+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mesnevide neden Tanrı kelimesi kullanılmış? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. dereboyu
  Üye
  Reklam

  Mesnevide neden Tanrı kelimesi kullanılmış?

  Reklam

  Mesnevide neden Tanrı kelimesi kullanılmış? Mumsema Mevlananın Mesnevisinde ALLAH neden tanrı olarak geçiyor ve bunu türkçeye çeviren kişimi tanrı yazmış anlamadım...

 2. sitare
  ...demincek

  --->: Mesnevide neden Tanrı kelimesi kullanılmış?


  Reklam


  tanrı kelimesi öz türkçede de kullanılan tengri ifadesini de kapsıyor.
  mevlana mesnevisinde türkçe kelimeler kullanmıştır. çevirilere gelince; mesnevinin kendisinde "tanrı" kelimesi şimdiki çevirmenlere yabancı değil çeviri ihtiyacı duyulmamış olabilir.

  mevlananın bunda bir kastının olduğunu düşünmüyorum. aynısını süleyman çelebi mevlidinde de yapmıştır.

  Tanrı kelimesi, Arapçadaki ilâh kelimesinin tam karşılığıdır. Arapçada ilâh, Türkçede tanrı, İngilizcede god, Almancada Got... Böyle gidiyor. Arapçada ilâh kelimesini kullanmak câizse, Türkçede tanrı kelimesi tam onun karşılığı olduğundan, kullanmak câiz olur.
  ancak Allah lafzı özel bir isimdir. her tanrı kelimesinin yerine Allah lafzını elbette yazamayız. bu hususu da göz önüne alarak lütfen yanlış yorumlamalara gitmeyelim.

 3. gökkuşağı
  Kıdemli Üye
  benim bildiğim 99 güzel isimlerinin arasında tanrı isminin olmadığıdır dikkat etmek evladır

 4. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  benim bildiğim 99 güzel isimlerinin arasında tanrı isminin olmadığıdır dikkat etmek evladır
  elbette , Yüce Yaradan Kendi adlarıyla anılmalıdır.Ama sitare kardeşin dedikleri de doğru

 5. Rüyet-iTaksîr
  Üye
  Kimse kusura bakmasin bu cevirenlerin ahmakligidir. bir tanridir tutturdular gidiyorlar. Bunun aynisini Haci bektasi Velinin k.s. eserlerinde de yaptilar. Allah c.c. nicin yazamiyorlar ellerine mi yapisirdi ama amac o degilkii ahmaklarin. Askeriyede nicin tanri diye kullaniyoruz. Ben suabyimla bunun icin tartistigimda bana baska dine mensup askerler var bu sebeple diye cevap verdi. Benim bolugumde hic baska dinden asker yoktu askeriyede kac tane varki onlar icin tanri denen zirva ismi kullaniyoruz..

  Mevlana k.s. zamaninda tanri diye ismi kullanan mi vardi ki hasa Allah c.c. tanri diye cagiriyoruz. Allah c.c. Kuranda yazan guzel isimleri vardir ve arasinda tanri diye birsey yoktur..

  Kardesim Hz.Mevlana k.s. bir sucu yoktur cevap, eserleri cevrienin ahmakligidir...

 6. Misafir
  Hz.Mevlana ya büyük saygısızlik yapilmiş.Sadeleştirme cok kötü.Mesnevi okurken İncil okumuş gibi oluyorum.Eflatun'un ismi bile zikredilmiş.Hiç alakası yokken.Hiç begenmedik.Yeniden sadelestirilmesi lazim.

 7. Misafir
  çok doğru söylemişsiniz kardeşim.

 8. Misafir
  bu yabancılar , bölüklerinde müslüman olsa, gad yerine Allah (c.c) mi diyeceklerdi.Ne kadar saçma bir cevap vermiş subay.

+ Yorum Gönder
tanrı kelimesi,  mevlana tanrı,  mesnevide tanrı kelimesi