+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yatsı Namazı Vakti gece saat 24:00 dan itibaren geçmiş mi sayılıyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Yatsı Namazı Vakti gece saat 24:00 dan itibaren geçmiş mi sayılıyor?

  Reklam

  Yatsı Namazı Vakti gece saat 24:00 dan itibaren geçmiş mi sayılıyor? Mumsema Gönderilen soru
  Yatsı namazı vakti gece saat 12 den itibaren geçmiş mi sayılıyor?
  kimi o saatten itibaren ertesi gune devreder diye gecmis yatsi namazina diye niyet etmen gerekiyor diyor.kimiside bunun tam tersini soyluyor hangisi dogru hocam bu durumda

  Cevap:

  Yatsı namazının vakti imsak vaktine kadar yani sabah ezanı zamanında okunuyorsa sabah ezanına kadardır.

  İmsak vaktine kadar yatsı namazını kılabilirsiniz


 2. Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye

  --->: yatsi namazi vakti gece saat 12 den itibaren gecmis mi sayiliyor?


  Reklam


  Yatsı namazı imsak vaktine dek kılınabilir.

  Yatsı namazının vakti:

  Yatsı vakti, Hanefîlerde fetvaya esas olan görüşe ve diğer mezheplere göre, batı ufkunda kırmızı şafağın kaybolduğu andan itibaren başlar ve fecr-i sadığın doğmasından biraz önceki zamana kadar devam eder. Delil Abdullah b. Ömer'den nakledilen şu hadistir: "Şafak kırmızılıktır. Şafak kaybolunca yatsı namazını kılmak farzolur" (es-San'ânî, a.g.e., I,114).

  Diğer yandan yatsı namazı için Tercih edilen vakit, gecenin üçte biri veya yarısı geçinceye kadar devam eder. Çünkü Allah elçisi şöyle buyurmuştur: "Ümmetime zorluk vermesem, yatsı namazını gecenin üçte birine veya yarısına kadar geciktirmelerini onlara emrederdim"(eş-Şevkânî, a.g.e., II,11). Enes (r.a), Hz. Peygamber'in yatsı namazını gecenin yarısına kadar geciktirip, sonra kıldığını bildirmiştir (eş-Şevkânî, a.g.e., II,12). Hz. Aişe (r.anhâ)'den de şöyle dediği nakledilmiştir. " Hz. Peygamber bir gece yatsı namazını geciktirdi. O kadar ki mescidde bulununlar uyumuştu. Sonra çıkıp namaz kıldı ve şöyle buyurdu: Eğer ümmetime zorluk vermesem bu vakit yatsı namazının vaktidir" (Buhârî, Mevâkît, 24; eş-Şevkânî, a.g.e., I, 12).

  Vitir namazının başlangıcı yatsı namazından sonradır, vaktinin sonu ise, sabah vakti girmeden hemen öncesine kadar olan zamandır (bk. Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslâm İlmihali, İstanbul 1991, 313 vd.).

 3. DZALBAY
  Üye
  Bu tür soruların; bilgi edinmek için sorulduğuna kesinlikle inanmıyorum.İnsanları boş şeylerle oyalamak,zamanlarını çalmak,ya da kedinin önüne yün yumağını atmak?Hangisi desem acaba?

  Kardeşim;İnternette gezinmeyi bilirsiniz,
  Forumlara abone olmayı bilirsiniz,
  Yazıp,okuyabiliyorsunuz,
  İlmihal diye bir kitap olduğunu mu bilmiyorsunuz?
  Arama motorundan namazla ilgili bilgileri mi arayamıyorsunuz?
  Yaşadığınız ülkede hiç mi din bilgisine sahip insan yok?

  Yazık şu yaptıklarınıza...

 4. ozerdemir77
  Üye
  DZALBAY'a
  Öncelikle bu siteye sadece sana cevap verebilmek adına üye olduğumu bilmeni isterim.
  Ben 33 yaşındayım.Allah kabul ederse geçen hafta namaza başladım.Herzaman eksikliğini duyduğum namaza bu mübarek Ramazan ayında başlamak nasip oldu.Buna bağlı olarak henüz ne yapmam gerektiğini tam bilemiyorum.Bu yüzdendir ki bazı kafama takılan sorulara internet yoluyla cevap arıyorum.Allah razı olsun,bi yol göstermişsin,'İlmihal' okuyun demişsin.Ne güzel de etmişsin.Ama şunu kafandan asla çıkartma.İnsanlar tarafından ciddiye alınmak istiyorsan önce insanlara saygı göstermelisin.Amacım şayet bilgi almak değil de insanları oyalamak olsaydı inan ki bunu sabahın 4:30'unda, hiçbir menfaat gözetmeksizin insanlara dini konularda yardımcı olmaya çalışan hayırseverlerin kurduğu web sitelerinde yapmazdım.Yaptıklarımıza da 'yazık' değil.Çünkü 'doğru' olan araştırmak suretiyle bulunur.Ben bu yola baş koydum, bu site vesile oldu, yazını okudum.Artık ilmihali de araştıracağım.Bakarsan doğru olanı bulmama bu site vesile olmuş oluyor. Olaya böyle bakarsan hem daha saygılı eleştiriler yaparsın, hem de insanlara iftira atıp günahlarına girmemiş olursun. Okuduğun için teşekkür ederim...

