+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kıbleyi nasıl bulacağım? Yön Tayini ile Kıble nasıl bulunur? kıble yönü Tuvalet caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. zehra3232
  Üye
  Reklam

  Kıbleyi nasıl bulacağım? Yön Tayini ile Kıble nasıl bulunur? kıble yönü Tuvalet caiz mi?

  Reklam

  Kıbleyi nasıl bulacağım? Yön Tayini ile Kıble nasıl bulunur? kıble yönü Tuvalet caiz mi? Mumsema merhaba hayırlı ramazanlar arkadaşlar ben yeni üye oldum sormak istediğim çok şey var ama öncelik kıble yönü.sitede araştırdım tam olamasada cvp aldım yine de şunu sormak istiyorum ben doğu illernden birine tayin oldum hamdolsn namz kılıyorum ancak evimin kıble yönüden çok emin değilim eşim cami hocasına sormuş oda tarif etmiş sitede sormadan kendi tahminiyle namaz kılan tekrar namazı kılmalıymış.şimdi biz sorduk öğrenme sorumluluğunu attık ancak içim rahat değil.sebebi ise tuvaletler kıbleye gelecek şekilde olmaz diye bilirim ancak evimde kıble diye durduğum tarafa doğru kullanyoruz tuvaleti.sanırım evi yapan dikkat etmedi vs yabancıyım kimseyle tanışamadım ne yapmalıyım.

  birde int araştırdım güneşin doğuşunu sol kolun tarafına batışını sağ kolun tarfına alınca önün güneyi yani kabe yönünü gösterirr diyodu bunu yapınca da imamın dediği yön doğru çıkıo işte dediğim gibi tuvalet mevzuu canımı sıkıyor.

 2. islamdostu
  hizmetkar

  --->: yardım edin lütfen kıbleyi nasıl bulcam


  Reklam


  birde int araştırdım güneşin doğuşunu sol kolun tarafına batışını sağ kolun tarfına alınca önün güneyi yani kabe yönünü gösterirr diyodu bunu yapınca da imamın dediği yön doğru çıkıo işte dediğim gibi tuvalet mevzuu canımı sıkıyor.
  bu yöntem hataydan samsuna kadar olan iller içindir.  Tuvaletin yönü kıbleye doğru olmasının mahsuru var mı?  Önce konuyla ilgili şu hadislere işaret etmeliyiz: "Sahabi Selman'a dediler ki, Peygamberiniz size tuvalette oturuşa varıncaya kadar her şeyi öğretiyor mu? O da, evet, dedi. Allah Rasûlü bizim küçük, büyük abdestlerde Kıbleye dönmemizi, sağ elle taharet almamızı, üç taştan az ile temizlenmemizi tezek ve kömürle taharetlenmemizi yasakladı" Allah'ın Rasûlü (sa) buyurdu : "Ben sizin babanız yerindeyim. Size öğretiyorum. Biriniz tuvaletini yaparken Kıbleye dönmesin, ona arkasını da çevirmesin" Sahabi diyor ki, Şam'a geldik oralardaki tuvaletlerin Kıbleye karşı yapılmış olduğunu görünce yanlanarak ihtiyacımızı giderir, Allah'tan da bağışlanma dilerdik. "Resulûllah küçük büyük abdestlerde iki kıbleye (Kabe ve Kudüs Mescidine) dönmemizi yasaklamıştı" Mervan diyor ki, Ibn Ömer'i gördüm, bineğini kıbleye karşı durdurmuş, kendisi de kıbleye karşı küçük abdestini yapıyordu. Bu yasaklanmadı mı? diye sordum. Evet, ama açık arazide yasaklandı. Seninle kıble arasında gizleneceğin kadar bir şey (duvar, perde, bina vb) varsa mahzuru yoktur, dedi" (Ebu Davud, Taharet 4.)

