+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hakkını helal etmemek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sevde_
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hakkını helal etmemek

  Reklam

  Hakkını helal etmemek Mumsema Bir kişiyi uyardığım halde bir çok kere, bana yapılan hakıszlıklara göz yumdu ve kendiside ortak oldu bu haksızlıklara. Ben bu kişiye hakkımı helal etmiyorum. Daha fazla nefsimle savaşamıyacak kadar büyük hakıszlıklara uğradım çünkü. Ayrıca kendimi öldürmeyide düşünüyorum kaldıramadığım için. Tevbe ediyorum dua ediyorum ama kendime gelemiyorum bir türlü. Şimdi ben bu konunun ahiretle olan ilgisini öğrenmek istiyorum.

 2. feyza gül
  kış güneşi

  --->: Hakkını helal etmemek


  Reklam


  Rabbım kımseye kaldıramayacagı yuku vermez kardesım sabır et hem kesınlıkle yanlış Allh'ın verdıgı canı ancak Allh alır olumle kendını kurtarcagını sanıyorsun ama malesef oyle olmuyo bu hayattan kurtulursun sadece. dıger dunyada hesap var kurtuluş yok kuran oku dua et... forum yetkılılerı sana daha detaylı bılgı verceklerdır inş kul hakkında...

 3. fecr
  Üye
  Bir kişiyi uyardığım halde bir çok kere, bana yapılan hakıszlıklara göz yumdu ve kendiside ortak oldu bu haksızlıklara. Ben bu kişiye hakkımı helal etmiyorum. Daha fazla nefsimle savaşamıyacak kadar büyük hakıszlıklara uğradım çünkü. Ayrıca kendimi öldürmeyide düşünüyorum kaldıramadığım için. Tevbe ediyorum dua ediyorum ama kendime gelemiyorum bir türlü. Şimdi ben bu konunun ahiretle olan ilgisini öğrenmek istiyorum.

  güzel olmayan bir durum, sinava tabi tutulmusun bacim ve bir mümine olarak Allahin verdigi cani almayi düsündügünü dile getirmisin, hakli oldugun yerde haksiz duruma adim atmaya niyet etmen/düsmen gercekden üzücü.
  Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir. (Enfal Suresi, 46). mümin haksızlığa karşı sabır gösterirler ve gerisini Allaha havale eder.
  cünkü iftira atan veya haksizlik yapanlarin hallerini Rahman (c.c.) ve Efendimiz (s.a.v.) acikca bildirmis.

  madem o arkadaslarin seni üstü ortamini degisdir kardesim ve ölümü dahi düsünecek kadar boslukda oldugun icin Allaha yaklasmani tavsiye derim.

  Allah seninle olsun, elini birakmasin sabir versin.
  “Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin. Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da. Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir. Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir.”
  (Buhari, Rikak, 48)

  Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir. Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir. Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir. Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir. Daha sonra cehenneme atılır.”
  (Müslim)
 4. _KeLeBeK_
  Üye


  Allah sabır versin...

  Kimsenin kalbini kırmamalı... Büyüksen büyüklülüğünü bilmeli, yoldaş olmalı.


 5. halil akyaz
  Üye
  yaradılanı yaratandan ötürü sevmek .hakkı helal etmeyi gerektirir.hem seveceksiniz hem nefret edeceksiniz ikisi bir arada olmaz.insanlar hata ederler.bu hatalar değişiktir vs vs çoğaltılabilir.insanların ne yaptıkları nasıl yaşadıkları ne düşündükleri ve ne halde oldukları bir yerde önemli deyildir.önemli olan sizin ne yaptığınız ne düşündüğünüz.ve ne halde olduğunuz önemlidir.zira kendi hesabınızı kendiniz vereceksiniz.sizi bu denli yıpratan kişide kendi hesabını verecektir.eyer siz sabredip ona hakkınızı helal ederseniz bir zoru başarmış olursunuz.dolaısıyla kazanan siz olmuş olursunuz .tabi ki müslüman akıllı olmalı kendisine zararı dokunacak kişileri önceden saptayıp onlardan uzak durmaları lazım gelir.bu bir tedbirdir.
  hele intihar sözünü sıkıntıdan öylesine telaffuz ettiğini düşünüyorum.Allah korusun hem birde şöyle düşünmekte yarar var ashabı kiram ve sahabeyi kiramın hayatlarını çektikleri meşakkatleri bir düşünürsek bizler ne çekiyoruz ki.?keyfe keder .sağlıklı düşünmek lazım .

 6. mum
  Administrator
  hakkını helal etmemek

  Kişi hakkını helal etmeyebilir ama Allah affedicidir affetmeyi sever. Affedin ki Allah da sizi affetsin ve mükafat versin.

+ Yorum Gönder
rüyada hakkını helal etmemek,  hakkını helal etmemek,  rüyada birine hakkını helal etmemek,  rüyada hak helal etmemek,  hakkını helal etmemek ile ilgili sözler,  Ruyada hakkini helal etmemek,  hak helal etmemek ile ilgili sözler