+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 2456 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Alevi namaz kılma Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. DZALBAY
  Üye
  Reklam

  --->: Alevi namaz kılma

  Reklam  --->: Alevi namaz kılma ile alakalı yazı mumsema.com --->: Alevi namaz kılma
  Haşaki bizim Semahımız
  Oyuncak değildir.
  O bir aşk halidir
  Salıncak değildir
  Herkimki semahı
  Bir oyun sayar
  Onun namazı
  Kılınır değildir
  Bu semah dediğin şey,namazdan büyük ve önemli olsa gerek...Peki,Peygamber sav efendimiz ve Hz Ali ks efendimiz de biliyorlar mıydı bu şeyi???

  (yalnızca cami yapılıyordan kasıt cemevi yapılmasına izin yok, olsada güçbela hukuki yollarla yapılıyo ve cami yapılacağı zaman belediye izn veriyo cem evi yapıalcağı zaman BELEDİYE İZİN VERMİYO.!!!)
  Niye izin vermiyo ki şu belediyeler acaba?Yasal ve dine uygun bir şey mi yapıyorsunuz da,belediye izin vermiyo canım???

  kusra bakmayın camide yanılmış olabilir ancak binlerce kur'an kursları bizim vergilerimizle açılıyo
  Bu da senin hüsnü kuruntun;aynı camideki gibi...Kuran kurslarının tamamı,cami önlerinde ve müftülüklerin izniyle toplanan paralarla yapılmaktadır.Senin dediğin o kurs,kurs kisvesi altında ya kaçak yapı,ya da cemevi olduğu için kapatılmış olmasın sakın???

  Senin verginle açılan kurslardan bir tane isim???

  Hz. Ömer'in Şam valisi tayin ettiği Muaviye ve çocuğu, peygamber torununu katletmiştir.
  Muaviye,ne zaman ve kimi öldürdü,açıkla!!!

  alevilerde hz Muhammed'in mirac dönüşü katıldığı kırklar cemini benimsemişlerdir. cem in sünnilerin kıldığı namazdan pek farkı yoktur. rukü, secde, kıyam vs. yapılır ayetler okunur ( ayetlerin dili türlerde türkçedir.
  Gülemiyorum ağlanacak haline...Şu türkü söyleyerek dönülen şey mi namazın aynısı?Türkçe ayet nasıl oluyor,onu da kimse anlamadı muhtemelen...

  Hidayet Allah'tan CC...O vermeyince,hiç kimse veremez!...

 2. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu

  --->: Alevi namaz kılma


  Reklam


  Bütün yazıları yorumları okudum bu alevi kardeşimiz takıntı yapmış RABBİMİZ aynı Peygamberimiz s.a.v aynı sevdiğimiz ehli beyt aynı o zaman canım kardeşim camii namaz neden ayrı???Namaz duaları türkçe diyorsun araça okunsa başkamı olur siz ilkönce takıntı yapmadan yaptığımız ibadetlerin kuranda RABBİMİZİN nasıl emrettiğine bakacaksınız sonra güzelce tartışınız RABBİM yardımcımız olsun

 3. TatarRmzn
  Devamlı Üye
  DZALBAY abim çok güzel ve açıklayıcı bir dille anlatmış.Başka diyecek birşey olduğunu sanmıyorum.İster alevi olsun, isterse başka bir cemaat İslamın ve imanın şartları bellidir.Tüm müslümanlar için de değişmez.İbadeti aynıdır, ibadet yerleri camilerdir.Rabbimiz bir tek Allahtır onun bize bıraktığı kurallarda tüm kurallar için aynıdır.Cami ye cemevi mi deniliyor aleviler arasında bilemem ama içinde namaz kılınmıyorsa orası ibadet yeri değildir arkadaşlar.
  Şunu söylemeden edemicem yanlız Alevi arkadaşlar ne söylenirse Yok emeviler zamanında şunu yaptılar yok emeviler zamanında camide küfür edildi gibi hikayeler dinledim hep.Ve bu yüzden camiye gitmediklerini dinledim aleviyim diyenlerden.Bu kadar büyük bir yanlış olabilir mi? Şimdi ben sevdiklerim ölüyor etrafımda,Rabbim onları benden alıyor diye Allaha küssem doğru olur mu? Bu aynı şey mi denilmesin sakın Çünkü Rabbinin emirlerine gereksiz bi sebepten dolayı ( Ki her ne olursa olsun Rabbinin emirlerine uymak her inananın görevi) O 'nun emirlerine uymamakta aynı şey.
  Her ne olursa olsun hayat devam ediyorken yanlıştan dönmenin zamanı vardır.Rabbim her zaman bağışlayandır.Eğer bir hakkı yenen varsa, yine eksiksiz karşılığını veren Rabbimdir.Selam ve dua ile..