  Bu ve benzeri hadisleri topluca değerlendiren fıkıhçılar bu konuda pek çok farklı görüş ve izahlar getirmişlerdir :

  1. Açık arazide defi hacet yaparken kıbleye dönmek haramdır, ama bina içlerinde haram değildir (Abbas b. Abdulmuttalib, Abdullah b. Ömer, Sa'bi, Malık, Şafiî, Ahmed b. Hanbel)

  2. Bu, açık arazide de binada da caiz değildir (Ebu Eyyûb el Ensarı, Mücahid, Ibrahim en-Mehaî, süfyan es-Sevri, Atâ, Ebu Hanife ve bir Rivayette de Ahmed b. Hanbel) konu ile ilgili olarak altı farklı görüş daha vardır ama en güçlü görüşler bunlardır. (Bu görüşler ve uzun izahları için bk. Mahmud Hattâb es-Sûbkî ,el-Menhel I/39-42)

  Durum bu olunca : Bir medeniyetin, birleşik kaplarda olduğu gibi, her sahasıyla alçalacağını, ya da her sahasıyla yükseleceğini hesaba katarak, kendine has mimari üslubu ve görüşü olmayan bir sistemin bir medeniyete damgasını vuramayacağını bilmek gerekir. Binaenaleyh, müslüman mimarlar yıllardır unutulan ve ihmal edilen bu gerçeği, tekrar hatırlamalı gündeme getirmeli ve hal çaresi bulmalıdırlar. Tuvalet taşları dahi Islami temizliğe elverişsiz, idrarı insanın üzerine sıçratan tarzlarda imal edilmektedir. Lavaboların modeli, abdestte ayakların yıkanılması hiç hesaba katılmadan çizilmekte, inananlar da buna mahkûm olarak yaşamaktadırlar. Bu olayı küçümşeyenlere Selman Hadisini hatırlatmamiz yeterlidir. O zaman da bir müşrik bu meseleyi küçümsemiş ve alaylı bir tavırla, peygamberiniz sizin bu tür işlerinize de mi karışıyor? demişti.

  Netice olarak; kıbleye doğru tuvalet ihtiyacı görmenin iki ayrı duruma hitap eden vaziyeti mevcuttur.
  1- Açık bir arazide kıbleye karşı ihtiyaç görmek caiz değildir
  2- Kapalı bir mekanda kıbleye karşı ihtiyaç görmek, caizdir.

  Her ne kadar kapalı yerde caiz ise de ev içerisinde tuvaletin kıbleye karşı yapılması hoş karşılanmamaktadır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. Hoca
  erimeye devam...
  merhaba hayırlı ramazanlar arkadaşlar ben yeni üye oldum sormak istediğim çok şey var ama öncelik kıble yönü.sitede araştırdım tam olamasada cvp aldım yine de şunu sormak istiyorum ben doğu illernden birine tayin oldum hamdolsn namz kılıyorum ancak evimin kıble yönüden çok emin değilim eşim cami hocasına sormuş oda tarif etmiş sitede sormadan kendi tahminiyle namaz kılan tekrar namazı kılmalıymış.şimdi biz sorduk öğrenme sorumluluğunu attık ancak içim rahat değil.sebebi ise tuvaletler kıbleye gelecek şekilde olmaz diye bilirim ancak evimde kıble diye durduğum tarafa doğru kullanyoruz tuvaleti.sanırım evi yapan dikkat etmedi vs yabancıyım kimseyle tanışamadım ne yapmalıyım.

  birde int araştırdım güneşin doğuşunu sol kolun tarafına batışını sağ kolun tarfına alınca önün güneyi yani kabe yönünü gösterirr diyodu bunu yapınca da imamın dediği yön doğru çıkıo işte dediğim gibi tuvalet mevzuu canımı sıkıyor.
  merhaba kardeş hoşgeldin hayırlı ramazanlar. hayırlı görevler.

  Güneş ile kıble tayini nasıl yapılır?

  İnternetten Kıble yönü - Dünyanın Her Yerinden Kıbleyi Tayin Etmek Mümkün

  kıble yönü: Kıble tayin hatası ve kıble nasıl tayin edilir? Takvimlerde bulunan kıble

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  İslamdostu kardeşim paylaşım için Allah c.c razı olsun bence çok faydalı olmuş.

 5. zehra3232
  Üye
  allah razı olsun sizden bunları daha önce okumuştum yinede sağolun birazda olsa içim rahatladı inş rabbim kabul eder namazlarımı.


+ Yorum Gönder
evde kıble nasıl bulunur,  kıble nasıl bulunur,  yön tayini,  güneşin doğuşuna göre kıble,  kıble yönü nasıl bulunur,  kıble nasıl bulunur evde,  kıble nasıl bulunur sol kol