+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mahrem bir konu: Kadının boşanması için geçerli bir sebep midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  Reklam

  Mahrem bir konu: Kadının boşanması için geçerli bir sebep midir?

  Reklam

  Mahrem bir konu: Kadının boşanması için geçerli bir sebep midir? Mumsema Adam karısına dübüründen yanaşmak istese ve bu isteğinde ısrarcı olsa kadın bunun haram oldugunu söylediği halde buna kocası devam etse .Kadının boşanması için geçerli bir sebepmidir?

 2. OGOG
  AZA

  --->: mahrem bir konu: Kadının boşanması için geçerli bir sebepmidir?


  Reklam


  O kadın için Zor bir karar. Ancak o adam kendini fuhşiyata fazla kaptırmış görünüyor, sapıklık sınırlarına girmiş. Kendini toplamazsa başka başka sapıklıkarda ortaya çıkabilir ki sapıklığın sınırı yok. Bunu dikkate alıp uyanık olmak lazım.

  Allah celle ve kahhar o adama izin vermesin ve kararınızda doğru, hayırlı olana sevketsin.

 3. rönesans
  üçüncü göz
  Böyle bir eş ALLAH kimseye nasip etmesin. bundan ne koca nede baba olur bu düpedüz kadına zulümdür. bu tür erkekler daha çok kimsesi olmayana yani sahip çıkılmıyana veya eğitim düzeyi düşük seviyede olana yaptıkları eziyet kadın haklarını bilecek okuyup araştıracak eğitimi eksikse devam edecek kendini geliştirecekki eşi tarafından ezilmesin sen öyle süklüm püklüm oturup herşeyi onun eline teslim edersen sonra da buna kader dersen olacağı budur. o komşu senin bu komşu benim lak, lak dedikodu peşine gidersen kocanı komşuya çekiştirirsen önemli şeyleri mesela okumak gibi ertelersen işte kendini mahfettin. her şeyden sen sorumlusun erkeğin yaptığı hem haram hemde sağlık açısından zararlı bu tür erkekler sapkın kişilikli buna tamam diyen kadın bu iş onun önüne hangi kapıları açacak. bu deneyim onu nelere sürükleyecek bu bir boşanma nedenidir. lut kavmindede bunlar olmuş helak oluşları nasıl ben kısaca ifade etmeye çalıştım. bu konu uzun devam edecek..

 4. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  İslama göre boşanma sebepleri .Madde 5. Şiddetli Geçimsizlik ve Kötü Muâmele: Eşlerin birbirlerinin şeref ve haysiyetlerine yönelik ithamları sonucunda çıkan soğuk tartışmalara şiddetli geçimsizlik denir.

  Kötü muâmele ise, kocanın, eşini söz veya fiil ile rahatsız etmesidir. Sövmek, dövmek ve Allâh’ın haram kıldıklarını yapmaya zorlamak gibi davranışlar, kötü muâmeleler arasında sayılabilir.

  Geçimsizlik her iki taraftan kaynaklanabilir. Mağdur olan eş, hâkime baş vurarak hakem yoluyla arabulma veya boşanma isteğinde bulunabilir.
  Bundan boşasının bir vebali olmadıgını çıkartabilirmiyiz?ALLAH razı olsun

 5. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Allâh’ın haram kıldıklarını yapmaya zorlamak gibi davranışlar, kötü muâmeleler arasında sayılabilir.
  Bu maddeyi göze alarak boşanma hakkı doğuyor ama belki eşini bu kötü davranıştan vazgeçirebilme ümidi vardır. Bence öncelikle durumu düzeltme yoluna gidilmelidir. Rabbim hayırlı sonuçlar versin..

 6. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  kardeşler bu konuyu bi yakınım sordu o yüzden sizden yardım alıyorum .Peki bu durum türk yasaları boşanma sebepleri arasında varmıdır?ALLAH razı olsun

 7. güleda
  Üye
  Evet Türkiye kanunlarına göre boşanma sebebi...

 8. halil akyaz
  Üye
  Allâh’ın haram kıldıklarını yapmaya zorlamak gibi davranışlar, kötü muâmeleler arasında sayılabilir.
  bu maddenin türk ceza kanununda ne işi olabilir türkiyede şeriat kanunlarımı geçerli ki.Allahın ismi ve rızası gözetilsin veya anılsın.?türkiye cumhuriyeti daha öyle doğru adalet çizgisine gelemedi.türkiyede adalet mi varki adalet kanunlarında şu konu bu konu varmı yok mu diye söz ediyoruz.önce adalet varmı dememiz lazım.

  diğer konuya gelince mum hoca yolu göstermiş oda hızı kesmiyorsa güle güle.