 5. VanLi*
  Devamlı Üye
  Bu tür sorular bilgi edinmek için sorular.Aksi çok düşük ihtimaldır.

  Selam ile.


 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bu tür sorular bilgi edinmek için sorular.Aksi çok düşük ihtimaldır.
  Kardeşime aynen katılıyorum,çünkü belirli bir yaşa gelmiş
  Müslüman ama daha günde kaç vakit namaz emri var ve
  bu namazlar kaç rekat kılınır bilmeyenler var.
  Birkeresinde okunan ezanın hangi vakte ait olduğunu sorana şahit oldum.
  Bu çok acı ama zararın neresinden dönülse kardır diyorum
  Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp ve günahtır.
  Öğrenmek amaçlı kardeşlere bu uslup terstir,ancak herhangi bir
  maneviyata kudsiyete hakaret kaşısında da hafif kalır diyorum.

 7. halim_38
  Üye
  Akşam vaktinde, hem gecenin karanlığı, hem de gündüzden kalan aydınlık bulunur. Akşam ikiye ayrılır; biri güneşin batmasından batı ufkunda kızıllığın kaybolmasına kadar olan vakittir. Akşam namazı bu vakitte kılınır. Teknik tabirle söylemek gerekirse güneş battıktan sonra ufkun altında -6 dereceye düşene kadar akşam namazı kılınır.
  Yatsı vakti ise batı ufkunda kızıllığın kaybolmasından ufkun tamamen kararmasına kadar olan vakittir. “Namazı, Güneşin batıya kaymasından gecenin kararmasına kadar… kıl.” (İsrâ 17/78) ayetinde, gecenin kararması diye tercüme edilen (غسق الليل = ğasak’ul-leyl) yatsının bittiği vakti gösterir. Bu da -6 dereceden -18 dereceye kadar olan vakittir. Yani bugünlerde Diyanet takviminde yatsının vakti olarak ilan edilen vakitten en geç 5 dakika sonra yatsı namazının kılınmış olması gerekir.

 8. imam
  Üye
  Sorulan dini sorularda art niyet aramamak lazım

 9. islamyolu
  Emekli
  kimi o saatten itibaren ertesi gune devreder diye gecmis yatsi namazina diye niyet etmen gerekiyor diyor.kimiside bunun tam tersini soyluyor hangisi dogru hocam bu durumda
  İslamda Zaten Akşam namazından sonra Ertesi gün giryor. gece 12 den sonra İslama göre diğer gün girmez.

  Saygılar

 10. NuN
  Üye
  İslamda gün, imsak vakti ile başlar.
  Gece, imsak vakti ile biter.

 11. halilcan
  Devamlı Üye
  nun yanlış bilgi vermişsiniz.

  doğrusu


  Değerli kardeşimiz;

  Bir tam gün, gece ve gündüzüyle beraber gündür. Her gece o geceyi takip eden gündüze aittir. Bu nedenle tam gün, akşamdan başlayıp takip eden gündüzün akşamına kadar devam eder.

  Örneğin "cuma gecesi" perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Aynı şekilde Arefe gecesi de sabahı Arefe olan gecedir. Sabahı Bayram olan gece de Bayram gecesidir. Bu ölçüye göre diğer mübarek geceler belirlenir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 12. Misafir

  Reklam


  Bende katılıyorum evet ilmihal olabilir ama hocalar daha detaylı anlatıyorlar bunu için insanları böyle yorumlar atıp aşağılamaya hakkın yok Allah razı olsun böyle dini bilgiler verip bizlerin yazdığı sorulara cevap verenlerden.senin gibiler sadece insanların akıllarında karışıklık yaratmaktan başka bi işe yaramazlar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
yatsı namazının vakti,  yatsı namazı vakti ,  yatsı namazı vakti ne zaman biter,  yatsi namazi ne zamana kadar kalabilir,  yatsı namazının vakti ne zaman biter,  yatsı namazı saati,  yatsı namazı kaça kadar kılınır