+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden (alınyazımı yaşıyorum diyen birine) kader konusuna güzel bir örnek verirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  (alınyazımı yaşıyorum diyen birine) kader konusuna güzel bir örnek verirmisiniz?

  Reklam

  (alınyazımı yaşıyorum diyen birine) kader konusuna güzel bir örnek verirmisiniz? Mumsema kader konusuna güzel bir örnek verirmisiniz?

  Allah benm ne yapacağımı biliyordu zaten neden sınava tabi tutuyor?

  alınyasından dolayı ne yapacağım belirlenmiş sadece senaryoyu oynuyorum diyen birine hangi örneği verirsiniz?

  bilgi istemiyorum kardeşler. sadece yanlış fikir olduğuna misaller verin.

 2. naqshi
  Devamlı Üye

  --->: (alınyazımı yaşıyorum diyen birine) kader konusuna güzel bir örnek verirmisiniz


  Reklam


  birköşe başında yüksek bir yerde duruyorum her 2 yönden de 2 araç hzılı bir şekilde geliyor ve köşede çarpışacaklar bu kesin. bende bunu bir yere yazıyorum ben bu kazanın olacağını bildiğim içinmi yazdım yoksa ben yazdım diyemi oldu bu kaza?

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Şarap da bir içecektir, su da. Su helal, şarap ise haramdır. Allah cc akıl verdiği kimselere helal-haram konusunda seçme kabiliyeti (irade) vermiştir. Susuzluğumuzu gidermek için bu ikisinden birisini içmek zorunda olduğumuzu düşünelim. Burada tercihi biz mi yaparız yoksa Allah Azze ve Celle'nin takdir ettiği tercih mi gerçekleşir.

 4. naqshi
  Devamlı Üye
  sen seçersin ama alim olan Allah zülcelal senin onu seçeceğini bildiği için kaderine onu yazmıstır. ama Allah yazdı diye seçmezsin kaderimde bu varmış değildir olay.

 5. Hükümdar
  Ehl-i sünnet
  Bir film defalarca gösterilse, bunu önceden seyretmiş birisi, ikinci, üçüncü defa seyrederken, (Baş roldeki oyuncu, attan düşüp ölecek) dese, o dediği için mi filmdeki oyuncu ölüyor, yoksa, söyleyen daha önce seyrettiği için mi biliyor? Allahü teâlâ da ezeli ilmi ile kimin nerede nasıl öleceğini ve Cennete mi Cehenneme mi gideceğini elbette bilir.

  Takvimlere, bir yıl içinde güneşin ne zaman doğup, ne zaman batacağı, hesaplanarak yazılıyor. Güneş, takvimde bildirilen saatlerde doğup batar. Güneş, takvime öyle yazıldı diye bilinen saatlerde doğup batmaz. Takvime yazılması, güneşin doğmasını ve batmasını etkilemez. Allahü teâlâ da insanların başlarına ne geleceğini bildiği için, bunları levh-i mahfuza yazmıştır.


  Bir öğretmen, daha önceki birçok tecrübesine dayanarak, çok tembel bir öğrencisi için, (Bu öğrenci bu sınavı kazanamaz) diye bir deftere yazsa, yazılan yazı, o öğrencinin sınavını etkilemez. Öğrenci imtihanı kazanamayınca, (Sen deftere yazdığın için ben imtihanı kazanamadım) diye suçu öğretmene yüklemesi yanlış olur

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Bir öğretmen, daha önceki birçok tecrübesine dayanarak, çok tembel bir öğrencisi için, (Bu öğrenci bu sınavı kazanamaz) diye bir deftere yazsa, yazılan yazı, o öğrencinin sınavını etkilemez. Öğrenci imtihanı kazanamayınca, (Sen deftere yazdığın için ben imtihanı kazanamadım) diye suçu öğretmene yüklemesi yanlış olur
  salı günü sohbet sırasında bu örneği vermiştim. güzel örnekler teşekkürler katkınız için Allah (cc) hepinizden razı olsun..

  genelde günah işleyenlerin, günahı (haşa) Allah'a yükleme ve rahatlamak için uydurdukları sözlerdir. ibadet eden birinin bu şekilde "ibadet ediyorum ama Allah yazdığı için yapıyorum" dediğini hiç görmedim.

  başka örnekleri olan kardeşler var mı?

