+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 1235 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Alevi namaz kılma Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sofi ezel
  aciz bir üye
  Reklam

  --->: Alevi namaz kılma

  Reklam  --->: Alevi namaz kılma isimli yazı www.Mumsema.com--->: Alevi namaz kılma
  Ya hande kardeş bu ne demek istiyo bir iki kelime yazsaydın yahu

 2. realice
  Emekli

  --->: Alevi namaz kılma


  Reklam


  Bende aleviyim. ama aleviliği kültürel bir etkileşim olarak görüyorum. en azından günümüzdeki alevilik anlamını. sizlere güzel bir paylaşım sunmak istiyorum. aleviler eski zamanlarda Efendinin veda hutbesindeki duası sayesinde Allah tarafından kalpleri temizlenmiş bir topluluktu. çünkü ehl-i Beyt'e karşı dayanılmaz bir sevgi duyuyorlar efendi için ölümü bile göze alıyorlardı. öyleki Efendimiz olan Hz. Muhammed SAV için kalpleri aşk ile semaha duruyorlardı. o dönemde halk alevi kesime okadar güveniyordu ki mallarını canlarını hatta namuslarını bile emanet etmekte düşünmüyorlar kafalarında tek bir soru işareti bile bulundurmuyorlardı. bu durum dönemin padişahı tarafından korkuyla izleniyordu cunku halk padişahtan daha cok alevilere guvenip saygı duyuyordu. bu durum fazlaca devam ettikten sonra aleviler adına kötü bir karalama atıldı ortaya dönemin padişahı tarafından. ''Mum Söndü''. denilene göre aleviler ALlah'a iman etmek için toplandıkları bir sırada bu ahlaksız şeyi yapıyorlar insanlarda anlamasınlar diye Allah'a ibadet ediyoruz diyoruz diyorlardı. bu iftirayı bütün halka yaydılar dönemin ileri gelen ve padişahla içli dışlı olan halktan ileri kişiler halkı galyana getirip alevilere karşı düşmanlık tohumu ekmeye başladılar. ve aleviler dağlara sürülmeye kalkmışlardı. alevilerde ölmemek için doğal olarak dağlara kaçmışlardı. dağlarda yaşam bircok seyi ortadan kaldırmaya yetiyordu aleviler kendi camiilerini dağlara yapmaya başlamışlardı. Allah'ın evi olarak belirttikleri bu camiiler gün geçtikce Cem adına türemişti. ve Cem Evi olarak adlanılmaya başlamıştır. sonuç olarak alevilik ALlah'a karşı cok uysal ibadette sınır tanımayan bir topluluk olma yolunda ilerliyordu. 12 imama saygı sevgi kalpten bağlanış Allah'ın rızasını kazanmalarına yetiyordu. Allah'ın Efendimizin soyunu seven sayan insanlara vermiş oluğu ilim alevilerin her yanından kapsıyordu sarıyordu. taaki Balım Sultana kadar.

  Balım Sultan döneminde alevilik düzenli bir topluluklara sınıflara ayrılmaya başlamıştır. sistematiğe dönüşmeye başlamıştır. bu döneme denk gelen en büyük günah olarakta o dönemde Cem Evine içkinin girmesi ile bütün ilim allak bullak olmustur. evet ö döneme denk gelen bu büyük günah neticesinde bu olaya etki olan alevi kesime Allah ilmini geri alıp o gunaha etken olan o alevi kesimin kalbini mühürlemiştir. öyle ki günümüz alevilerden belli bir kesim haricinde bütün kesim o dönemdeki Cem Evine içki sokan kısıma tabi olmuşlardır. ve bunuda imana döndürerek dem adını alan Allah'a sevgi sarhoşluğu safsatasını getirmişlerdir. öyle sapmışlardır ki günümüz bazı aleviler kimlik cüzdanlarındaki islam yazısının kaldırırılıp yerine alevilik yazılsın diyecek kadar namazdan kaçıp camiye girmeyecek kadar küfre girmişlerdir.. bu sebeptir ki kardeşim günümüz alevilik gerçek alevilik değildir. Selam ve dua ile.

 3. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ
  bende şiir görünmüyor sadece şu
  Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan...
  yazısı var, tabii burda da düşünce gayet açık..
  Rabbim doğru yoldan ayırmasın yanlışlara saptırmasın bizleri senin dediklerine aynen katılıyorum bu güzel dinimizde zorlama yok üzerimize düşen tebliğ etmektir, dileyen dilediği yolda olur, sonucuna da katlanır artık.
  Benzetmen çok isabetli ve komik olmuş yalnız
  "e kardaş sen bilirsen"
  sonra vay görmedim vay duymadın demiyesen


 4. DZALBAY
  Üye
  "e kardaş sen bilirsen"
  sonra vay görmedim vay duymadın demiyesen
  O söze en güzel cevap bu olurdu zaten...