 9. Hoca
  erimeye devam...
  kardeşler bu konuyu bi yakınım sordu o yüzden sizden yardım alıyorum .Peki bu durum türk yasaları boşanma sebepleri arasında varmıdır?ALLAH razı olsun
  kadına arkadan yaklaşan kişiyi, eşi kadıya şikayet eder. şikayet ettiği halde bu çirkin fiiline devam ederse kadı onu boşar.

  verdiğim linklerdeki konuları okudun mu kardeş?
  Kadına dübüründen yanaşmak haramdır. Dolayısıyla erkeğin kadına dübüründen yanaşması haram olup bazı imamlar bunu zina olarak değerlendirmişlerdir. Her ne kadar livata olarak isimlendirilmese de livata gibidir. Bazen kadın livatası da denilmektedir ki bununla erkeğin kadına dübüründen yaklaşması kastedilmektedir
  http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...cinsellik.html

  Islam'da boşanma sebepleri


  İslâm'da boşama, prensip olarak kocanın tek yanlı irâdesiyle ve mahkeme kararına gerek olmaksızın meydâna gelir. Koca, bizzat boşayabileceği gibi, bir vekil aracılığı ile de boşayabilir. Ya da karısına boşama yetkisi (tefvîz) verebilir. Diğer yandan bazı boşanma sebepleri ortaya çıkınca, kadının da mahkemeye baş vurarak evliliğe son verdirmesi mümkündür. Bu boşanma sebepleri 7 maddede toplanabilir:


  1. ALLAH'ın emrettiği şekilde yaşamaktan kaçınmak, İslami emirleri uygulamamak:  İslam, tevhid dinidir. İslami evlilik de ALLAH rızasına uygun olarak yapılmalıdır.. Eşler, hayat yolunda İslami hükümleri birlikte yerine getirerek ALLAH'ın rızasını ve hoşnutluğunu kazanmayı amaç edinirler. İslami evliliği, müşrik ya da gayri islami evliliklerden ayrı ve üstün tutan yanı da budur. İslami evlilikte olmazsa olmaz şart, bireylerin ALLAH'ın emirlerini yaşamakta kararlı ve titiz düşünmeleridir. İslamı, düşüncede bulundurmaktan ziyade hayatına da uygulamak gerekir. Fakat eşlerden birinin, ALLAH'ın emirlerini unutması, uygulamaktan kaçınması, eşine İslam dışındaki modelleri benimsetmeye çalışması, tamamen İslami sorumluluktan uzak bir yaşayış tarzı sergilemeleri durumunda kadına da, erkeğe de boşanma hakkı verilmiştir. Çünkü Müslüman birisi, ALLAH rızası için evlenir, ve bundan başka şeylerle yani şeytanın hükümleriyle yaşamayı kesinlikle kabul edemez, etmemelidir de... Temeli sağlam yapan, eşlerin birbirlerine duydukları aşktan ziyade ALLAH'a duydukları aşktır. ALLAH'ı hoşnut edemedikten sonra birbirlerini hoşnut etmelerinin eşlere, dünya için de ahiret için de bir kazandıracağı yoktur. İSLAMİ EVLİLİKTE AMAÇ, DÜNYADA DA AHİRETTE DE SAADETE ERİŞMEKTİR.. BİLHASSA AHİRET SAADETİNİN GERÇEKLEŞMESİ DE ALLAH'IN EMİRLERİNİ TAVİZ VERMEYEREK YAŞAMAKTAN GEÇER..
 10. rönesans
  üçüncü göz
  Rabbe-yolcu kardeşim anladığıma göre türkiye de yaşıyorsun TC vatandaşısın. kadın mahkemeye baş vurduğu taktirde bu bir boşanma nedenidir.

 11. OGOG
  AZA
  İşin özü, mantığı

  Allah cc nin haram kıldığı hatta insanları helak ettiği bir fiil,
  kocanın hatırı için helal olmaz.

  Bunu bildiği halde isteyenin 2 sn daha o kadının yanında yeri yoktur.

  Tevbe edenler müstesna.

 12. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...

  Reklam


  Rönesans kardeş konunun benimle bi ilgisi yok bi ablam sordu onu aydınlatmak amaçlı buradaki hocalara sordum kardeş .Rabbim karşımıza böyle helali haramı bilmeyen kulları çıkartmasın.Dua ile ALLAH hepinizden razı olsun ..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu