+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gözlerde oluşan çapak abdeste ve güsle engel midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  pisman_kul
  Üye
  Reklam

  Gözlerde oluşan çapak abdeste ve güsle engel midir?

  Reklam

  Gözlerde oluşan çapak abdeste ve güsle engel midir? Mumsema gusül abdesti aldım ve çıktıktan sonra gözümde çapak olduunu gördüm yeniden almam mı gerek bana sorarsanız çapakın altına su gitmiştir çünkü kovaya su doldurup kafamı sokuorum komple 2-3 saniye
  Sizce nedirr ??

 2. 2
  mumsema
  Administrator

  --->: lütfen yardım edin


  Reklam


  gusül abdesti aldım ve çıktıktan sonra gözümde çapak olduunu gördüm yeniden almam mı gerek bana sorarsanız çapakın altına su gitmiştir çünkü kovaya su doldurup kafamı sokuorum komple 2-3 saniye
  Sizce nedirr ??
  gözler yumulduğunda dışta kalan çapağın altını yıkamak vaciptir.
  suyun gittiğini/çapağın altını ıslattığını yazmışsın zaten kardeş sorun yok o zaman


 3. 3
  şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  çünkü kovaya su doldurup kafamı sokuorum komple 2-3 saniye
  hocam cevabı vermiş ama kardeş bence sende abdestle ilgili vesvese sorunu var tabi en iyi sen bilirsin bunu.

 4. 4
  ene-zerre
  Devamlı Üye
  Ağıran bir gözde çapak meydana gelir ve bu gözün daha çok dış kısmında bulunursa, yüzü yıkarken, gözler yumulduğunda dışta kalan çapağın altını yıkamak vâcib olur. Aksi halde abdest yerine getirilmiş sayılmaz. Su çapağın altını ıslatıyorsa yıkanmıştır.

  Bazen bir hastalıktan dolayı meydana gelen çapakları çıkarmak cilde zarar verebiliyor.

  Sedef hastalığının kabuğu ve çapak da, kendiliğinden hasıl olmakta ise de, tahriş etmeden, bunlar çıkarılabildiği kadar çıkarılır. Kalan kısımları abdeste ve gusle mani olmaz.

  Japon yapıştırıcı ve yağlı boya gibi maddeler ise, kolayca çıkarılamaz. Çıkarmak için deriyi kazımak da gerekmez. Deriyi tahriş etmeden, çıkarılabildiği kadar çıkarılır, kalan kısmı, abdeste ve gusle mani olmaz.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


 5. 5
  İslam
  Kur'an Hadimi
  Ağıran bir gözde çapak meydana gelir ve bu gözün daha çok dış kısmında bulunursa, yüzü yıkarken, gözler yumulduğunda dışta kalan çapağın altını yıkamak vâcib olur. Aksi halde abdest yerine getirilmiş sayılmaz. Su çapağın altını ıslatıyorsa yıkanmıştır.

 6. 6
  Misafir
  zikr cek , hangileri bak internete.. seni yormayacak ve yapabilecegin zikr olsun

 7. 7
  Misafir
  Gusül abdestinden sonra gözümde cok ufak çapak kaldığnı gördüm buyuk ihtimal kirpiğimin dibinde olan bir çapaktı görünce yüzümü yıkadım yine Gusül abdesti almalımıyım

 8. 8
  klav
  Özel Üye
  Çapağın altına su geçmiştir. Geçmemiş olsa bile şuan yıkamış olursun. Gusül almana gerek yok.

 9. 9
  Misafir
  Selamun Aleyküm , sabah kalktığımda yüzümü yıkadım fakat 1-2 saat sonra gusül aldım. Acaba gusül almadan ve alırken yüzümde çapak var mıdır ? Varsa ne olur ?

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Normalde su çapağın altına geçer. Eğer geçmediğinden şüphelenirsen gusülden sonra bile olsa sadece o çapaklı yeri yıkaman yeterlidir.

 11. 11
  Acizanekul
  Devamlı Üye
  Sabah uyandiktan sonra banyo yaptım ,bi sure sonra da abdest aldim buna ragmen bir kac saat sonra gozumu ellerken cok kucuk kepek gibi capak geldi ,banyo yaptim hem abdest aldim altına su gecmis olması gerekmez mi gecmis midir yani

+ Yorum Gönder

çapak abdeste engel mi

çapak gusle mani midir

gözdeki çapak gusle mani midir

çapak abdest

göz çapağı gusle mani midir

gözdeki çapak abdeste mani midir

capak gusle engel mi