  Ağzına sağlık kardeşim.

 5. mucahid_be
  Üye
  kuran ve sunneti terkeden veya ayrilan hangi firka olursa olsun ,delalete suruklenmeye mahkumdurlar. Alevilik hz Ali (ra) sevmek ise hepimiz aleviyiz. ama itikatta ehli sunnet ve'l cemaat olmaya mecburuz.
  Kim bu deni ayit olmayan neyi eklerse eklesin, isterse cok masum gorunsun ondan kabul olmiyacaktir buyuruyor efendimiz sav.

  peygamber efendimizin son sozleri: 'namaz,namaz, kolenin hakki olmustur.' simdi kim namaz kilmaktan vaz gecerse bu ummete kesinlikle ayit olmayan bir iste bulunmus olur. ölene kadar ibadet etmek her muslumanin gorevidir, bununla beraber hulul inancinida reddetmis olur dinimiz.

  dinde her yenilik bidattir, her bidat delalettir, her delalet atestedir. herkes bunu cok iyi dusunmeli cunki bu hadisteki dogruluk payi 100%'dir.

  Allah bizleri seriatini muhafaza eden salih kullarindan eylesin we her turlu hurafelerden uzak eylesin.

  dua ile

 6. alevi
  Emekli
  O aleviyim diyen arkadaşın alevi olduğuna inanmıyorum kusura bakmayın çünkü cemevlerine içki sokulmaz!!!! Allah'a ibadet ediyon içki mi içecen ya saçmalık !!!

  biz namaz kılıyoruz arkadaşlar lütfen namaz kılmıyo ibadetsiz vs. gibi şeyler söylemiyin lütfen.

  arkadaşlar Kur'an ' da namazı şu şekilde kılın diyomu ille ? hayır

  diyoki rukü secde kıyam vs. yapın diyo biz de aynısı yapıyoruz! a

  allah'a yalvarın diyo bizde yalvarıyoruz!

  bizdede zina vs. günah.... haşa biz ayrı bir kitaba,allah'a inanmıyoruz ki ?

  şunuda diyim BEN CEMDE KALBİMDE ALLAH'I HİSSEDİYORUM, GÖZÜMDEN BİR DAMLA YAŞ GELEBİLİYOSA HİSSEDİYORUM, ALLAH'A KURBAN OLAYIM...

  SİVAS'TA BİZİ YAKIP MÜSLÜMAN DİYENLER, SİZ LÜTFEN O MÜSLÜMANLIĞINIZI Bİ DAHA GÖZDEN GEÇİRİN! ALLAH-U EKBER(ALLAH BİRDİR) DİYEREK ADAM YAKILIR MI BUNU HANGİ DÜŞÜNCEYLE YAPARSINIZ...?

  İFTİRA ATARSINIZ (MUM SÖNDÜ VS.) BU GÜNAH DEĞİL MİDİR?

  40 ALEVİ ÖLDÜREN CENNETLİK DİYE SOKAK SOKAK ALEVİ ARAYIP ÖLDÜRENLER BU NASIL MÜSLÜMANLIK SÖYLEYİN?(OSMANLI ZAMANI)

  PİR SULTAN ABDAL'LAR, HACI BEKTAŞİ VELİ'LER, ŞAH HATAYİ'LER ONLARDA MI YANLIŞTI ONLARDA SEMAH DÖNÜYOLARDI, ONLARDA MI YANLIŞTI???

  Yunus Emre'ye inanıp ona inanmazsanız ne yazık, yunus emre'nin hocası hacı bektaş-i veli,

  HACI BEKTAŞİ velinin bu dizelerinden herşey açık, seçik;

  Haşa ki bizim semahımız, oyuncak değildir.
  O bir aşk halidir, salıncak değildir.
  Her kim ki semahı oyuncak sayar,
  Onun namazı kılınır değildir.

  Ulu Pir Hünkar-ı Hacı Bektaş-ı Veli

  Pir Sultan Abdal'ın dediği gibi ;

  ^'Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan'
  yolumdan dönüpte mahrum mu kalayım...
  Yolundan dönen şu ateş gibi yana...^

 7. VanLi*
  Devamlı Üye
  Sen oraya buraya inanma dinine sadece inan araştırmadanda kimseye inanma birşey bilmeyen bilginler çok

 8. alevi
  Emekli
  Sen HACI BEKTAŞİ VELİ'YE, PİR SULTAN'A BİLGİSİZ BİLGİN Mİ DERSİN...?

  büyük hatadır bu...