 4. YaZaROW
  Emekli
  Ben bir aleviden veya bilen birinden öğrenmek istiyorum.
  Neden camii'ye gitmiyorlar? Camii Allah'ın evi ve dünya üzerindeki en güvenli yerler değil mi? Endonezya da kaç metrelik gökdelenler yıkıldı tsunamide fakat camiiler bir zarar almadı. Bu denli önemli mevkileri neden ibadethane olarak kullanmıyorlar?
  Bilen birisi bana bir yardım edebilir mi?


 5. @mir
  âb ü kil
  Ali (ra) camide öldürüldüğü için gitmiyorlarmış
  diye biliyorum
  ama alakasını anlamış değilim
  o camide şehid edilince
  hangi akrabası camiye gitmeyi kesti? diye sorunca cevap da vermiyorlar
  siz onu Hasan ve Hüseyin'den çok mu seviyorsunuz ki, onlar babaları camide öldürüldü diye namazı ve camiyi terk etmedikleri halde siz terk ediyorsunuz? diye sorunca da cevap alamıyorum.
  kime ceza kesiyorlarsa.
  Allah sonumuz hayr eylesin. Amin.

 6. YaZaROW
  Emekli
  Allah razı olsun. Ben de öyle olan arkadaşlarımıza ileteceğim bu soruları. Şeytanın büyük oyununa gelmişler. Camide şehit edildiği için Hz.Ali gitmeyeceklerine onun yarasını unutup Peygamber Efendimiz (a.s) camiye gidiyor diye gitseler ya madem illa bir vesile olması gerekiyor Allah'a ibadet için.

 7. VanLi*
  Devamlı Üye
  senden önceki arkadaşların yaptığı yorumlar tüm alevileri içine almıyor kimse tüm aleviler hakkında yanlış birşey söyleyemez fazla ağır konuşmamak gerek herkesin dini imanı aynıdır .

  eğer arkadaşlar genelleme yapmışsa bu onların pek bilmediğindendir öğretmen gerek.Herkes herşeyi tam anlamıyla bilmiyor olabilir ki buda son derece doğal bişey


 8. YaZaROW
  Emekli
  Ben öğrenmeye çalışıyorum. Samimice sorduğum bir soruya yanıt gelmiş. Çünkü biliyorsanız dedim ve ondan sonra biliyor ki cevapladı dedim ve öyle bir cevap verdim. Kimsenin dini değerlerini eleştirmek istemedim, haşa hiç haddime değil. Ben kimim ki seni eleştireyim. Anlamadan dinlemeden hüküm vermezseniz sevinirim.

 9. Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  miraçta 50 rekat namaz emrolunduğu pazarlıkla 5 e düşürüldüğü hadisi doğru oluyorda alevinin dediği miraç niye yalan oluyor peygamberin yanındamıydın
  kardesim pazarlik kelimen cok yanlis .. Hz.Muhammed (s.a.v) ummeti icin boylesine yalvaran yakaran tek peygamberdir.. alevilik 4 ameli mezhepten degil..bir akim ha yanlis mi? senin yaptigin gibiyse Allah (c.c) kabul etsin. ama benim gordugum aleviler yikanmiyor,gusul abdesti yok,cami yerine cem evine gidiyor ,raki saz olayi bayanlarda dahi var,namazlar daire! seklinde kible yok (birbirinin yuzunde Allah (c.c)yi goruyorlarmis ) ,mumsondu olayini gozumle gormedim o konuda yorum yapamiyorum.fakat babamin anlattigi bir olay var zamaninda bir alevi koyunden gecerken arabasi bozuluyor dedenin evinde msafir ediyorlar babami. hemen iki tane kiz gelip ayaklarini yikiyor babamin yemekler caylar vs.. gece yatarken dede diyor hangi kizimi istersen alabilirsin diye.. simdi baskasindan duysam yalan derim ve gelip burda paylasmam.. simdi kardesim bunlari yapanlarla konusuyorum ben hakiki aleviyim boyle olmasi gerek diyor..o yuzden herkes cesit cesit sanmaki herkes senin gibi

 10. YaZaROW
  Emekli
  Herkesi kendin gibi bilirsen böyle cevaplara maruz kalırsın işte. Ben de o gibi insanların varlığı hakkında öyle konuştum ve naçizane bir teklif yapmak istedim. Ama sen yok boş kafa bilmem ne kendince olaya sinirlenip Aleviler kötü gibi bir tabir çıkartmışsın ondan sonra say babam say.

