+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tevbe Hakkında Soru? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Tevbe Hakkında Soru?

  Reklam

  Tevbe Hakkında Soru? Mumsema TEVBE HAKKINDA SORU?bir insan samimi nasil tevbe edebilir?...yani günahlara artik son diyor.. söz veriyo.. artik hic ama hic günah´lar islemiyecegine dair samimi söz verdikten yine kac defalarca´da olsa böyle yapiyor ve fakat hic te günah lardan kurtulamama durumunda yinede tevbe etmesi onun icin o son tevbe geride kalan günahlari silermi? hepside yok olurmu?>tevbe´yi bozduktan sora geride kalan günahlar yine tekrar ona dönermi?..yanii gecmisteki günahlar sözünde duramadigi icin ne olur acaba???

 2. Ecir
  Devamlı Üye

  --->: Tevbe Hakkında Soru?


  Reklam 3. almanyali67
  Devamlı Üye
  Allah cc razi olsun ins...

 4. ene-zerre
  Devamlı Üye
  2 rek'at tevbe namazı da kılınız..

  "Ali bin Ebî Talib (r.a) den şöyle demiştir: Ben Resulullah (s.a.v)'den bir hadis işittiğim zaman, Allah dilediği kadar beni o hadisten yararlandırdı. Başkası ondan bana hadis rivâyet ettiği zaman râviye yemin teklif ederdim. Yemin ettiği zaman onu tasdik ederdim. Ebû Bekir (r.a) da bana bir hadis rivâyet etti. Ebû Bekir doğru söyledi. Dedi ki, Resulullah (s.a.v): "Günah işleyen bir adam, günah işledikten sonra abdest alır, abdestini (sünnet ve âdâbına dikkat ederek) güzelce alır, sonra iki rekat namaz kılar, ve günahının mağrifetini Allah 'tan dilerse, Allah ona mağrifet eder buyurdu" (İbn Mâce, Sünen, Kitabü İkametü's-Salât, 193).

  ...Esma b. el-Hakem, Ali (r.a)'yi şöyle derken işittim, demiştir: "Ben Resulullah (s.a.v)'den bir şey duyduğum zaman Allah'ın dilediği ölçüde onunla amel etmeye çalışan biriyim Efendimizin ashabından birisi bana bir hadis verirse, ondan yemin etmesini ister, yemin ederse kabul ederim. Ebû Bekir (r.a) doğru söyler-bana şöyle haber verdi: "Resulullah (s.a.v)'ı "Bu kimse bir günah işler de akabinde güzelce abdest alır, sonra kalkıp iki rekat namaz kılar ve Allah'tan bağışlanma dilerse, Allah onu mutlaka bağışlar" derken işittim, Resulullah devamla: "Onlar fena bir şey yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde Allah 'ı anarlar..." meâlindeki ayeti sonuna kadar okudu" (Ebû Davûd, Sünen, Vitr, 26).

  "Tövbe ve istiğfardan önce kılınan iki rekat namaz kişiyi dünyadan ve dünya zevklerinden uzaklaştırıp Allah'a yaklaştırır. Yaptığı rükû ve secdeler Allah'ın huzurunda ihtiyaç ve zaafına, onun gücü karşısında aczine işaret eder. Bu ruh hali içerisinde Rabbine el açıp dua eden, af dileyen kişinin dua ve tövbesi kabul edilmeye daha lâyıktır. Ayrıca yapılan kötülükten sonra namaz kılmakta, ...İyilikler kötülükleri giderir." (Hud,11/114) meâlindeki ayet-i kerimenin ifade ettiği manânın tahakkuku görülmektedir (Ebu Davud, Sünen, terc. heyet, 6/23, Ayrıca bkz: Tefsiru Sindî, Âl-i İmran, 14; Tirmizî, Salât, 181; Ahmed b. Hanbel, I, 2-9-10).

  Rivâyette geçen ayetin tam meâli şöyledir: "Onlar fena bir şey yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde, Allah'ı anarlar, günahlarının bağışlanmasını dilerler. Günahları Allah'tan başka bağışlayan kim vardır? Onlar yaptıklarında bile bile direnmezler" (Âl-i İmran, 3/135)."

 5. DZALBAY
  Üye
  Allah cc ikinizden de razı olsun.

  Onlar fena bir şey yaptıklarında vera kendilerine zulmettiklerinde, Allah'ı anarlar, günahlarının bağışlanmasını dilerler. Günahları Allah'tan başka bağışlayan kim vardır? Onlar yaptıklarında bile bile direnmezler" (Âl-i İmran, 3/135)."
  ene-zerre kardeşim,şu kelimeyi düzeltelim mi?Manayı bozuyor da...

 6. ene-zerre
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun mübarek,düzelttim..y yerine r gelmiş.

 7. halil akyaz
  Üye
  Eğer, Allah'a yönelerek affını istersen, Muhammed Aleyhisselam ve
  ensarının dediklerini söyle (Kur'an 2/286) : "Rabbimiz, eğer unutacak veya
  yanılacak olursak bizi sorumlu tutma. Rabbimiz, bizden öncekilere yüklediğin
  gibi, bize de ağır yük yükleme. Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği şeyi
  taşıtma, bizi affet, bizi bağışla, bize acı. Sen Mevla'mızsın, kafirlere
  karşı bize yardım et.

 8. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Samimi olarak tevbe yaptıktan sonra tekrar aynı günaha düşmüş olması onu samimiyetsiz yapmaz. Ancak insan ne kadar nefsine yenilse de mücadeleye devam etmeli ve pes etmemelidir. Her zaman tevbe etmek gerekir.

  Şayet geçmişteki tevbe kabul olmuşsa o günahlar tekrar geri yazılmaz. Kabul olup olmadığını da biz bilemeyiz. Bu sebeple her zaman ümit ve korku içerisinde olmalıyız.


  http://www.mumsema.com/itikat-iman-s...r-misiniz.html


  http://www.mumsema.com/itikat-iman-s...e-gunahta.html  http://www.mumsema.com/itikat-iman-s...abilir-mi.html

 9. halil akyaz
  Üye
  Ebu Zer.(R)bir rivayetinde.Allahın resulüne (S)geldim.üzerinde beyaz bir elbise vardı.ve uyuyordu.(gittim ikinci defa)gelişimde uyanmıştı.bana şöyle buyurdu.La ilahe illallah.diyen ve bu inanç üzerinde ölen kişiyi Allah mutlaka cennetine koyar.bende şöyle dedim.zina etsede hırsızlık yapsadamı? (ya Resülellah)evet zina etsede hırsızlık yapsada.(zina etsede hırsızlık yapsadamı?Ya Resülellah?evet zina etsede hırsızlık yapsada. zina etsede hırsızlık yapsadamı? (Ya Resülellah)evet zina etsede hırsızlık etsede Allah onu cennetine koyar ebu zer istemese ve içine sindiremesede.. Ebu zer bu hdisi rivayet ettiği zaman..ebu zer istemeseve içine sindiremese..de derdi.....M mesabih.K.iman Hn.26.

+ Yorum Gönder