+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Rabbimiz, cehennem azabını üzerimizden sav. Doğrusu onun azabı gelip geçici değil Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Rabbimiz, cehennem azabını üzerimizden sav. Doğrusu onun azabı gelip geçici değil

  Reklam

  Rabbimiz, cehennem azabını üzerimizden sav. Doğrusu onun azabı gelip geçici değil Mumsema “Rabbimiz, cehennem azabını üzerimizden sav. Doğrusu onun azabı gelip geçici değil, devamlıdır.” (Furkan sûresi, 25/63-65) yukaridaki ayeti aciklarmisiniz,((devamli)) derken neyi kast ediliyor?ALINTIDIR-------

 2. islamdostu
  hizmetkar

  --->: “Rabbimiz, cehennem azabını üzerimizden sav. Doğrusu onun azabı gelip geçici de


  Reklam


  65 Onlar: "Rabbimiz, cehennem azabını bizden geri çevir; gerçek şu ki, onun azabı ödenmesi kaçınılmaz bir borç (veya sürekli bir acıdır) derler.

  Yani, onların ibadeti, kendilerini Allah'ın sevgilileri olduğu ve cehennem ateşinin kendilerine dokunmayacağı şeklinde bir boş inanç ve gurura götürmez. Bütün ibadet ve salih amellerine rağmen, cehennem azabının korkusu içinde öylesine yer etmiştir ki, ahirette kurtuluşa ermelerinin kendi amellerine değil, Allah'ın rahmetine bağlı olduğunu bilerek, kendilerini cehennem azabından kurtarması için Rabblerine dua ederler."

 3. almanyali67
  Devamlı Üye
  Allah cc razi olsun ins.. yalniz benim yazmis oldugum soruyu aciklayabilirseniz cok sevinirim sonsuz sevgi ve saygilarimla ((HAYIRLI RAMAZANLAR))

 4. fecr
  Üye
  yukaridaki ayeti aciklarmisiniz,((devamli)) derken neyi kast ediliyor?


  burdaki "devamlı" kelimesi Allahtan ümit kesmeden sürekli daima dua ederler manasını taşiyor kardeşim

  65- Ve onlar ki gerek namazlarının arkasında ve gerek diğer zamanlarda şöyle dua ederler: Ey Rabbimiz! Bizlerden cehehnem azabını defet. Yani cehennem azabından kurtulmak, ilk emelleridir. İbadet ve gayretlerine güvenmeyerek daima kurtuluşlarına duâ ederler. Çünkü onun azabı geçici bir şey değildir. Bu alacaklı gibi enseye binmiş kaçınılmaz bir beladır.

+ Yorum Gönder