+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mastürbasyon (İstimna) Ergenlik döneminde caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. -UGUR-
  Emekli
  Reklam

  Cevap: Mastürbasyon (İstimna) Ergenlik döneminde caiz mi

  Reklam



  Cevap: Mastürbasyon (İstimna) Ergenlik döneminde caiz mi isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Mastürbasyon (İstimna) Ergenlik döneminde caiz mi
  bir hadisi şerif okumuştum el ile zina yapan. ahirette eli hamile olarak cıkacak.. diye

  oradaki kardeşlerimin derdide büyük. bir yandan şunu diyeyim hiç bir şey seni Allahın yolundan ayrı koymasın. abin subaymış filan bunlar boş işler. diger tarafta abin kurtaramayacak seni.

  bir yolunu bul bırakmaya çalış sen yine. çünkü Alimlerin çoğunun görüşü egerki zina tehlikesi olacaksa o zaman elini kullanabilrsin. çünkü çok büyük bir haramdan kurtulmana vesile olacak. Ama keyfi bir durum olursa kesinlikle caiz degildir..

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Mastürbasyon (İstimna) Ergenlik döneminde caiz mi


  Reklam


  İSTİMNA (MASTURBASYON)


  "Istimnâ" Arapça`da, "istihâ bi`l-yed" ve "hadhada" olarak da bilinen masturbasyon, genellikle fıtrata, yani genel olarak insanın yaratılışına, özel olarak da organlarının yaratılış gaye ve görevlerine ters görülmüş ve Islâm bir "fıtrat" dini olduğu, bu da fıtrata uymadığı için zaruret (zorunluluk hali) olmadıkça haram, ya da en, azından mekruh görülmüştür. Fıtratı daha iyi anlamak için şöyle bir örnek verebiliriz: Çivi, tahtaları birbirine tutturmak için yapılmıştır. Öyleyse onunla şiş kebabı yapılmaya kalkılırsa insanın eli yanar, kebap da iyi olmaz. Bu, işin fıtrat tarafıdır. Diğer yönden bir âyet-i kerîmede, irzlarını koruyanlar övüldükten sonra: "...eşleri ve câriyeleri müstesna. Onlarla olacak ilişkiden dolayı kınanmazlar. Işte bunun ötesine geçenler, haddi aşanlardır..." (K.K. el-Mü`minûn 23/5-7) buyurulur. Çoğu müfessirler, "bunun ötesine geçenler"e, eliyle istimna yâpanlar da girer, öyleyse onlar da haddi aşmış (haram işlemiş) olur, demişlerdir. (Örnek olarak bk. Kurtubî XII/105-106; Ibn Kesîr V/458; AIûsî XVNI/10-11) Ancak Alûsî, Cumhura (çoğunluğa) göre istimna âdet haline getirilmişse (cinsel sapma halini almışsa) bu âyetin kapsamına gireceğini, aksi halde girmeyeceğini söyler. (Alûsî, agk.)

  Bir hadîste: "elini nikâhlayan met`undur" (Mahlüf, Fetâvâ I/117: (Ancak mûracaat edebildiğim sahîh hadîs kitaplarında bu hadisi bulamadım. Bu hadisî AIûsî, "meşâyihin rivayeti" diye nakleder. bk. 1611) Saîd b. Cübeyr`in rivayet ettiği bir hadiste: "Zekerleriyle oynayan bir ümmete Allah azab etmiştir" Atâ`nin bir rivayetinde: "Elleri hamile olarak hasredilecek bir kavim duydum. Bunların elleriyle istimna yapanlar olduğunu sanıyorum" demiştir.

