+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mezar taşı üstüne söz yazmak günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. SEMASEMASEMA
  Üye
  Reklam

  Mezar taşı üstüne söz yazmak günah mı?

  Reklam

  Mezar taşı üstüne söz yazmak günah mı? Mumsema selamun aleyküm arkadaşlar,
  benim yaşadığım şehirde çoğu kabrin üstüne,kabirde yatan kişinin adı soyadı haricinde bir kaç satırlık mani gibi yazılar yazılır.bu yazılar okunduğunda kabirde yatan kişiye azap olurmu.veya bu tür yazılar yazmak caizmidir sizce.

 2. konyalıali
  Üye

  --->: mezar taşı üstüne söz yazmak günahmı?


  Reklam


  VE ALEYKÜM SELAM ...
  Arkadaşım Mezar Taşının üzerine Yazı Yazmak Bence Caiz Değildir Ama ölümü Hatırlatıcı Mesajlar Kişiye Aksettirilirse Böylece Kabristan Ziyaretine Giden Bir Kişi Zaten ölümü Hatırlayacağı Için Etkileyebilir O Kişiyi. Ama Yok Silah Resmi, Kılıç Resmi Gül Resmi çizilmesi Caiz Değildir ölüye Bir Fayda Getirmez Bazen Kabristanların Taşını Mermerden Yapıyorlar Gül Ekiyorlar üstüne Sanki O ölüye Bir Fayda Getirecekmiş Gibi Inanıyorlar Halbuki önemli Olan Kişinin Amelidir. Ne Mezar Taşına Yazılan Yazıyla O ölü Cennete Girer Nede Mezar Taşının Mermer Veya Başka Bir Taştan Olması O ölüye Bir Fayda Getirmez. Böyle Yapılacağına O ölü Için Hayır Hasenat Yapsalar O ölünün Amel Defterine Sevap Olarak Kaydedilir Ama Böyle Batıl şeylerle Bir şey Elde Edilmez Umarım Cevabım Sizi Tatmin Etmiştir.

 3. SEMASEMASEMA
  Üye
  mezarın üstüne çiçek ekmek bence iyidir.çünkü mezarın üstündeki çiçekler yeşil kaldığı sürece allahı cc zikir ediyormuş ve bu da ölünün azabını azaltıyormuş.ben böyle biliyorum eğer yanlışsam düzeltin.dini yazı veya ölümü hatırlatıcı yazılar yazmadığı zaman kabirde yatan ölüye zararı varmıdır?.sildirmemiz gerekiyormu?

 4. konyalıali
  Üye
  Selamun Aleyküm Herhalde Cevabım Seni Tatmin Etmedi ölünün Azabını Ne Hafifletir. ölünün Arkasında Bıraktığı Hayır Hasenat Salih Evlat Ve Bu Evladın Okuyacağı Dualar Yasinler Yapacağı Hayırlar Kılacağı Namazlar. Ama Salih Bir Evlat Yetiştirmemişse O Oğlu Her Yaptığı Kötülü O ölen Babsı Veya Annesi Ise Onada Azap Olarak Gelir. Az önce dediğim gibi yazının ölüye bir faydası yok ama mezar taşına el-fatiha gibi bir yazı yazılmış ve onu gören kişi bir fatiha okursa o ölüye faydası olur ama yok genç yaşta öldü hayatının baharında gitti daha genç yaşına doyamadı gibi yazılar iyi değildir sakıncalıdır. senin düşünceni öğrenmek istiyorum tatmin olmadıysan yoksa bir yakınınızı kaybettiniz ve üzerine yazımı yazdırdınız onun için mi şüpheye düşüyorsunuz

 5. SEMASEMASEMA
  Üye
  çok teşekkür ederim cevap vediğin için.tatmin oldum şimdi.evet dediğin gibi bir yakınımın mezar taşında yazıyor.sildirelimmi ne dersiniz.

  benim yüzümden azap çekmesini istemiyorum.doğru olan neyse onu yapalım.o yazıyıda ben yazdım.şimdiki aklım olsa yazdırmazdım ama yazdık o zaman.eğer azap olacaksa hemen sildirelim.cevabınızı bekliyorum.çünkü için rahat değil

 6. konyalıali
  Üye
  Ne Yazılıydı Onu öğrenebilir Miyim Anlam Olarak önemli çünkü

