+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evde köpek beslemek.. köpek balkonda olursa melek girmeme imkanı varmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kuklakukla12
  Üye
  Reklam

  Evde köpek beslemek.. köpek balkonda olursa melek girmeme imkanı varmı?

  Reklam

  Evde köpek beslemek.. köpek balkonda olursa melek girmeme imkanı varmı? Mumsema Selamunalekum
  arkadaslar bizim bir köpeğimiz var 7 yasında 7 yıldır bizimle fakat biz son 2 yıldır namaza basladık fakat köpek balkonda yasıyor gezmeğe götürürkende halıları katlıyoruz ve geçiriyoruz yani eve hiç bisiyini bulastırmıyor.
  bi sakıncası olurmu ve melek girmeme imkanı varmı.?

 2. LeyL!
  Devamlı Üye

  --->: evde köpek beslemek


  Reklam


  ve aleykumusselam


  Köpek Beslemek:

  Av, ziraat, sürü, ev bekletme vb. sebeblere dayalı olarak köpek beslemenin caiz olduğu konusunda ulema ittifak etmiştir. Ancak hırsız korkusu gibi zaruri bir sebep olmaksızın evde bulundurulmasını hoş karşılamamışlardır (ibnü'l-Hümâm, Fethu'l-Kadîr, Bulak 1319, VI, 246; İbn Âbidin, Reddü'l-Muhtâr, Kahire 1386-89/1966-69, V, 226-227). Hz. Peygamber (s.a.s.) ziraat, koyun, ev bekletme, av gibi bir sebep olmaksızın köpek besleyenin sevabından her gün bir kırat (bir başka rivayette iki kırat) eksileceğini (Buhârî, "Hars", 3, "Bed'ül-halk", 7, 17; "Zebâih", 6; Müslim, "Müsâkât", 51-60; Nesâî, "Sayd", 10- 14, 24) ayrıca içinde köpek bulunan eve meleklerin girmeyeceğini haber vermiştir (Buhârî, "Bed'ül-halk", 7,17). Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s) Cebrail ile, belli bir saatte buluşmak üzere sözleşmişler, ancak içeride bulunan köpek sebebiyle Cebrail gelmemiş ve köpeği farkeden Rasûlüllah derhal çıkarılmasını emretmiş ve köpek çıkarıldıktan sonra Cebrail'le görüşebilmiştir (Buhârî, "Bed'ü'l-halk", 7,17, "Meğâzî", 12, "Libâs", 88,94; Müslim, "Libâs", 81-84....; Fahreddin er-Râzî, Mefâtihu'l-Cayb, Kahire 1934-62, XXXI, 210). Şafiiler ihtiyaç yokken köpek edinmenin haram olduğu görüşündedirler (Nevevî, Şerhu'l-Müslim, Kahire 1347-49/1929-30, X, 236).

  İçinde köpek bulunan eve meleklerin girmemelerinin sebebi onların pis kokmaları, pislik yemeleridir. Bundan dolayı gereksiz yere köpek edinen kimse evine melek girmekten mahrum bırakılmak suretiyle cezalandırılmıştır (Nevevî, a.g.e., XIV, 84; Aynî, Umdetü'l-Kârî, Kahire 1348, XV, 139). Ayrıca aralarında köpek ve çan bulunan yolcularla meleklerin arkadaşlık etmeyeceği de Hz. Peygamber tarafından ifade edilmiştir (Müslim, Libâs, 103).