 7. kıvılcım
  Üye
  bende bu konuyu cok merak etmştim allah razı olsun

 8. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Eş’arî, dînî yaşantıları farklı olan üç kardeşin ahirette görecekleri ceza veya mükafatın ne olacağını düşünüp hocası Ebû Ali el-Cübbâî’ye şöyle bir soru sorar: “Üç kardeş düşünelim, bunlardan biri dînen sorumlu tutulacak yaşa gelmeden çocukken ölmüş, diğeri mümin ve müttaki bir kul olarak yaşayıp ölmüş, bir diğeri ise Allah’a isyan ederek ve büyük günah işleyerek ömrünü geçirip ölmüştür. Bunların ahiretteki durumları ne olur?”.Hocası şu cevabı verir: “Bu kardeşlerden mümin ve müttaki olan cennete, âsî olan ve büyük günah işleyen cehenneme girer, çocukken ölen ise ne Cennet’e ve ne Cehennem’e girer.Bunun üzerine Eş’arî hocasına şöyle bir soru yöneltir: “Hocam, erken yaşta ölen çocuk Allah’a derse ki: Ya Rabbi ! Bana neden biraz ömür vermedin de sana itaat edip cennete girseydim?”. Hocası buna şu cevabı verir: “Allah o çocuğa şöyle der: Eğer sana daha çok ömür verseydim büyüdüğün zaman bana isyan edip sonunda cehenneme girecektin, senin hakkında faydalı olan çocukken ölmendi.”. Bu cevap karşısında Eş’ar’i hocasına şunları söyler: “ Bu durumda âsî olup Cehennem’e giren kardeş Allah’a şöyle demez mi: Ya Rabbi ! Beni neden çocukken öldürmedin de büyüyüp sana âsî oldum, keşke beni de küçükken ölseydim de Cehennem’e girmeseydim.Allah bu kişiye ne cevap verir?”. Hocası Ebû Ali el-Cübbâî bu soruyu cevaplandıramaz ve “Sen vesveseye tutuldun” der

 9. Hoca
  erimeye devam...
  teşekkür ederim

 10. _RÜYA_
  Üye
  ALLAh(c.c)ilk insanı yarattığında cebrail aleyhisselamla iffet(namus)haya(utanma duygusu)irade(akıl)gönderiyor.yani adem aleyhisselama cebrail (a.s)diyorki ya adem allah sana bu üçünü gönderdi hangisini tercih edersin diyor.adem a.s da düşünüyor ben iffeti seçsem insanlar sürekli namuslarına korkacaklar ve bu şüphe ile hayatlarını geçirecekler bööyle bi şüpheyle hayatlarını çıkılmaz hale sokacaklar.haya yı düşünmüş utanma duygusu olursa insanlar birbirlerinden utanıp dertlerini birbirlerine anlatamayacaklar ve toplum birbirinden uzak kopuk olacak en son iradeye geliyor iradeyi kabul ediyor cebrail a.s da iradeyi allahın izni ile adem a.s mın ruhununa üflüyor iffetle haya duygusuna diyorki sizi seçmedi siz gidebilirsiniz iffet ve namus ta diyorki rabbim bize kesin emir buyurdu akıl nerdeyse siz orada olacaksınız.yani ilk insandan bu şekilde cüzi kader medana gelmiştir. iki çeşit kader vardır biri cüzi kader diğeri ise rabbimizin çizmiş olduğu kaderdir.örneğin bi şehirde barda vardır camide şimdi Allah bu iki seçeneği sunuyor bizlere birinden birine gitmek bizim elimizde çünkü aklımızdan geeçen neyse odur bizim için asıl kader nedir?doğum ve ölümdür.Rabbim bize sadece herzaman için iki seçenek sunar ikisinden birini tercih etmek bizim elimizdedir ölüm ve doğduğumuz yer konumhariç.eğer herşey arkadaşınızın dediği gibi olsaydı arkadaşım hepimiz cennetlik olurduk hem Rabbim kullarına okadar çok merhametlidirki vebi ayeti kerimede kim şerre kadar hayır işlerse mükafatını kim zerre kadar şer işlerse onun karşılığını bulacaktır diye ayeti kerimeler indirmezdi.

  buda demek oluyorki insanın kader dediği bazı şeyler insanın kendi eliyle yapmış olduğu durumlardır

 11. malikinemuhtç
  Üye
  S .A Hz ÖMER ,birgün biryerden biryere giderken hastalıklı birkavimerastlar ve oradankaçarcasınauzaklaşır bunu gören arkadaşları ALLAH ın kaderindenmi kaçıyorsun ya ÖMER derler.Bununüzerine Hz ÖMER şöyleder hayır ALLAH

  Hz ÖMER şöylederhayır ALLAH ın bir kaderinden bir kaderine kaçıyorum.

 12. by_inanc
  Üye

  Reklam


  Rabbim bizi sınav etmeden, (cehennemlikleri) direk cehenneme atsaydı, sormazmıydık suçumuz neydi, neden buraya getirildik...

+ Yorum Gönder
kaç çeşit kader vardır