 7. Leyli Rana
  Devamlı Üye
  selamun aleyküm arkadaşlar,
  benim yaşadığım şehirde çoğu kabrin üstüne,kabirde yatan kişinin adı soyadı haricinde bir kaç satırlık mani gibi yazılar yazılır.bu yazılar okunduğunda kabirde yatan kişiye azap olurmu.veya bu tür yazılar yazmak caizmidir sizce.


  ve aleykumusselam ve rahmetullah
  Alim, sâlih, seyyid zatların kabirlerinin kaybolmaması için yanlarına taş konulmasında ve adlarının yazılmasında bir sakınca yoktur. Diğer ölenlerin de eserleri kaybolup, zillete maruz kalmamaları için başlarının ucuna birer taş dikilip adlarının yazılmasında bir sakınca görmeyenler vardır. Ancak bu taşlara âyet-i kerime yazılmamalıdır.

  Hadis-i şeriflerde kabirler üzerine konan taşlara gelişigüzel yazı yazılmasının yasaklanması (İbn Mâce, Cenâiz, 43; Tirmizi, Cenaiz, 57) sebebiyle İslâm hukukçuları, mezar taşlarına âyet yazmanın, yere düşüp çiğnenmesi ihtimali bulunması yüzünden caiz olmadığını söylemişlerdir (İbn Abidin, Reddül-Muhtar, Terc. A. Davudoğlu, İstanbul 1983, III, 493 vd.; Bilmen, a.g.e.; 264-266). Hadislerde gelişigüzel yazı yazılmasının yasaklanmasına rağmen, bütün İslâm ülkelerinde ve özellikle Türkiye'de mezarlıklar, şiir, dua, âyet ve hadis olarak yazılan kitâbeler sergisi haline getirilmiştir. Bunlar daha sonra ortaya çıkmış olup yapılmaması İslâm'ın ruhuna daha uygundur.

  Hz. Peygamber (s.a.s), oğlu İbrahim ve Medine'de vefat eden ilk Muhacir oları Osman b. Maz'un'un kabri başına, kabrin tanınması için bir taş koymuştu. İslâm alimleri, Hz. Peygamber'in bu davranışını esas alarak mezara bir taş konabileceğini ve bu taşa yalnızca isim ve ölüm tarihinin yazılmasının yeterli olacağını belirtmişlerdir (Sünen-i Tirmizi, Terc. O. Zeki Mollamehmedoğlu, II, 236). Bu açıklamalardan sünnet olan mezar şeklinin, toprak yüzeyi biraz yükseltilmiş ve deve hörgücü gibi yapılmış olmasının yanında, taşına kişi hakkında övücü veya kaderden şikâyet edici yazılar yazılmayarak, sadece ölenin adı ve ölüm tarihi yazılı bulunan mezarlar olduğu anlaşılmaktadır.

  MEZARLIK...

 8. SEMASEMASEMA
  Üye
  onu yazmasam olurmu.sitemliydi biraz.en sonda alıp götürdü beni ecelim yazıyor.

 9. konyalıali
  Üye
  Bence Sema Kerdeş Yazdığın Iyi Birşey Değil En Azından Sondaki Cümleden Anladığım Kadarıyla. Bunu Siz özellikle Mi Yazdırdınız Yada Siz Mi Sebep Oldunuz. çünkü Allahın Işine Karışmış Gibi Oluyorsun Bu Cümleyle. Sonuçta bizi yaratadn allah ölümümüze de hayatımızı devam ettirmemizede karar verecek kişi o onun koyduğu kurallara karşı gelmek iyi değil isyan etmeye girer.

 10. SEMASEMASEMA
  Üye
  2,5 yıl önce yazdırdık bu yazıyı.ben yazdım o psikoloji ile.sana tamamını yazayım.
  baş ağrısıydı benim şikayetim,bilemedimki kanserim,çocuklarımla kalmaktı niyetim,aldı götürdü beni ecelim.bunu burada paylaşmak istemordum.yüzüm kırmızı oldu şimdi.benim için gizliydi sırdı böyle şeyler herkesle paylaşılmaması gereken bir şey.

 11. Misafir
  el baki, huvvel baki veya bismillahirrahmanirahim yazılabilir bence tabi bunların arapça yazılışı

 12. Misafir

  Reklam


  Selamün aleyküm bende annemi kaybettim henuz mezar taşı yapılmadı ama yapılınca bende yazı yazdırmak istiyorum sizce yazdirmali miyim.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
islami mezar taşı yazıları,  mezar taşına yazı yazma,  mezar taşına yazı yazmak günah mı,  dini mezar taşı yazıları,  dini mezar taşı sözleri,  mezar taşı yazıları dini,  mezar taşı yazıları