+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bu dünyada insan için en önemli şey nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. konyalıali
  Üye
  Reklam

  Bu dünyada insan için en önemli şey nedir?

  Reklam

  Bu dünyada insan için en önemli şey nedir? Mumsema Arkadaşlar size bir sorum olacak. bu dünyada insanlar için en önemli şeyi bana söyleyebilirmisiniz? Fikirlerinizi bekliyorum. inşallah tatmin edici cevaplar alırım.

 2. ilke
  Devamlı Üye

  --->: bu dünyada insan için en önemli şey nedir?


  Reklam


  Yaratılış gayesinin bilincinde olup Rabbine ibadet etmek ve insanlara karşı iyilikle anlayışla davranmak saygılı olmak.İslamın ve imanın şartlarının bilincinde yaşamak diye düşünüyorum kardeşim.

 3. Leyli Rana
  Devamlı Üye
  insan için bu dünyada en önemli şeyi IMANidir
  ve şan ve şerefidir.
  Kur'an'a göre, asaletin kaynağı ne soy-sop, ne mal-mülk, ne makam-mevki ve ne de bir başka şeydir; Asaletin kaynağı Kur’an'ın bizzat kendisidir, onun ortaya koyduğu anlayış ve yaşayıştır. Bir insan, ondan ne kadar feyiz aldıysa, o kadar asil ve o kadar şeref sahibi olur. Asalet ve şeref ancak Kuran sayesinde elde edilecek bir şeydir. Çünkü Yüce yaratıcı, bu işi böyle karara bağlamıştır. İnanan ve inancına sadakat gösteren için, elbette yol O'nun, varlık O'nun, itibar O'nun, şan ve şeref O'nun.. gerisi hep angarya… İnsana izzet ve şeref kazandıracak şey, sadece ve sadece Allah'a kul olmaktır. Kulluğun yol haritası da Kuran'dır.


  "Kâf…
  (Ey insan!) Şan ve şerefle dolu olan Bu Kuran'a yemin olsun ki, (seni şereflendirecek, sana değer kazandıracak yegâ ne şey, sadece ve sadece Bu Kurandır!.. Boşuna başka vâdilerde gezinip durma; çünkü, insana şeref kazandıracak şeyin Kuran olması Allah tarafından kesin bir şe kilde karara bağlanmıştır, iş olup bitmiştir!..)"
  "Hayır. Hayır!.. (Onların övünç kaynağı yaptıkları şeylerin hiç birisi, asla övünç kaynağı, şan ve şeref vesilesi değildir ve olamaz!..) onlar, içlerinden bir uyarıcının (kendilerine şeref kazandıracak ilahi Kelam'la çıkıp) gelmesine şaşırdılar… Ve o zaman o nankörler şöyle dediler: "Bu, gerçekten şaşılacak çok tuhaf bir şey!!!" (Kâf sûresi, 1-2)
  "Hayır, hayır!.. (Bu Kuran karşıtlarının, şan ve şerefi başka yerde arayanların söyledikleri asla doğru değildir!..) Doğrusu o inkara saplanmış olanlar (tam anlamıyla) boş bir gurur, anlamsız bir böbürlenme, hak ve hakikâta karşı yaman bir düşmanlık, derrin bir ayrılık, katı bir inat ve çelişkilerle dolu bir anlayış içinde boğulup gitmektedirler!..
  "Biz, onlardan önce (aynı anlayışın girdabına kapılmış) nice kuşakları (nice nesilleri) helâk ettik!.. Ne çığlıklar kopardılar; ama artık kurtulma zamanı değildi!.." (Sâd sûresi, 2-3)
  "Yemin olsun ki, biz size, içinde şan ve şerefiniz olan, size her türlü hatırlatmada bulunan (muazzam) bir kitap indirdik!.. Hâlâ akletmeyecek misiniz?!." (Enbiya Sûresi, 10)

 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...

 5. Leyli Rana
  Devamlı Üye
  kıssa ve öz

  güzel cevap

  Allah razı olsun


 6. ardanınannesi
  Kıdemli Üye
  Allah Razı Olsun

 7. ^^Esra^^
  Üye
  Allah Razı Olsun

 8. Misafir
  iyi noktayı yakalamışşınız MaşAllah. Allah tüm müslüman kerdeşlerimi hem bu dünyada hemde ahirette galip çıkarsın (Amin)

+ Yorum Gönder