+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hayız (adet) olmanın hikmeti nedir? koltuk altı ve edepyeri kıları nedendir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  Reklam

  Hayız (adet) olmanın hikmeti nedir? koltuk altı ve edepyeri kıları nedendir?

  Reklam

  Hayız (adet) olmanın hikmeti nedir? koltuk altı ve edepyeri kıları nedendir? Mumsema Cahilliğimi bağışlayın hocam utanarak soruyorum amainsanlara faydalı olmak için bunları bilmeyede ihtiyacımız var . insan vucutunun bazı yerleri tüylüdür koltuk altı edep yeri vss bunun sebebinin dinde ki yeri nedir ve bayanların hayız halinin sebebinin bir açıklaması varmıdır?Hz adem ve hz havva ile bir bağlantısı varmıdır sağolun ...

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Hayız (adet) olmanın hikmeti nedir? koltuk altı ve edepyeri kıları nedendir?


  Reklam


  Cahilliğimi bağışlayın hocam utanarak soruyorum amainsanlara faydalı olmak için bunları bilmeyede ihtiyacımız var . insan vucutunun bazı yerleri tüylüdür koltuk altı edep yeri vss bunun sebebinin dinde ki yeri nedir ve bayanların hayız halinin sebebinin bir açıklaması varmıdır?Hz adem ve hz havva ile bir bağlantısı varmıdır sağolun ...
  Kadınların hayız ve lohusalık halinde namaz kılamamalarının hikmeti


  Bildiğiniz gibi her şeyin sahibi Allah'tır. İsterse ibadeti emreder, isterse kaldırır. Emrettiğini yerine getirince onun karşılığını alacağımız gibi, yasakladığına uygun hareket edince bu yasağa uymanın da karşılığını alacağız. Bu açıdan adet ve lohusa döneminde namaz kılmayı, oruç tutmayı yasaklayan Allah'tır. Bu yasağa uymak da ibadettir.

  Kadınlar hayız ve nifas hallerinde, cinsel ilişkide bulunamaz (Bakara, 2/222); namaz kılmaz, oruç tutmazlar (Buharî, Hayz, 1; Müslim, Hayz, 15). Kılamadıkları namazları kaza etmezler ancak tutamadıkları oruçları kaza ederler. Bu konuda müçtehitler görüş birliği içindedirler. Kadınlar hayız ve nifas hallerinde kılmadıkları namazları daha sonra kaza etmez, ancak, oruçları kaza ederler. Kadınların bu hallerinde, namaz ve oruçtan muaf tutulmaları, onların pis olmalarından dolayı değil, psikolojik ve fizyolojik yüklerini hafifletme amacına yöneliktir.

  Hayız (regl), kadınların hastalık ve doğum halleri dışında ve belli yaşlar arasında rahimden gelen bir kandır. Buna âdet hâli, ay hâli, aybaşı, muayyen hâl gibi adlar da verilir. Hayız hâli, kadınlara mahsus tabiî bir haldir. Vücutta biriken kirli ve zehirli maddeler, hayız kanı ile dışarı atılır; vücut hafifler, sıhhat bulur. Lohusalık da doğumdan sonra görülen kanamadır.

  Hayız ve lohusalık, bir nevi abdestsizlik ve cünüplük hali, yani hükmî kirlilik (hades) veya mazeret kabul edilir.

  İslam da ibadetlerin şartlarından biri de hadesten ve necasetten temizlenmektir. Namazın abdestsiz kılınmamasından dolayı hayız ve lohusa hali abdeste aykırı olduğundan namaz kılınamaz.

  Bu dönemde kadınlarda maddeten de bir daralma olduğu için ibadet mükellefiyeti kendisinden kaldırılmış ve rahatlatılmıştır.
  M.Dikmen

  http://www.mumsema.com/diger-soru-ve...tek-trasi.html

 3. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  ALLAH razı olsun ...birde şunun cevabını alırsam kardeş...Hz adem ve hz havva ile bir bağlantısı varmıdır sağolun

 4. @mir
  âb ü kil
  kast ettiğiniz yasak meyvenin buğday olduğu, Adem ve Havva'nın cennette yasak olmasında dolayı bunu yediği, sonra da buğdayın tabii sonucu olan dışkıyı yaptıkları, bu dışkıyı da Allahtan saklamak için bacak aralarına ve koltuk altlarına sürdükleri, Adem (AS)'ın heyecandan dışkılı elini yüzüne sürdüğü ve o yüzden erkeklerin yüzlerinde sakal olduğu şeklindeki zırva ise
  bunu şimdiye kadar okuduğum hiçbir kaynakta görmedim. Büyük ihtimal ile bir kocakarı hikayesi olsa gerek.


 5. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  ALLAH razı olsun ..

+ Yorum Gönder