+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yatsı Namazı Vakti gece saat 24:00 dan itibaren geçmiş mi sayılıyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Yatsı Namazı Vakti gece saat 24:00 dan itibaren geçmiş mi sayılıyor?

  Reklam

  Yatsı Namazı Vakti gece saat 24:00 dan itibaren geçmiş mi sayılıyor? Mumsema Gönderilen soru
  Yatsı namazı vakti gece saat 12 den itibaren geçmiş mi sayılıyor?
  kimi o saatten itibaren ertesi gune devreder diye gecmis yatsi namazina diye niyet etmen gerekiyor diyor.kimiside bunun tam tersini soyluyor hangisi dogru hocam bu durumda

  Cevap:

  Yatsı namazının vakti imsak vaktine kadar yani sabah ezanı zamanında okunuyorsa sabah ezanına kadardır.

  İmsak vaktine kadar yatsı namazını kılabilirsiniz


 2. 2
  Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye

  --->: yatsi namazi vakti gece saat 12 den itibaren gecmis mi sayiliyor?


  Reklam


  Yatsı namazı imsak vaktine dek kılınabilir.

  Yatsı namazının vakti:

  Yatsı vakti, Hanefîlerde fetvaya esas olan görüşe ve diğer mezheplere göre, batı ufkunda kırmızı şafağın kaybolduğu andan itibaren başlar ve fecr-i sadığın doğmasından biraz önceki zamana kadar devam eder. Delil Abdullah b. Ömer'den nakledilen şu hadistir: "Şafak kırmızılıktır. Şafak kaybolunca yatsı namazını kılmak farzolur" (es-San'ânî, a.g.e., I,114).

  Diğer yandan yatsı namazı için Tercih edilen vakit, gecenin üçte biri veya yarısı geçinceye kadar devam eder. Çünkü Allah elçisi şöyle buyurmuştur: "Ümmetime zorluk vermesem, yatsı namazını gecenin üçte birine veya yarısına kadar geciktirmelerini onlara emrederdim"(eş-Şevkânî, a.g.e., II,11). Enes (r.a), Hz. Peygamber'in yatsı namazını gecenin yarısına kadar geciktirip, sonra kıldığını bildirmiştir (eş-Şevkânî, a.g.e., II,12). Hz. Aişe (r.anhâ)'den de şöyle dediği nakledilmiştir. " Hz. Peygamber bir gece yatsı namazını geciktirdi. O kadar ki mescidde bulununlar uyumuştu. Sonra çıkıp namaz kıldı ve şöyle buyurdu: Eğer ümmetime zorluk vermesem bu vakit yatsı namazının vaktidir" (Buhârî, Mevâkît, 24; eş-Şevkânî, a.g.e., I, 12).

  Vitir namazının başlangıcı yatsı namazından sonradır, vaktinin sonu ise, sabah vakti girmeden hemen öncesine kadar olan zamandır (bk. Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslâm İlmihali, İstanbul 1991, 313 vd.).

 3. 3
  halim_38
  Üye
  Akşam vaktinde, hem gecenin karanlığı, hem de gündüzden kalan aydınlık bulunur. Akşam ikiye ayrılır; biri güneşin batmasından batı ufkunda kızıllığın kaybolmasına kadar olan vakittir. Akşam namazı bu vakitte kılınır. Teknik tabirle söylemek gerekirse güneş battıktan sonra ufkun altında -6 dereceye düşene kadar akşam namazı kılınır.
  Yatsı vakti ise batı ufkunda kızıllığın kaybolmasından ufkun tamamen kararmasına kadar olan vakittir. “Namazı, Güneşin batıya kaymasından gecenin kararmasına kadar… kıl.” (İsrâ 17/78) ayetinde, gecenin kararması diye tercüme edilen (غسق الليل = ğasak’ul-leyl) yatsının bittiği vakti gösterir. Bu da -6 dereceden -18 dereceye kadar olan vakittir. Yani bugünlerde Diyanet takviminde yatsının vakti olarak ilan edilen vakitten en geç 5 dakika sonra yatsı namazının kılınmış olması gerekir.

 4. 4
  islamyolu
  Emekli
  kimi o saatten itibaren ertesi gune devreder diye gecmis yatsi namazina diye niyet etmen gerekiyor diyor.kimiside bunun tam tersini soyluyor hangisi dogru hocam bu durumda
  İslamda Zaten Akşam namazından sonra Ertesi gün giryor. gece 12 den sonra İslama göre diğer gün girmez.

  Saygılar

 5. 5
  NuN
  Üye
  İslamda gün, imsak vakti ile başlar.
  Gece, imsak vakti ile biter.

 6. 6
  halilcan
  Devamlı Üye
  nun yanlış bilgi vermişsiniz.

  doğrusu


  Değerli kardeşimiz;

  Bir tam gün, gece ve gündüzüyle beraber gündür. Her gece o geceyi takip eden gündüze aittir. Bu nedenle tam gün, akşamdan başlayıp takip eden gündüzün akşamına kadar devam eder.

  Örneğin "cuma gecesi" perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Aynı şekilde Arefe gecesi de sabahı Arefe olan gecedir. Sabahı Bayram olan gece de Bayram gecesidir. Bu ölçüye göre diğer mübarek geceler belirlenir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 7. 7
  Misafir
  Yatsı namazının kilinabileceği en son vakit nedir?

 8. 8
  emre
  Devamlı Üye
  İmsak saatine kadar yatsı namazını kılabilirsin.

 9. 9
  Misafir
  Selamun aleykum ,sorum su, yatsı saat 21:30 girdi ise ve su an saat 04 ise yatsı yi hala kilabilirmiyim yoksam vesvese mi bunlar çünki gece işten geldim ve vesvese oluyor vakit geçti gibi veya buna benzer düşünceler gibi onun için lütfen saat ile rakam ile cevap bekliyorum. ALLAH c.c razı olsun

 10. 10
  emre
  Devamlı Üye
  Rakam diyanet takviminde yazılıdır. İmsaka kadar kılabilirsin. Evde takvim yoksa diyanetin web sayfası var veya diyanet namaz vakti isimli telefon uygulaması var.

 11. 11
  Misafir
  Evet bende şuan iki gündür namaza başladım bebeğimi yeni uyuttum saat 12 oldu namaz kılmak da tereddüt te kaldım olmaz diye biliyordum

  ---


  Yatsi namazimi saat 23 50kildigim icin sadece farzini ve vitirini kildim bilerek geciktirdim gunahmi acaba

 12. 12
  emre
  Devamlı Üye

  Reklam


  İmsak vaktine kadar yatsı namazı kılınabilir sakıncası yok.

+ Yorum Gönder

yatsı namazının vakti

yatsı namazı vakti

yatsı namazı vakti ne zaman biter

yatsi namazi ne zamana kadar kalabilir

yatsı namazının vakti ne zaman biter

yatsı namazı kaça kadar kılınır

yatsı namazı vakti ne zaman çıkar