  Ayrıca Allah (c.c.), evlenme imkânı bulamayanların, imkân buluncaya kadar iffetlerini korumalarını emretmiş (K.K. en-Nûr 24/33) böyle bir yöntem uygulasınlar dememiştir. Rasûlüllah Efendimiz de: "Gençler! Imkân bulanlarınız evlensin, çünkü bu, gözü ve iffeti daha iyi korur. Bunu yapamayan oruç tutsun çünkü orucûn bunu sağlayacak bir kamçısı vardır." (Buharî, savm 10, nikah 2,3; Müslim, nikâh 1,3) buyurmuş ve bekârlara çare olarak orucu göstermiştir. Eğer istimna mübah olsaydı, çare olârak o gösterilirdi. Çünkü o daha kolay bir yoldur, denmiştir. (Mahlûf, age I/117)

  Ancak gerek sözkonusu âyetlerin istimnayı açıkça zikretmedikleri, gerekse bu konudaki hadislerin bir kısmının zayıf oluşu sebebiyle, çoğunluğun haram görmesine karşılık, istimnayı mahzursuz gören âlimler de vardır. Meselâ Ahmed b. Hanbel bunu, tıpkı kan aldırmaya benzetmiş ve ihtiyaç duyulduğunda, vücuttaki fazlalıkları dışarı atmaktan ibaret olduğu için câiz olduğunu söylemiştir. (AIûsî XVNI/10: Burada AIûsî, Ahmed b. Hanbel`i o bu görüşünü, Cumhurun haram olduğu kanaatini verdikten sonra verir. Ama mahlûf HanbeIî fıkıh kitaplarında buna rastlayamadığını söyler, bk. Fet8v8 I/118: ibnü`I-Hümâm da "haramdır, çünkü genellikle şehvet için yapılır, ancak umarım ki, cezası yoktur" der. bk. AIûsî agk.) Hanefîlerce genel olarak haram görülmüş, ancak; kişi bekârsa, ya da hanımından uzakta ise ve de şehvet kafasını aşırı meşgul ediyorsa, ya da zinaya düşme endişesi varsa ve bunu kendini teskin için yaparsa günah olmayacağı umulur. Ama zevklenmek ve şehvetlenmek için yaparsa günâhkardır, denmiştir. (ibn Âbidîn N/160: Mezühib-i erba`a`da: "Bazı Hanefi ve Hanbelîlerin, zinaya düşme korkusuyla caiz görmeleri zayıf bir görüştür" denir. bk. V/152; Mâlikiler de cevazı için iki şartı öngörürler: 1. Zinaya düşme korkusu, 2. Evlenmeye güç yetirememe. bk. Kardüvî, el-Helâl ve`I-harâm 165) Imam-i Şâfî önceki görüşünde (kadîm) câiz olduğunu söylerken, sonraki görüşünde (cedîd) haram olduğu kanaatına varmıştır. (Bu konuda geniş bilgi için bk. Zuhaylît VI/25) Mesele Rasûlullah`ın amcaoğlu Ibn Abbas`a sorulduğunda: "Zina yapmaktansa bu iyidir" (Sa`rânî, Kesf) cevabını vermiştir. Bütün bunlara göre; istimna genellikle hoş görülmemiş, fıtrata (normal yaratılışın gereğine) zıt bir eylem kabul edilmiş, cinsel sapma halini alması, psikolojik hastalık oluşturması gibi olumsuz yönleri hesaba katılarak, haram, ya da mekruhtur denmiştir. Ancak daha büyük zararlara düsme endişesi olduğu yerde; "iki zarardan başka alternatif yoksa, küçük olan zarar tercih edilir", "zaruretler haram şeyleri mubah kılar" kurallarınca yapılması câiz görülmüş, hattâ zina endişesi kesin ise, vacip bile olur denmiştir. Alışkanlık oluşturması ve zevk için yapılması ise ittifakla haramdır. Hanımının eli vs. azaları ile yapılması ise her halûkârda câizdir, helâldir.
  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi

 3. satenmeyta
  Üye
  Selam kardeşlerim bende 15 yaşındayım mastürbasyon harammış fakat yapmadığım zaman en fazla 3 gün 3 günden sonra rüya görüyorum fakat rüyadan sonra bi değişiklik olmuoyr izmirde yaşıyorum e malum ortam falan yani kendimi tutamıyorum yani cok huzursuz oluyorum mastürbasyon bu durumdada harammıdır

 4. muhabereci
  Üye
  Masturbasyon kural olarak şeriatta günahtır ama zinaya düşme tehlikesi varsa caizdir yani dinen sadece bu halde ruhsat vardır.

