+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kuran ayetlerinin iniş sebeplerini ve olayları anlatan kitap Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. naqshi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kuran ayetlerinin iniş sebeplerini ve olayları anlatan kitap

  Reklam

  Kuran ayetlerinin iniş sebeplerini ve olayları anlatan kitap Mumsema Kardeşlerim Kuran ayetlerinin iniş sebeplerini ve olayları anlatan örneğin
  Mukatil b. Süleyman’ın (öl. 150/767) bildirdiğine göre 12 kişi Müslüman iken kâfir olmuşlar, düşünceli bir şekilde Medine’den çıkmış, Mekke yolunu tutmuşlar ve Mekke kâfirlerine karışmışlardı. Sonra içlerinden Haris b. Süveyd pişman olup geri döndü ve kardeşi Cülâs’a haber gönderdi: “Ben tevbe ederek geri döndüm, Peygamberden öğren bakalım, tevbeye hakkım var mı, yoksa Şam’a gideyim, dedi. Cülâs durumu Peygamberimize bildirdi ama cevap alamadı. Sonra şu ayetler indi[2]:

  “İnandıktan sonra kâfir olan bir toplumu, Allah hiç yola getirir mi? Üstelik onlar o Elçi’nin doğru olduğuna şahit olmuşlar ve kendilerine açık belgeler de gelmiştir. Allah zalimler topluluğunu yola getirmez.

  Onlar var ya, onların cezası; Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların lanetidir.

  Sürekli o lanet içinde kalırlar. Sıkıntıları hafifletilmez; onlara göz de açtırılmaz.

  Olup bitenden sonra tevbe edip durumunu düzeltmiş olanlar başka. Çünkü Allah çok bağışlar ve ikramı boldur.” (Al-i İmran 3/86-89)
  bu tür bir kitap varmıdır acaba varsa ismi yazarı hakkında bilgi varmıdır?

 2. İslam
  Kur'an Hadimi

  Cevap: Kuran ayetlerinin iniş sebeplerini ve olayları anlatan kitap


  Reklam


  kuran ayetlerinin iniş sebepleri üzerine yazılmış eserler vardır lakin her tefsirde özellikle geniş tefsirlerde iniş sebebi bilinen ayetlerin açıklamasında mutlaka inme sebebi zikrediliyor.
  Safvet-tutefasir okuyun

+ Yorum Gönder
kuran ayetlerinin iniş sebepleri,  ayetlerin iniş sebepleri kitap,  kuran ayetlerinin nüzul sebepleri,  kuran ayetleri iniş sebepleri,  ayetlerin iniş sebepleri,  ayetlerin nuzul sebebi kitap,  surelerin iniş olayları