+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hz.Sare annemiz ve Hz.Hacer annemiz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. uhutgunesi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hz.Sare annemiz ve Hz.Hacer annemiz

  Reklam

  Hz.Sare annemiz ve Hz.Hacer annemiz Mumsema Hz.İbrahim a.s'ın hz.Hacer annemizi ve hz.İsmaili Hz.Sare annemizin kıskanması ve onları götürmesini istediği hakkında şu rivayetlerden hangisi doğrudur?


  1-Hacer, Hazreti İbrahim ile evlendikten sonra, Cenâb-ı Hak onlara Hazreti İsmail'i ihsan etmiştir. Ancak yıllarca evlât hasretiyle yanıp tutuşan Sare, Hacer'i kıskanmaya ve çekememeye başlamıştır. Hazreti İbrahim'e bir evlât verememiş olması kendisini son derece üzmektedir. Hacer'i uzaklaştırmanın yollarını aramaya başlamıştır. Nihayet Hazreti İbrahim'den onları başka bir yere götürmesini istemiştir. Hazreti İbrahim bir süre tereddüt geçirmiş, ancak Cenâb-ı Hak da vahiy yoluyla izin verince Hacer ve oğlu İsmail'i alan Hazreti İbrahim, eşi ve çocuğunu Mekke yakınlarına götürmek üzere yola çıkar..
  Hz. İbrahim beraberinde Hz. İsmail aleyhimasselam, onu henüz emzirmekte olan annesini ve kadının yanında bir de su tulumu vardı. Hz. İbrahim, kadını Beyt`in yanında Devha denen büyük bir ağacın dibine bıraktı. Burası Mescid`in yukarı tarafında ve zemzemin tam üstünde bir nokta idi. O gün Mekke`de kimse yaşamıyordu, orada hiç su da yoktu.(sorularla islamiyet sitesinden alıntıdır.)

  2-Bir hoca da sadece o dönem yaşadıkları yerde su olmayışından dolayı Hz.Sare annemizin merhamet etmesi ve onların kurtulmasını murad etmesinden dolayı götürmesini istediği söylendi.Hz.Sare annemizin kıskançlık göstermesinin mümkün olmadığı ifade edildi.


  Bu ikinci yorum halini şimdiye kadar okumadım ve duymadım.Hep birinci rivayet şeklinde duydum.
  Bu konuda bilgisi olan varsa bir açıklama yapabilirmi?Allah cc razı olsun şimdiden.

 2. zehra19
  Üye

  --->: Hz.Sare annemiz ve Hz.Hacer annemiz


  Reklam


  evet bende 1. olarak biliyorum tam bişe solemıyımde yanlıslık olmasın...

 3. Şema
  el-âsa limen âsa

 4. uhutgunesi
  Devamlı Üye
  Allah cc razı olsun kardeşim

 5. אור
  Emekli
  Bende bu konuyla ilgili bir soru sora bilir miyim?

  Kızmayın ama

  HZ.İbrahim'in karısı HZ.Sara idi,

  Çocukları olmayınca,HZ.Sara HZ.İbrahim'e hz.Hacer'i verdi,

  Peki ,Allah HZ.İbrahim'e Sara dan oğlu olacağını,HZ.İbrahim HZ.Hacerle evlenmeden

  önce mi müjdelemiştir sonra mı?


 6. ELİZAN
  AciZ BiR KuL
  HZ.İbrahim'in karısı HZ.Sara idi,

  Çocukları olmayınca,HZ.Sara HZ.İbrahim'e hz.Hacer'i verdi,

  Peki ,Allah HZ.İbrahim'e Sara dan oğlu olacağını,HZ.İbrahim HZ.Hacerle evlenmeden

  önce mi müjdelemiştir sonra mı?
  Hz. Sâre’nin çocugu olmadigi için kocasina cariyesi Hacer’i hediye etmistir. Hz. Hacer Hz. ismail’i dogurunca, Hz. Sâre üzülmüstür. Hz. ibrahim yüz yirmi yasinda Hz. Sâre doksan yasinda iken Allah’in bir lutfu ve mucizesi olarak ishâk (a.s) dogmustur (bk. Hâkim, Müstedrek, 11, 556).
  Kur’an-i Kerim’de bu olay söyle anlatilir: “And olsun ki, elçilerimiz ibrahim’e müjde ile gelip; “Selâm”, dediler. O da “Selâm” dedi ve eglenmeden gidip kizartilmis bir buzagi getirdi. Onlarin ellerinin buna uzanmadigini görünce hoslanmadi ve kalbine bir korku geldi. Onlar “korkma biz lût kavmine gönderildik” dediler. ibrahim’in ayakta duran zevcesi güldü. Biz de ona ishak’i ardindan da torunu Yâkub’u müjdeledik. Kadin “vay, kendim koca bir kari, su zevcimde bir ihtiyar iken ben mi doguracakmisim? Bu dogrusu pek sasilacak bir is” dedi. Melekler “ey evin hanimi. Allah’in rahmeti ve bereketleri üzerinize olmusken, nasil Allah’in isine sasacaksin. O Hamid ve Meciddir” dediler (Hûd, 11 /73).
  niye kızalım kardeşim.sormayan öğrenemez öyle değilmi?

 7. Fetva Meclisi
  Moderatör
  HÂCER

  Hz İbrahim'in eşi ve Hz İsmail'in annesi
  Hâcer, Sâre'nin cariyesidir Sâre kendisinin çocuğa olmadığı için çocukları olur ümidi ile onu Hz İbrahim'e hediye etti İşte bundan sonra Hz İbrahim'in Hâcer'den ilk oğlu Hz İsmail doğmuştur
  İsmail'in doğumu üzerine Sâre, hem çocuğu, hem de annesi Hâcer'i kıskanmaya başlayınca Hz İbrahim, Cenâb-ı Hak'tan aldığı bir emirle Hâcer'i ve oğlunu alıp Mekke vadisine bıraktı Onları bıraktığı yerde ne ekili bir şey, ne de bir su vardı Hâcer, oğlu İsmail'e su bulmak üzere Safâ ile Merve tepeleri arasında sa'y ederken İsmail'in ayakları dibinden Zemzem kaynamaya başladı
  Çevrede yaşayan Cürhüm kabîlesi, orada bir su kaynağının mevcûdiyetini hissedince gelip Hâcer'in izniyle oraya kondular Böylece Hâcer ve Hz İsmail, Cürhüm'lüler arasında yaşamaya devam ettiler Hz İsmail Cürhümlülerden bir kızla evlendi ve nesli çoğaldı Hâcer, Mekke'de vefât edince Kâbe'nin ön kısmındaki Hıcr (diğer adıyla Hatîm) adı verilen bölüme defnedilmişti (İbnü'l-Esîr, el-Kâmil fi't-Târîh, Beyrut 1965, I, 101-105, 125)
  Ahmet ÖNKAL

 8. Misafir
  Merhaba ben sana da iyi geceler tatlı rüyalar buluşlar Komik Anlar Çılgın Kostüm. Bu fiyata alabileceğim en çok okunanlar en çok yorum alanlar, işten. Bu nedenle bilgilerin bir tanem ben sana

+ Yorum Gönder
hz sare,  hz sare kimdir,  hz sara kimdir,  sare annemiz,  hz sara,  sare annemiz kimdir,  hz.sare