 5. karadamlalar
  Kesintili Üye
  mum un da aktardığı bilgilerdeki gibi konu ihtilaflıdır. direk olarak istimnayı yasaklayan bir ayet veya hadis yoktur. bununla birlikte müminun 5-7 ayeti ve Rasulullah(sav) ın evlenmemiş gençlere orucu tavsiye etmesi gibi nasslar kimi alimlere göre istimnayı yasaklamıştır, kimisine göre ise bunlarda aşırılığa kaçılmadığı sürece yasaklayan bir hüküm çıkmaz. istimnanın aşırısının sağlığa verdiği zararlar açıktır, doktorlar da haftada 1-2 den fazlasının hem fiziksel hem de ruhsal zararları olduğunu söylerler(yanlış hatırlamıyorsam). istimnanın haramlığı tartışılır ancak doğru olan ve ilk yapılması gereken olmadığı açıktır.

 6. NarKo
  Üye
  tam olarak kesin hüküm yok..

 7. Misafir
  bak kardeşim ' en alt kısmından elinle bastırıp yukarı doğru o borudan ittirirsen boru tamamen temizlenmiş olur ' bilmem anlatabildim mi ? :D
  ben hep öyle yapıyorum bende 15 yaşındayım bırakmak için elimden geleni yapıyorum...

 8. Misafir
  Hocam selamun aleykum.2 SORUM VAR ;
  1-Ben ihtiyacım olunca istimna ile boşalıyorum.Meni geliyor, fakat şimdiye kadar hiç ihtilam olmadım.Napmalıyım ? ve ergenmiyim ? (14 yaşındayım)
  2- 17 yaşında abim var.Gece yatarken veya sabah evde ikimiz kaldığımızda, diğer odaya geçip mastürbasyon yapıyor. gece yatarken de sesleri geliyor.Çok sık karşılaştım bu durumla. Ona ne diyeyim ?

 9. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam

  1- Meni boşalıyorsa sen rüya görmesen bile artık ergenliğe girmiş sayılıyorsun.

  2- Eğer seni dinleyecek ve ona fayda verecekse nasihat edebilirsin. Bundan başka bir şey yapman gerekmez.

 10. Misafir
  Allah büyüktür sende gizlice gece acıktım de ve yemegini ye sen öbür dünyada çok mükafatlandırılacaksın tebrikler

 11. Okan
  Üye
  Selamun aleykum.ben yaklasik 15 gundur masturbasyon yapmiyorum ama arada sirada kendime hakim olamiyorum yine yapmiyorum KURAN okuyan birisiyim sizlerden aldigim bilgiye gore zevk icin degilde rahatlamak icin yapiliyorsa caizdir.ama KURAN her gun okuyorum kuran okumadan en az 1 saat once yapsam sonra gusul alsam ve masrurbasyonu yaptigim gun kuran okusam kuran kabul olurmu ve gunaha girmis olurmuyum lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim.

 12. Misafir

  Reklam


  Bende 14 yaşındayım. Çok şükür namazımı kılıyorum ancak evde yalnız kaldığımda kendimi kontrol edemiyorum. Biraz ihtiyaç gidermek için yapıyorum. Sadece mezi geliyor yani meninin gelme hissi olınca bırakıyorum. Bu da kötü bir şey mi

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
mastürbasyon günah mı,  ergenlikte mastürbasyon,  ergenlikte masturbasyon ,  istimna günah mı,  masturbasyon günah mı,  mastürbasyon caiz mi,  masturbasyon caizmi