+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yatsı namazı erken kılınabilir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hasene
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Yatsı namazı erken kılınabilir mi

  Reklam

  Yatsı namazı erken kılınabilir mi Mumsema kursta bir ogrencim var yas 11 namaz kiliyo ancak okula gidiyo . yurt disinda oldugumuz icin yatsi gec okunuyo yakslasik 22.40 gibi cocouk erken okula kalkacagi icin erken yatiyo yatmadan yatsi kilabilir mi ? ne cevap verecegimi bilememdim. acil yazarmisiniz?

 2. Yusuf
  Devamlı Üye

  --->: Yatsi namazi erken kilinabilirmi?


  Reklam


  Ezan okunmadan o vakti kılıyo yani...


  Farz namazlarla bunların sünnetleri için, vitir namazı, teravih namazı, cuma ve bayram namazları için vakit bir şarttır. Şöyle ki: Farz namazlar, sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarından ibarettir. Cuma namazı da öğle vakti içinde yerine getirilir. Bu namazların vakitlerini bilmek farz olan bir görevdir. Vakti henüz girmeden kılınan bir namaz geçerli değildir, vakti içinde yeniden kılınmalıdır.

  Ancak vakit girdiği halde henüz ezan okunmadan kılınan namazlar geçerlidir. Bu nedenle eğer vakti girmeden namaz kılınmışsa, yeniden kılınması gerekir. Vakit girdiği halde ezan okunmamış ise kılınan namazlar geçerldiir. Yeniden kılınmaz. Bu ölçüye göre hareket etmeniz gerekir.

  Buna göre vakit girdiği halde henüz ezan okunmadan namaz kılmanın bir sakıncası yoktur. Ama vakit girmemişse henüz namaz farz olmadığından kılnan namaz da vakit namazı yerine geçmez. Yeniden kılınması gerekir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. Hoca
  erimeye devam...
  kursta bir ogrencim var yas 11 namaz kiliyo ancak okula gidiyo . yurt disinda oldugumuz icin yatsi gec okunuyo yakslasik 22.40 gibi cocouk erken okula kalkacagi icin erken yatiyo yatmadan yatsi kilabilir mi ? ne cevap verecegimi bilememdim. acil yazarmisiniz?
  çocuk terbiyesi namaz konusunda 7 yaştan başlar ve 10 yaşına gelince, bulüğ'a kadar önemle üzerinde durulur.
  Ama bu gibi durumlarda ergenlik yaşına kadar müsamaha göstermekte bir sakınca yoktur.
  kıldırmayıp yatıracağınıza yada bekletip eziyet edeceğinize en uygun yol, ergenliğe kadar erken kıldırıp yatırmak.

  Allaha emanet ol.

 4. hasene
  Kıdemli Üye
  Allah razı olsun hocam . bunu ıletecem ama bırde mesela burda yatsı namzı yazın saat 1 d okunuyo aksam yaklasık saat 11.30 gıbı okunuyo ve sabah namazı saat 2.30 gıbı okunuyo burda bazı takvımlerde yatsı namazı yok vaktı olmadıgı ıcın kılmayın dıyolar ve ıse gıden ınsanlar ıcın gece bıre kadar beklmek arkasından sabahı beklemek gerı kalkmak baya guc oluyo bu yuzden dıyanet yatsının bır saat onceden kılınabılecegı fetvasını verdı bu durumda ne yapılmalıdır

 5. tasavvuf3
  Emekli
  namazın farzlarıda yani şartlarında vakit vardır vakti girmeden kılınan namazda farz terkedilmiş olur farzın terki namazı bozar ve iadesi gerekir vakitsiz namaz kılmak son nefeste imansız gitmeye vesiledir allah korusun namaz önemli bir ibadettir
  namaz yolda komaz kılarsan yaran azmaz namazsız olmaz selametle

 6. vuslat73
  Üye
  mumsema:

  çocuk terbiyesi namaz konusunda 7 yaştan başlar ve 10 yaşına gelince, bulüğ'a kadar önemle üzerinde durulur.
  Ama bu gibi durumlarda ergenlik yaşına kadar müsamaha göstermekte bir sakınca yoktur.
  kıldırmayıp yatıracağınıza yada bekletip eziyet edeceğinize en uygun yol, ergenliğe kadar erken kıldırıp yatırmak.

  Allaha emanet ol.  Ne Güzel Bir cevap

  Allah razı olsun İnşaAllah Güzel Abim

  ezan okunduktan sonra kılınıyor diye biliyorum

 7. Misafir
  Biz işçi yiz cok yoruluyoruz yatsi namazi erken kilarsak olurmu

+ Yorum Gönder
yatsı namazı erken kılınabilir mi,  şafilerde yatsı namazı erken kılınırmı,  yatsi namazi erken kilinabilirmi,  yatsı namazı erken kılınırmı,  yatsı ezanı okunmadan yatsı namazı kılınır mı,  yatsi namazi erken kilinirmi,  yatsi ezani okunmadan namaz kilinirmi