 9. VanLi*
  Devamlı Üye
  Sen HACI BEKTAŞİ VELİ'YE, PİR SULTAN'A BİLGİSİZ BİLGİN Mİ DERSİN...?

  büyük hatadır bu...
  ne alaka ben etrafında şu zamanda söylenenler için söyledim araştırma yapmanı öneririm dedim.burda sormuş ne güzel buda araştırmadır.yanlış anladın beni.

 10. alevi
  Emekli
  İşin özü şu sünni kardeşlerim bize yıllardır acı verdiniz ama genede kardeş diyeceğim size çünkü alevilikte yunus emrenin dediği gibi 'yaradılanı severim yaradandan ötürü'. bizi sivasta, çorumda,maraşta vs vs yaktınız, aleviler kafir diyerek 40(özür dilerim 7 de olabilir yanlışsa kusra bakmayın... ) alevi öldüren cennetlik dediniz, bizleri dağlara sürdünüz, bizlere mum söndü ifitrası ve nice iftiralarda bulundunuz ama yinede SEVGİLİ KARDEŞLERİM...

  Aleviler kötü bişey yapmıyo iftiralara kulak asmayınız lütfen... Dua eder ken her zaman ben bizzat ve tüm aleviler YA ALLAH, YA MUHAMMED, YA ALİ DER BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM DER VE İŞLERİMİZE BAŞLARIZ HER ZAMAN BİZZAT BÖYLE YAPARIM BEN.

  Birisi ben aleviyim peygamberimiz Hz Ali derse o alevi değildir cahil biridir ve peygamber olmayan hz aliyi peygamber zanneder.

  Alevilerin peygamberi Hz Muhammed, inandığı taptığı bi put bi ateş değil sizlerinde inandığı ALLAH...

  Ben namazımı kılarım... ama ille sizin kıldığınız gibi değil benim namazım gönlümde aklımda kılarım bunu da bi ben bi allah bilir... allah ın adını sadece 5 vakit zikretmem 5 vakitle yetinmem sıkıştığım her an ve sıkıntıdan sıkışıklıktan kurtulduğum her an allah a şükrederim şükretmem için illa sıkışmamada gerek yoktur... ben allah ımı seviyorum verdiği nimetler için beni yarattığı için değil yalnızca, olabilecek en yüce varlık, inanılacak, ibadet edilecek en yüce varlık olduğu için seviyorum allahımı inşallah oda kabul ediyodur ibadetlerimi....

  GENE UZATTIM AMA KISASI;

  ALEVİLER KÖTÜ BİŞEY YAPMIYO...

 11. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ
  Ben namazımı kılarım... ama ille sizin kıldığınız gibi değil benim namazım gönlümde aklımda kılarım bunu da bi ben bi allah bilir...
  ibadetler gizlidir elbet ama dinimizin emirleri var kurallara da uymak gerekir, şimdi namaz 5 vakittir nasıl yani bizim gibi kılmıyorsunuz ayrıca oruç islamın şartları arasında yine Ramazan Orucu tutulmamasının sebebi nedir ki??? Abdest, namaz, oruç bunlara uymamak, örtünmemek(bayanlar için), alkol kullanmak v.s...bir türlü çözemedim yani bu çelişkiyi...

 12. TatarRmzn
  Devamlı Üye

  Reklam


  Kardeşler konu biraz dağılmış sanırım.Bu konuda benim de aklımda soru işareti olmuştur hep.Mezheplere göre farklı durumlar olabilir.Fakat şu da bir gerçekki her kim olursak olalım eğer Müslümanım diyorsa bir kişi ,O kişi için islamın ve imanın şartları aynıdır, değişmez.
  ibadetler gizlidir elbet ama dinimizin emirleri var kurallara da uymak gerekir, şimdi namaz 5 vakittir nasıl yani bizim gibi kılmıyorsunuz ayrıca oruç islamın şartları arasında yine Ramazan Orucu tutulmamasının sebebi nedir ki??? Abdest, namaz, oruç bunlara uymamak, örtünmemek(bayanlar için), alkol kullanmak v.s...bir türlü çözemedim yani bu çelişkiyi...

  Ben de çözemedim açıkcası bu çelişkiyi.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 1235 ... SonuncuSonuncu
alevilerin namaz sureleri,  alevi namaz sureleri,  arap aleviler namaz sureleri,  arap alevileri namaz sureleri,  alevi mezhebine göre namaz nasıl kılınır,  aleviler namaz sunnetini kilarmi