  Hadiste geçen "kırat", lüzumsuz olarak köpek edinen mü'minin sevabından Allah katında malum bir miktarın eksilmesini ifade eder (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, VII, 131). Buradaki kırat konusunda ise farklı görüşler vardır. Bu fark insanlara eziyet konusunda birbirinden farklı iki tür köpeğe nisbetle yapılmış olabileceği gibi, köy-kent ayrımına göre de ifade edilebileceği belirtilmektedir. Zira, fazla insanın yaşadığı yerde rahatsız olanların sayısı da artmaktadır. Bunun yanında daha önce bir kırat olan ceza, ağırlaştırmak suretiyle iki kırat'a çıkarılmış olduğu üzerinde de durulmuştur (Nevevî, a.g.e., X, 239; Aynî, a.g.e., XV, 203).İhtiyaç olmaksızın köpek edinmenin yasaklanması konusunda özellikle durulması ve köpek besleme konusunda ağır bir müeyyidenin getirilmesi onun kudurganların % 92,5 kısmını teşkil etmesi ve kuduza yakalanma ve yayma konusunda hayvanlar içinde ilk sırada bulunmasından da kaynaklanabilir. Kuduzu, saldıran köpekler verebileceği gibi, kendisini sevdiren, serbestçe istediği insanı yalayan hatta kendine acındıranlar da aşılayabilirler. Bu durumdaki hastalık, tedbir almakta kusur ettirdiğinden çok daha tehlikeli olduğu düşünülürse bu konudaki titizlik daha kolay anlaşılır. Hiç evden çıkarılmayan veya diğer köpeklerle temas etmeyen köpekler bile evdeki kudurmuş olan bir kediden veya fareden de mikrobu alıp hastalığı yayabileceği gibi Ekinokok= kist idatik hastalığını aşılamak cihetinden de tehlike arzeder. Kuduz, hayvanın yalnız ısırmasıyla değil yalaması veya salyasının bulaşmasıyla da sirayet edebilir (Tecrid-i Sarih Tercümesi, VII, 133- 143)

  Bu açıdan bakıldığında fukahânın köpeğin artığını necis sayması ve yaladığı kabın cumhura göre yedi, Ebû Hanîfe'ye göre üç defa yıkanmasının gerekli olduğu (Azîmâbâdî, Avnu'l Mabûd, Medine 1388/1968, I, 135) konusundaki görüşleri ve saldırgan köpeğin öldürüleceği konusunda ittifak'ın bulunması (Nevevî, a.g.e., X, 235; Avnî, a.g.e., XV, 202; ibn Cüzey, el-Kavânînü'l Fıkhiyye, Beyrut, ty., s 294) çok manidardır.  birde bunu oku kardes insaAllah

  >>> http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...i-olur-mu.html

 3. kuklakukla12
  Üye
  çok sağol
  bide ama biz balkonda besliyoruz ve atamayız çünkü onu atarsak ölür

 4. Sedanur
  Sedanur
  ve aleykumusselam ve rahmetullah

  kardeş hayvam barınkalarına verebilirsiniz...

 5. LeyL!
  Devamlı Üye
  çok sağol
  bide ama biz balkonda besliyoruz ve atamayız çünkü onu atarsak ölür
  ya Sedanur un dedigi gibi hayvan barinkalara verebilirsin veya bahce varsa orda beslemelisin

 6. kuklakukla12
  Üye
  bahçe yok balkonda bakıyoruz ama hiç eve pisliği bulasmıyor.
  çok sağolun Allah razı olsun

 7. LeyL!
  Devamlı Üye
  bahçe yok balkonda bakıyoruz ama hiç eve pisliği bulasmıyor.
  çok sağolun Allah razı olsun
  amin ecmain olsun, karar vermelisin, ya köpek ya melek

 8. *aysel*
  Kıdemli Üye
  s.a leyl güzel bi seçim ya köpek ya melekkatılıyorum.

 9. ay_yıldız
  Devamlı Üye
  bir yerden sonra köpekten vazgeçilmesi de çok zor,7 sene olmuş kolay deil...
  kuklakukla12 ye aynen katılıyorum evi değiştirin...

 10. Misafir
  arkadaşlar ben köpek kedi besliyorum fazla sayıda toplamları 20i bulur yavruladılar felan ama evimde değil müstakil evde hergün yemeklerini vermek için gidiyorum kendi evimde değil yani onlara bakıyorum aynı şeymi evimde olmadığı için alakası yokmu şimdi duyunca birden meleklerin girmicek olduğunu şaşırdım ve üzüldümde

+ Yorum Gönder
balkonda köpek beslemek günahmı,  balkonda köpek beslemek,  evin balkonunda köpek beslemek günahmı,  balkonda köpek beslemek günah mıdır,  balkonda kopek beslemek gunahmi,  balkonda köpek bakmak günahmı,  balkonda köpek beslemek caiz mi