere akıl nimetini vermiş, yolları göstermiş, kaynak olarak kuran ve sünnet göstermiş ,sonrası onların seçim hakkı olmuş, bakalım kim hangi yolu seçecek diye imtihana tabi tutmak istemiş Rabbimiz bu yüzdende bizleri yaratmış diye düşünüyorum tabiki en doğrusu yine O'nun cc. katındadır.Bu bölüme kadar kulluk bilinci taşımamız gerektiğini gördük.Şimdide vahye muhatap olan bizlerin KADER,ZAMAN,HİDAYET bu 3 kavramı inceleyerek vahyin muhatapları olarak bakmak zorundayız.

  Kader:Önceden yazılmış defterin, hayatla pratik yansımasıdır.Kader mefhumuna girersek şayet burda külli ve cüz'i irade girer.Külli irade Rabbimizin bizlere takdir eylediği hayattır.Doğum,evlilik,ölüm vs.bunlar bizlere biçilmiş ve zamanda tayin edilmiştir.
  Cüz-i irade ise kardeşim.Bizlerin kendi akli ve kalbi duygularımızla işlediğimiz amellerdir.Rabbim kuluna Emir buyurmuş ve uyulmasını istemiş.Biz vahyin muhatapları olrak bu emre sadakatla emrolunduk.İşte ince nokta burası.....Biz mürciye anlayışı gibi(insan yaprak misalidir,kader nereye çekerse oraya gider.Kaderde ne varsa irade oraya gider.)bu anlayış ehli sunnetin anlayışı değildir.
  ZAMAN:Rabbimiz levhi mahfuzda kullarının ne olacağını biliyor fakat onların önüne hayır ve imtihan için diğer kapıları açıyor.Kul eğer bu hayırlı fazileti işlerse nimetleriyle ahirette donatıyor.Rabbimiz cüz'i iradeyi kullarına bahş ediyor..Kul hayır ve şer namına ne dilerse o önüne çıkıyor.Ezel ve ebed olan Rabbimiz sadece zaman mefhumunu devreden çıkardıgından kulun en ufak eylemini önceden biliyor.Zaman biz kulların yaşam mefhumudur.

  HİDAYETevgili kardeşim.Burda dikkat etmemiz ve çoğunlukla karıştırdığımız bir durum var.Hidayeti Rabbim mi? bahşeder.Yoksa kul kendimi onu bulur.Burda islam tarihini incelediğimizde ise çok fırkanın çıkma sebeblerinden biride budur.Ayetlere baktığımızda Hidayeti veren sdece benımdir diyor Rabim.Diğer ayettede baktığımızda Kulun hidayeti aramasını söylüyor.

  Burda şunu öncelemeliyiz..Kul hidayetini arar.Rabbim onun kalbini islama açar ve genişletir....

  Çünkü diğer ayetlerede baktığımızda biz onun kalbini kaskatı kestik.Benzeri ayetlere denk gelebiliriz...

  En doğrusunu Rabbim bilir.

  Selefi salihin ve ehli sünnet geleneği bildiğim kadarıyla, kelamcıların tartıştığı bu tür meselerden bizi uzak tutuyorlar....

  Bu konu hakkında daha söyelenecek çok şey var...Bizimde bu bölümde sorularımız olacak kardeşlerim..


  Bir insana peygamber'in tebliği gelmediyse o insan hesaptan sorumlumudur ?

 7. marchelis
  Üye
  Allah razı olsun..

 8. cüveyre
  Üye
  kader konısu birçok müçtehidin güçlük çektiği bir konu olduğu için ,"kader " derken Rabbimizin yardımını gözeterek detaya takılmadan konuyu anlamaya çalışalım çok fazla düşünmek Rabbim korusun bizi farkında olmadan sorularla küfre dahi götüe bilir !!!!!!!!! Allah muhafaza bir çok mezhep imamları ehl-i sünnet iken bid'at olmuşlar bizlere düşen Kader vardır en iyisini Rabbimiz bilir Amenna diyerek Kulluğumuzun bilincinde bir yaşam sürmeliyiz.

+ Yorum Gönder