+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ölenin Arkasından Ağlamak,Ölene Rahatsızlık Verirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  XXTILSIMXX
  Üye
  Reklam

  Ölenin Arkasından Ağlamak,Ölene Rahatsızlık Verirmi?

  Reklam

  Ölenin Arkasından Ağlamak,Ölene Rahatsızlık Verirmi? Mumsema Selamun Aleyküm...Ölen kişinin arkasından ağlamak,onu rahatsız eder diye söylüyorlar.doğrumu?..bu soruma bağlı olarak perşembe günleri ölenlerimizin ev ziyaretleri yaptıkları,ruhlarına göndermiş olduğumuz dualarımıza istinaden evlere misafir oldukları doğrumudur?..peki tanıyarakmı geliyorlar acaba?şimdiden çok teşekkür ederim.

 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Aleykum selam. Ölen kimsenin ardından ağlamak yasak değildir. Ama bağırıp çağırarak ağlamak yasaktır. Yoksa kalp üzülür ve göz yaşarır bu normal bir durumdur. Peygamber aleyhisselamda bazı zamanlarda ağlamıştır.

  Peygamber Efendimiz (asm) bir cenazede kabrin kenarına oturmuş, gözyaşları toprağa damlayacak dere*cede ağlamış, kızı Rukiyye'nin (v. 2/624) vefatında, yanında sessizce ağlayan Fâtıma'nın gözyaşlarını kendi eliyle silmiş, onun bu şekilde ağlamasını yasakla*mamış ve Hz. Ömer bir cenazede ağlayan bir kadına bağırınca Hz. Ömer'e: "Bırak onu, ağlasın, muhakkak ki göz yaşarır." buyurmuş sessizce ağlayanın serbest bırakılmasını emretmiştir.

  - Buhari, Cenâiz, 43, c.II, s. 85; Müslim, Sahih, Cenâiz, 6, c. H, s. 636.
  - lbn Mâce, Sünen, Zühd, 19, c. II. s. 1403.
  - Ahmed b.Hanbel, Müsned. c. I, s. 335.

 3. 3
  Leyli Rana
  Devamlı Üye
  Alıntı XXTILSIMXX Nickli Üyeden Alıntı
  Selamun Aleyküm...Ölen kişinin arkasından ağlamak,onu rahatsız eder diye söylüyorlar.doğrumu?..bu soruma bağlı olarak perşembe günleri ölenlerimizin ev ziyaretleri yaptıkları,ruhlarına göndermiş olduğumuz dualarımıza istinaden evlere misafir oldukları doğrumudur?..peki tanıyarakmı geliyorlar acaba? şimdiden çok teşekkür ederim.
  ve aleykumusselam,

  ölüm büyük bir hadisedir. Bu hadise sebebiyle in­sanın hüzünlenmesi, kederli bir hal alması normaldir. Hatta bu hüzün ve kederini açığa vurup sessizee ağlaması ve göz yaşı dökmesinde bir sakınca yoktur. Nitekim Pey­gamber efendimiz (s.a.v.) de, oğlu İbrahim'in, kızının ve kızının çocuğunun vefatlarında ve ashaptan Sad' b. Ubâde'nin (v. 15/636) hastalığında bizzat gözlerinden yaşlar akıtarak ağlamış, kendisine ağlamayı yasak­lamış olduğu hatırlatılınca da bunun yasak olan ağlama şekli olmayıp, gözyaşı dökmekle Allah'ın azap etmeyeceğini, ancak mübarek diline işaret edip onunla azap edeceğini belirtmiş ve: "Muhakkak ki ölü, ehlinin üzeri­ne bağırıp çağırmalarıyla azap duyar." buyurmuşlardır.) Zira sessizce gözyaşı dökmek ve kalben mahzun olmak, ağlamaktan ziyade bir şefkat ve acımadır ki, Al­lah Teâlâ, şefkatli ve merhametli olanları sever.


  Buhari, Sahih.Cenâiz, 42 c. II, s. 84.
  Buhari, Cenâiz, 32, c. II, s. 80; Cenâiz, 70 c. II.s. 93; A. b. Hanbel.c. III.s. 126.
  Buhari, Cenâiz, 32, c. II. s. 80; İbn Mâce, Sünen, Cenâiz, 53, c. I, s. 506.

  perşembe günleri ölenlerimizin ev ziyaretleri yaptıkları,ruhlarına göndermiş olduğumuz dualarımıza istinaden evlere misafir oldukları doğrumudur?..peki tanıyarakmı geliyorlar acaba?
  bunu ilk defa duyuruyorum.


 4. 4
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Ölüm acı bir olay, insan da acıklı olaylar karşısında acısını yansıtan bir varlıktır. Dolayısıyla, ölüm sebebiyle bir insanın üzülmesi, hüzünlenmesi, kederli bir hâl alması normaldir. Hatta acısını açığa vurup sessizce ağlaması ve gözyaşı dökmesinde bir sakınca yoktur. Peygamberimiz (s.a.s.) de oğlu İbrahim’in, kızının ve kızının çocuğunun vefâtlarında bizzat gözlerinden yaşlar akıtarak ağlamış; kendisine, ağlamayı yasakladıkları hatırlatılınca, bunun yasak olan ağlama şekli olmayıp, gözyaşı dökmekle Allah’ın azap etmeyeceğini, ancak mübarek diline işaret ederek onunla azab edeceğini belirtmiş ve; “Muhakkak ki ölü, ehlinin üzerine bağırıp çağırmasıyla azap duyar.” (Buhârî, Cenâiz, 43) buyurarak ağlamakta mahzur olmadığını, ancak dille Allah’ın takdirine dil uzatmanın ve cahiliye döneminde olduğu gibi yaka-paça yırtarak ağlamanın doğru olmadığını beyan etmiştir. Nitekim onun, oğlu küçük İbrahim’in vefâtında gözlerinden yaşlar akıtması, sonra da; “Göz ağlar, kalp üzülür, fakat Rabbimizin razı olmayacağı söz söylemeyiz.” (Buhârî, Cenâiz, 32, 42, 43) buyurması bu konuda müminler için açık bir örneklik teşkil eder.