 11. @mir
  âb ü kil
  Alıntı Rayyan Emir Nickli Üyeden Alıntı
  mumsondu olayini gozumle gormedim o konuda yorum yapamiyorum.fakat babamin anlattigi bir olay var zamaninda bir alevi koyunden gecerken arabasi bozuluyor dedenin evinde msafir ediyorlar babami. hemen iki tane kiz gelip ayaklarini yikiyor babamin yemekler caylar vs.. gece yatarken dede diyor hangi kizimi istersen alabilirsin diye.. simdi baskasindan duysam yalan derim ve gelip burda paylasmam..
  Hasen-i Basri dedi ki: Bir kimseden bahsedildiği zaman şu üç durumdan birine düşülmüş olunur:
  Gıybet, iftira ve ifk. Gıybet, bir kişide bulunan bir özelliği; iftira ise onda bulunmayan bir özelliği söylemektir. İfk ise sana ulaşan bir haberi başkalarına aktarmaktır.
  İmam Gazali, Dilimize Nasıl Sahip Çıkabiliriz, Polen Yayınları, shf. 81

  Rayyan kardeş bahsettiğin durumun mumsöndü ile alakası olmadığı gibi
  gerçek olduğunu da zannetmiyorum
  ne yazık ki erkekler fantezi kurup
  sonra da bu fantezilerini gerçekmiş gibi anlatmaya
  oldukça hevesliler
  [Not: "vay sen benim babama nasıl bunu dersin?" diye celallenmeden önce, milyonlarca aleviye atılan hangi iftiraya ortak olduğuna bakmanı ve senden ahirette helallik isteyeceklerini düşünmeni rica ederim. ]

  mumsöndü demişken
  bunun aslını ve kökenini yazayım isterseniz
  ama heva ve hevesten itiraz etmek yok
  ilmi itirazınız varsa yazacaksınız
  yoksa susacak ve bu konuyu bir daha açmayacaksınız.

  Alıntı shanacan Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşım kendi aranızda körler sağırlar birbirini ağırlar yapmayın
  bay çokbilmiş
  ben hariç yedi sülalem alevi
  hemşerilerimden sünni olanlar da varmış ama bir tanesini gördüm
  senin gibi azıcık mürekkeb yalamış kendini beğenmişleri de
  ya ateist ya da deist oluyorlar
  içlerinde Alisiz aleviliği
  yani aleviliğin kökenini Ali'ye(ra) değil de
  ateşe bağlayanlar da var
  ama hepsinin ortak özelliği
  alınlarının secde yüzü görmemiş olmasıdır
  -insanlıklarına hiçbir lafım yok, iyisi de var kötüsü de-
  sebebp olarak da ali'nin camide öldürülmüş olmasını
  ve namazlarının kerbela'da kılınmış olmasını gösterirler

  bir daha bir kişi ve hatta alevilik hakkında ahkam keseceğin vakit
  daha dikkatli yaz
  forumda bir bilen bulunabilir

  Not: zannedersem bu başlık altındaydı
  malatya alevilerinin beş vakit namaz kıldıklarına dair
  bir duyumumu yazmış olmalıyım

  Alıntı shancan ve Rayyan Emir Nickli Üyeden Alıntı
  Alıntı:
  miraçta 50 rekat namaz emrolunduğu pazarlıkla 5 e düşürüldüğü hadisi doğru oluyorda alevinin dediği miraç niye yalan oluyor peygamberin yanındamıydın

  kardesim pazarlik kelimen cok yanlis ..
  bu konu hakkında da şu linke tıklamanızı tavsiye ederim:
  http://www.mumsema.com/sunnet/93109-...cevaplari.html

 12. VanLi*
  Devamlı Üye

  Reklam


  Hiç kimse şuanda bazı alevilerin sapıttığını inkar edemez.

  Ve hiçkimse şuanda bazı alevilerin dinlerine çok sadık olup doğru dürüst islamı yaşadıklarını inkar edemez.

  duymasak bilmesek konuşmayız vay efendım nerden biliyon falan filan demeyiniz şu yukarı yazdığım 2 şeyde gerçek alevilerin dindar olanıda var feci halde satıpanıda


+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 2456 SonuncuSonuncu
alevilerin namaz sureleri,  alevi namaz sureleri,  arap aleviler namaz sureleri,  arap alevileri namaz sureleri,  alevi mezhebine göre namaz nasıl kılınır,  aleviler namaz sunnetini kilarmi