+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İmsaktan sonra sabah namazı kılınır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Reklam

  İmsaktan sonra sabah namazı kılınır mı?

  Reklam

  İmsaktan sonra sabah namazı kılınır mı? Mumsema gelen mail:

  imsaktan sonra sabah namazı kılınır mı?


  Sabah namazı vakti imsak ile başlar ve güneşin çıkmasıyla biter.
  takvimlerde "imsak" diye yazılan bölüm, sabah namazının vaktidir. imsak saati gelince ezan okunmamışsa da namaz kılınabilir/hiçbir sakıncası yoktur. 2. iliman
  ilim+iman

  --->: imsaktan sonra sabah namazı kılınır mı?


  Reklam


  Allah razi olsun bende bu soruyu merak ediyordum

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Allah razi olsun bende bu soruyu merak ediyordum
  bu güne kadar bu konu bana, en az 100 defa sorulmuş

 4. tdm77
  Devamlı Üye
  Evet Ama Napalım Bilgilendirmek Vazifemiz. Hemde Bol Bol Sevap Alıyoruz. Bedavadan.
  bildiklerimi benim cevaplayabilirmiyim. bol bol sevap bende alim. izniniz olursa...

 5. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Allah (c..c) razı olsun.

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Verdiğiniz bilgi için Allah c.c razı olsun hocam

 7. HAMMADUN
  Emekli
  Yani şunu anlayabilirmiyiz MUM HOCAM.

  Takvimde İmsak ile Güneş yazan saatler arasında ve güneşin bir mızrak boyu yükselmesinden, öğle vakti girmeden önceki zaman dilimi sabah namazı için uygun zamandır.

  Aslında imsaktan öğle ezanına kadar olan zaman ve cihetlerde bizzat Rab'bimizin zaman ve cihetleri iken, bu arada atlanan bölüm ATEŞPERESTLER'in güneşe tapmasından dolayımıdır. Onlara benzememek adına yapılmış genel bir kaidemidir.

  Birde MUM HOCAM nette şöyle bir hadis-i Şerif'e rastladım.

  Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur.” (İhyâ, I. 336)

  Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 8. Yakut
  mumine.com
  imsaktan sonra sabah namazı kılınır mı?

 9. Ehfiya
  عُضْو
  Takvimde İmsak ile Güneş yazan saatler arasında ve güneşin bir mızrak boyu yükselmesinden, öğle vakti girmeden önceki zaman dilimi sabah namazı için uygun zamandır.
  Kardeş;
  imsak vakti sabah namazını girdiği vakittir.Güneş ise güneşin doğduğu ve sabah namazını çıktığı yani sabah namazının süresinin bittiği vakittir.Güneşin bir mızrak boyu yükselmesiyle duha namazı vakti başlar taki öğle vakti girmeden önceki zamana kadar devam eder...

  Ayrıca sabah namazı zaten imsaktan sonra kılınmaya başlar...

 10. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Sabah namazı imsak ile birlikte kılınabilir mi?

  İmsak vakti, (başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti), fecr-i sâdık’ın oluşması, yani tan yerinin ağarmasıdır. Kur’an-ı Kerim’de, “Artık (ramazan gecelerinde) eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Şafağın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” (Bakara 2/187) buyrulmaktadır. İmsak vakti ile, sabah namazının vakti girdiğine göre bu vakitte sabah namazı kılınabilir. Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder. Zira Cebrail´in Hz. Peygamber (s.a.s.)’e imamlık ettiğine ilişkin hadise göre Cebrail sabah namazını birinci günde tan yerinin ağarmasıyla, ikinci günde de ortalık tamamen ağarıp güneş doğmak üzereyken kıldırmış ve “Bu iki vaktin arası, senin ve senin ümmetin için sabah namazının vaktidir.” (Nesâî, Mevâkit, 10, 2; Muvattâ, Vükût, 3) demiştir.

 11. Misafir
  Bizim mahallede sabah namazı imsak vaktinden 1saat sonra okunuyor açaba neden?

 12. Misafir

  Reklam


  Allah razi olsun bu cevap benim için önemliydi

+ Yorum Gönder
imsaktan sonra namaz kılınır mı,  imsaktan sonra sabah namazı kılınır mı,  sabah namazı imsaktan sonra kılınır mı,  sabah namazı imsakta mı kılınır,  imsakta sabah namazı kılınır mı,  imsaktan sonra sabah namazi kilinirmi,  imsaktan ne kadar sonra namaz kılınır