 5. 5
  prokado
  Devamlı Üye
  Muhakkak ki ölü, ehlinin üzeri*ne bağırıp çağırmalarıyla azap duyar. Bu söz yanlış anlaşılmışdır. Kardeş Kuran-ı Kerimde Hiçbir Günahkar başkasının günahıyla yüklenemez yazıyor Kabirdeki Müslüman ölü Akrabası ağladı diye azap cekmez.

 6. 6
  jerusselam
  Devamlı Üye
  ölünün arkasından ağlamak gayet normaldır bunun önüne geçilemez.
  ölen kişinin arkasından yaptığı kötülükleri anlatmak ölüye azap verir
  biz müslümanlar buna dikat edelim.

 7. 7
  prokado
  Devamlı Üye
  Jerussalem Müslaman ölünün arkasından yapılan kötü konuşmada vede ağıt yakarak ağlamakta ölüye azap olmaz Hiçbir günahkar başkasının günahını üslenmez.

 8. 8
  jerusselam
  Devamlı Üye
  Ölenin Arkasından Ağlamak,Ölene Rahatsızlık Verirmi?  prokado Müslaman ölünün arkasından yapılan kötü konuşmada vede ağıt yakarak ağlamakta ölüye azap olmaz Hiçbir günahkar başkasının günahını üslenmez.
  ölünün arkasında ağlamakta sorun yok dünyada yaptığı kütülükleri öldükten sonra anlatılmamalı ölüye azap verir.


  Ölülerin ardından kötü konuşmak caiz değildir.

  Hz. Aişe validemizden rivayet edilen bir hadisi şerifde Peygamberimiz (sav)
  Bir arkadaşınız öldüğü zaman onu bırakın, onu gıybet edip ayıplamayın." buyurmuştur.(Ebu Davud, Sünen, Edeb, 49, IV /275)

  Abdullah b. Ömer'den rivayet edilen bir hadiste de

  "Ölülerinizin iyiliklerini, güzelliklerini anın ve kötülüklerini sarfı nazar edin." buyurmuştur. (Tirmizi, Sünen, Cenaiz, 33, II/215; Ebu Davud, Sünen, Edeb, 49, IV /275.)

  Buna göre ölüde görülen iyi ameller söylenebilirse de kötü halleri söylemek caiz değildir. Hz. Peygamber (sav)'in kötülüklerinin zikredilmesini yasakladığı ölüler, kâ*fir, münafık, günahları açıktan işleyen ve bi'dat ehli olmayan ölülerdir. Bu özellikleri taşıyan ölülerin kötülüklerini zikretmekte bir sakınca yok*tur. Çünkü bu ölülerin kötülükleri arkalarından anılınca Müslümanlar bun*dan ibret alır ve kendilerini onların kötü akıbetinden korumak imkânı bu*lurlar.


  Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanından bir cenaze geçirdiler. Sahabeler bu cenazeyi hayırla anıp övdüler.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Vacip oldu’ dedi.
  Sonra başka bir cenaze daha geçirildi. Sahabeler bu cenazeyi de şer ile anıp kötülediler.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yine:
  −‘Vacip oldu’ dedi.
  Bunun üzerine Ömer (Radiyallahu Anh):
  −Ne vacip oldu? diye sordu.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Önce geçen cenazeyi hayır ile anıp övdünüz. İşte ona cennet vacip oldu. Sonra geçen cenazeyi şer ile anıp kötülediniz. Ona da cehennem vacip oldu. Çünkü sizler yeryüzünde Allah’ın şahitlerisiniz’ buyurdu.”
  Buhari 1290, Ebu Davud 3233, Müslim 949/60, Tirmizi 1064

 9. 9
  Misafir
  ölmüş birinin arkasından sürekli ağlanırsa üzülürmü ölmüş kişinin mezarı uzak yerde olursa evinde okunan duayı hisedermi

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Ölü için edilen dualar Allah'ın izniyle ölüye ulaştırılır. Mesafenin bir önemi yoktur nereden dua edilirse edilsin ona ulaştırılır. Ölünün arkasından feryat ederek yüksek sesle ağlamak caiz değildir.

 11. 11
  Misafir
  Olmus babami ruyamda gordum ben onun kotuluklerini anlatirken o gozlerini acip kapatiyodu bilinci kapaliydi agir hastaydi yataktaydi acaba arkasinda konusmakla gunahami giriyorum

 12. 12
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Rüyada görülen hastalık tam tersi ile tabir edilir. Babanız için hayır duada bulunun. Hata ve günahları olmuşsa onları dile getirmeyin. Bir evlat olarak size bu yakışır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

ölünün arkasından ağlamak

ölenin arkasından ağlamakölünün arkasından ağlamak günah mıolunun arkasindan aglamakölen kişinin arkasından ağlamakölünün arkasindan aglamakölü arkasından ağlamak