+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bayanlar kendi aralarında cemaat namza kılabilirler mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kevasor47
  Nur Yolcu
  Reklam

  Bayanlar kendi aralarında cemaat namaz kılabilirler mi?

  Reklam

  Bayanlar kendi aralarında cemaat namaz kılabilirler mi? Mumsema Selamınaleyküm ve rahmetullahu ve berakatu hocam bayanlar herkes kendi başına namaz kılıyor neden acaba bir bilgi verirseniz çok makbule geçersiniz şimdiden cevaplarınız için RABBİM (C.C) razı olsun Birde bayanlar imamlık ve müezinlik yapabilirlermi?

 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  --->: Bayanlar kendi aralarında cemaat namza kılabilirler mi?


  Reklam


  Beş vakit namazı Cemaatle kılmak mü’min erkekler için vacibe yakın müekked sünnettir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bütün namazlarını cemaatle kıldığı gibi, birçok hadislerinde de namazı cemaatle kılmanın faziletini dile getirmiş, cemaat sevabından mahrum kalınmamasını tavsiye etmiştir.

  Namazın cemaatle kılınması kadınlar için müekked sünnet olmamakla beraber, onlar da imkân nisbetinde bu sevaptan nasiplerini alabilirler.

  İmamlıkta aranan bir şart da imamın erkek olmasıdır. Bunun için kadın erkeğe imam olamaz. Kadının kadına imamlığı ve namaz sahihse de mekruhtur. Şayet kadınlar kendi aralarında cemaatle namaz kılacak olurlarsa imamlığa geçecek kadın ortada, aralarında durur, önlerine geçmez. İmam olan kadının biraz önde durması mekruhtur. En iyisve efdal olanı, kadınların cemaat yapmayın namazlarını tek başlarına kılmalarıdır.

  Evde ailece cemaatle namaz kılınabilir. Aile fertleri şu düzene göre dururlar:

  Baba imam olur, erkek çocuklar onun arkasına, anne bir saf gerisine, kız çocukları da onun bir saf gerisine dururlar. Fakat yer müsait değilse, bunlar birer ayak boyu geri dururlar. Hep beraber cemaatle namazlarını eda ederler.

  Evde sadece karı-koca varsa, bu durumda erkek imam olur, kadın da cemaat olur. Kadın imamdan bir saf boyu geride durur. Fakat yer müsait değilse, kadın imamın topuk hızasını geçmeyecek şekilde yanında durabilir. Tam hizasında durursa namaz bozulur.

  Namazı bu şekilde cemaatle kılmak sünnettir, kılanlar cemaat sevabını alırlar. Bu namazın, cemaatle kılınan diğer namazlardan farkı sadece yukarıda sözünü ettiğimiz hususlardır

 3. Şema
  el-âsa limen âsa
  Selamınaleyküm ve rahmetullahu ve berakatu hocam bayanlar herkes kendi başına namaz kılıyor neden acaba bir bilgi verirseniz çok makbule geçersiniz şimdiden cevaplarınız için RABBİM (CC) razı olsun Birde bayanlar imamlık ve müezinlik yapabilirlermi?
  ve aleykumusselam. tabiki kılabilirsiniz.

 4. fecr
  Üye
  Kadının hemcinsleri olan diğer kadınlara imamlığı konusunda, Hz. Peygamber (s.a.)'in hanımlarından Ümmî Seleme ve Hz. Aişe' nin kadınlara imam olarak namaz kıldırdıklarına, bu durumda öne geçmeyip ilk safın ortasında durduklarına ait ilk devir hadis kaynaklarında bilgiler vardır. Kadınların günlük beş vakit namazda olduğu gibi, teravih namazında da diğer kadınlara imamlık yapmaları İslam fakihleri tarafından caiz görülmüştür. Ancak Hanefilere göre kerahetle caizdir.

  ...

  Diğer taraftan Darakutni’de yer alan bir rivayet, Peygamber Efendimiz’in Ümmü Varaka’ya kadınlara imamlık yapmasına izin verdiği, şeklindedir. (Darakutnî, Sünen, 1/279) Her halükarda rivayette açıkça görüleceği üzere Peygamber Efendimiz bir kadına sadece kendi hane halkından biri kadın diğeri yaşlı erkek kölesine kıldırması için izin vermiştir. Bu kadının namaz kıldırdığı insanlar kendi ev halkıdır. Ve bu özel bir durumdur.

  Bütün bunlarla birlikte Allah Resulü, kadınların evde namaz kılmalarının daha faziletli olduğunu bildirmiştir.
  (Ebu Davud, salat, 53; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/371; Müstedrek, 1/328)

 5. Misafir
  kılabilirler. çünkü cemaatle namaz kılmak erkeklere mahsus değildir. ümmü varaka örneği var. kıldıkları namaz sahihse neden mekruh kabul ediliyor? kime göre neye göre? kadınlar normal erkeklerle beraber cemaatle de namaz kılarlar. hz Muhammed döneminde de aynı erkekler gibi kılmıştırlar. hadislerde açık. ki kadının cemaatle namaz kılması için hz Meryem örneği de vardır. hz Meryem tek başına namaz kıldığı halde Allah'tan 'git rüku edenlerle beraber eğil ' diye emir almış ve bunu uygulamış ancak yahudilerin saldırısına uğramış. yahudiler gibi engelleme olmaz.

+ Yorum Gönder
kadınlar kendi aralarında cemaatle namaz kılabilir mi,  kadınlar cemaatle namaz kılabilir mi,  kadınlar kendi arasında cemaatle namaz kılabilir mi,  kadinlar kendi arasinda cemaatle namaz kilabilir mi,  kadınlar cemaatle nasıl namaz kılar,  suleymancı karılar