+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kendi adadığım adak etinden, ablama veya kardeşime verebilir miyim, caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sevde_
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kendi adadığım adak etinden, ablama veya kardeşime verebilir miyim, caiz midir?

  Reklam

  Kendi adadığım adak etinden, ablama veya kardeşime verebilir miyim, caiz midir? Mumsema Selamun aleyküm. Benim sorum benim adağımdan evimin dışında olan erkek kardeşim ve ablama pay verebilirmiyim, bu caizmidir. Araştırdım bakmakla yükümlü olduğum kimseler yiyemez diye buldum bir çok yerde, onlar evliler ve ablamında durumu oldukça bozuk maddi anlamda. Ona düşermi?

 2. Hükümdar
  Ehl-i sünnet

  --->: Kendi adadığım adak etinden , ablama veya kardeşime verebilirmiyim, caizmidir?A


  Reklam


  Fakir veya zengin, adakta bulunursa, adak hayvanın etinden yiyemez ve zekat verilmesi caiz olmayan anasına, babasına, dedesine, evladına, torununa, kocasına veya karısına, fakir olsalar da, yediremez. Yerse veya bunlara yedirirse, yenilen etin kıymetini, fakirlere sadaka verir. Yeniden hayvan kesmek gerekmez. Akrabasından ve evinde bulunanlardan, zekatını vermesi caiz olan büyük, küçük herkes yiyebilir. Kardeş, kayınvalide, kayınpeder, gelin, üvey anne, üvey baba, üvey evlat, süt anne, süt baba ve süt kardeş de yiyebilir. Bunların içinde zengin olanlar yiyemez. Yerlerse, adak sahibi, bunların yediklerinin kıymetini fakirlere verir. (Hindiyye)


 3. sevde_
  Devamlı Üye
  Yani fakir olan kardeş, yiyebilirmi?

 4. Hükümdar
  Ehl-i sünnet
  zekatını vermesi caiz olan büyük, küçük herkes yiyebilir. Kardeş, kayınvalide, kayınpeder, gelin, üvey anne, üvey baba, üvey evlat, süt anne, süt baba ve süt kardeş de yiyebilir. Bunların içinde zengin olanlar yiyemez. Yerlerse, adak sahibi, bunların yediklerinin kıymetini fakirlere verir. (Hindiyye)

  Bu hükme göre yiyebilir


 5. sevde_
  Devamlı Üye
  Allah c.c. razı olsun kardeşim yardımcı olduğunuz için.

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Selamun aleyküm. Benim sorum benim adağımdan evimin dışında olan erkek kardeşim ve ablama pay verebilirmiyim, bu caizmidir. Araştırdım bakmakla yükümlü olduğum kimseler yiyemez diye buldum bir çok yerde, onlar evliler ve ablamında durumu oldukça bozuk maddi anlamda. Ona düşermi?
  ve aleykumusselam. yiyebilirler. adak hakkında geniş bilgi için aşağıdaki linke tıkla:

  http://www.mumsema.com/a-b/5040-adak-nezir.html

 7. Misafir
  Benim bir kurban adagim var ve bu kurban bayraminda yerine getirmek istiyorum. Ablam var evli durumu pek iyi degil acaba ablama dusermi ona verebilirmiyim?

 8. arifselim
  Yönetici
  Abla ve kardeşlere verebilirsin. Aileden yani anne, baba, dede, nine, eş ve çocuklarına yediremezsin. Ablana adak kurbanını vermen caizdir.

 9. Misafir
  para adadım kız kardeşime verebilirmiyim

 10. arifselim
  Yönetici
  Kendilerine zekat verilmesi caiz olan kimselere adağından yedirebilirsin. Kızkardeşine zekat vermen caiz olduğu gibi adadığın parayı da ona vermen caiz olur. Ancak onun (zekat alabilecek şekilde) buna ihtiyacı olacak bir durumda olması gerekir.

 11. cahilcuhela
  Üye
  Hocam peki canları çektiği için ailemden bireylerin yemesine izin versem ve yenenin bedelini sadaka olarak versem mi daha hoş olur, yoksa direk adağı hak edene (ihtiyaç sahibine vs.) mi versem daha hoş olur ?

  Hakkınızı helal edin .

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Adağın özelliği zaten aile efradına yedirmemektir. Elbette bunun yapılması gerekir. Ancak yinede yerlerse, adak sahibi, bunların yediklerinin kıymetini fakirlere verilmesi gerekir. (Hindiyye)

+ Yorum Gönder
adak kurbanı kardeşe verilir mi ,  adak etini kardeş yiyebilirmi,  adak kardeşe verilir mi,  adaktan kardeş yiyebilirmi,  kardeşe adak verilir mi,  adak kardese verilir mi,  kurban adagi halaya verilirmu