+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Havada Duran taş gerçek midir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. namyelüs07
  Üye
  Reklam

  Havada Duran taş gerçek midir ?

  Reklam

  Havada Duran taş gerçek midir ? Mumsema Bu taş gerçekmidir böyle tonlarca ağırlığında ki bu taş havada mı duruyor
  bu konuda açıklama yapabilirmisiniz

 2. fecr
  Üye

  --->: Havada Duran taş gerçek midir ?


  Reklam


  Kudüsteki Mübarek Taş..

  Peygamber Efendimizin (s.a.v) Miraca çıktığı gece O'na yardımcı olan ve Peygamberimizin (s.a.v) dur buyurması üzere görüldüğü gibi kalan İbretlik ve Mübarek taş..

  Bu bölgeyi daha sonra ele geçiren yahudiler mucizeyi yok etmek adına taşın altını doldurmuşlardır.Ancak bu mucize o dönemde Efendimiz'in miraca çıktığına inanmayanlara bir ibret olsun diye bırakılmıştı.Bizler zaten Kuranı Kerimde bahsi geçtiği için inanıyoruz miraç hadisesine.

  Peygamberimiz bu taş olmadan çıkamazmıydı göğe elbette bunlara gerek yok Allah'ın kudreti her şeye yeter ancak o dönemdeki insanlara bir ibret olsun diye bu tür mucizeler sıkça görülmüştür.Peygamberimiz Mekkede bu taş ise Filistintinde yani arada binlerce km fark var bir de o dönemi düşünün bir gecede deveyle bu yolu almak mümkün değil.Allah direk Mekkeden de göğe kaldırabilirdi Efendimizi ama işte her şey insanlara bir ibret olsun diye adeta inkarcıların gözüne sokarcasına meydana gelmiş...


 3. Hükümdar
  Ehl-i sünnet
  Hacer-i Muallâk (Muallâk Taşı) Hakkında:

  Harem-i Şerif; Mescid-i Aksa, Kubbet-üs Sahra, Ruhlar Kuyusu, türbe, sebil gibi dini amaçla yapılmış yapıları içine alan, yaklaşık 150 dönüm büyüklüğünde bir arazi üzerine dağılmış binalardan oluşan kutsal bir mekândır. Günümüzde birçok kişi tarafından Mescid-i Aksa olduğu sanılan yapı ise, aslında gerçek Mescid-i Aksa'nın hemen yakınında yer alan Kubbet-üs Sahra'dır.
  kubbetis sahra ve mescidi aksa.jpg
  Mescid-i Aksa

  Aksa kelimesi "en uzak" anlamındadır. Mescid-i Aksa da Mekke'ye olan uzaklığından dolayı böyle adlandırılmıştır. Yani, "en uzak mescid" demektir. Harem-i Şerif yapılarının içerisinde Hz. Süleyman mabedinden kalan batı duvarına bitişik olan dörtgen şeklindeki bu cami, M.S. 638 yılında Hz. Ömer (r.a) döneminde Kudüs fethedildikten sonra inşa edilmiştir. Mescid-i Aksa daha sonra Emevi halifelerinden Abdülmelik bin Mervan zamanında genişletilmiştir.  Kubbet-üs Sahra

  Bugün pek çok kimse tarafından Mescid-i Aksa zannedilen üstü altın kaplı, sekiz köşeli yer aslında Kubbet-üs Sahra adlı yapıdır. Bir dönem Kubbet-üs Sahra'yı ele geçiren Haçlılar, burayı kiliseye çevirmişlerdir. Daha sonra Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü fethettikten sonra burayı kilise olmaktan çıkararak, cami olarak ziyarete açmıştır. Bugünkü görünümüne ise Osmanlı padişahları tarafından birçok kez yapılan tamirat ve eklemelerle kavuşturulmuştur.

  Ayrıca Kudüs'te Hz. Ömer Camii ismiyle bilinen bir mescit vardır ve Kubbet-üs Sahra da genellikle bu mescid ile karıştırılır. Oysaki bu mescit, Harem-i Şerif'in dışında, 500 metre daha batıda yer almaktadır.


  Hacer-i Muallâk

  Kubbet-üs Sahra'nın içinde "Asılı Duran Taş" anlamına gelen Hacer-i Muallak taşı bulunmaktadır. Hz. Peygamber (sav)'in Miraç'a çıktığı kabul edilen kaya işte burasıdır. Bu kayanın en geniş yeri 18 metre, en dar yeri ise 13.5 metredir. Bu kayanın içine on bir basamak merdivenle inilebilmektedir. Kayanın iç kısmı yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde ve 4.5 metre x 4.5 metre boyutlarında boş bir mekandır. İçeriden tavana bakıldığında havada asılı izlenimi verir, bundan dolayı Hacer-i Muallâk olarak anılmaktadır.


  havada duran tas.jpg

  havada duran tas 0.jpg

  havada duran tas 1.jpg

  havada duran tas 2.jpg


  Mescidi Aksa'nın Müslüman’lar İçin Önemi :
  Mescidi Aksa bilindiği üzere Müslümanların ilk kıblesi ve harem mescidlerin üçüncüsüdür Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de Mescidi Aksa'dan adıyla söz etmekte ve bu mescidin etrafının mübarek kılındığını bildirmektedir Bu konuda İsra suresinin birinci ayetinde şöyle buyuruluyor:


  "Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir Şüphesiz o duyandır, görendir "

  Hadis-i Şerif:

  “Yolculuk ancak şu üç Mescidden birine olur; benim şu mescidime (Medine-i Münevvere’de), Mescid-i Haram’a (Kâbe) ve Mescid-i Aksa’ya.” Müslim Kitabül Hacc 15/415
  Kubbet-üs Sahra’nın Müslümanlar İçin Önemi:

  Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) Kubbet-üs Sahra içindeki kaya üzerinden Mirac’a yükselmiştir.
  İslam mimarisinde bilinen ilk kubbeli eserlerden birisidir.

  Harem-i Şerif içerisin de yer alan, Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra, Müslümanlar için Kutsal sayılır ve her ikisi de aynı öneme sahip olmalıdırlar.

 4. namyelüs07
  Üye
  Allah razı olsun ilgilendiğiniz için

 5. karadamlalar
  Kesintili Üye
  bu konudaki bilgiler sağlam mı? hadis kaynaklarımızda geçiyor mu, ya da alimler ne diyorlar buna?

 6. Misafir
  dünyada hatta güneşte kütle olarak cok büyükler. Onların koca bir boşlukta durmasına ve yerinden kimildamadan dönemlerine inaniyorsun da muallak taşının havada kalmasına inanmıyorsun! gerçekten düşünmeden yazıyorsunuz!

 7. Misafir
  Netice itibari ile havada asılı dil o zaman öylemi arkadaşlar

 8. Misafir
  ben görmuyorum havada duran taşi.neden açaba

 9. Misafir
  Abi o kadar inatla ve de israrla dogru oldugunu savunanlar ne diye gidip gormuyorlar , bir gorsunler gelip bizede anlatsinlar lutfen...

 10. Misafir
  Arkadaşım sen düşünme engelli misin. Uzayda yer çekimi diye bir şey mi var...

 11. Misafir
  Gorulmesi gereken ilahi mucizeleri ancak kalp gozu acik olanlar gorebilirler , sizler once iman etmesini ogrenin sonrasinda gorebilirsiniz ....

 12. Misafir

  Reklam


  gitdim gördum dogru

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kudüsteki mübarek taş,  havada duran taş,  kudüsteki taş,  kudüste havada duran taş,  kudüsteki havada duran taş,  havada duran tas,  kudüsteki kutsal taş