+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Arayış içinde olmak... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Reklam

  --->: arayış içinde olmak...

  Reklam  --->: arayış içinde olmak... isimli yazı www.Mumsema.com--->: arayış içinde olmak...
  ben şeyh abdülkadir geylani'nin 1 kitabını okudum diğer kitabın yarısındayım.beni endişelendiren şu oldu.büyüklerim her yayınevinin kitabını okuma dediler güvenilir olması lazım dediler.birde arkadaşlarım bediüzzaman saidi nursi'nin kitaplarını bana tavsiye ettiler.kafamı kurcalayan ben kendimi yanlışmı yönlendiriyorum.hangisini okuyup ona uymalıyım.hiç birini okuma o zaman diyebilirsiniz ama bilmediğim çok şeyin olduğunu düşünüyorum ve öylede zaten.bu kitapları okuyarak bir öncü bulmak istedim bir yol gösterici bulmak istedim.bu siteyi rastgele gördüm,hiç bir siteye üye değildim.ne olduysa bir anda kayıt oldum bu siteye benim ismimde sema diye belki hoşuma gitti.sonra sorular sorulduğunu gördüm bende bu düşüncemi tanımadığım insanlarla paylaşırsam bana yararlı olabilir diye düşündüm.çok vesveseli bir insanım zaten.hayatımın her yönünde vesvese var.belki düşünceleriniz bana yardımcı olur.
  kitap önermek herkesin işi ama kişiye fayda verecek kitabı önermek ise er kişinin işi.
  Ailen haklı her kitabı okumaman gerek.
  sema kardeşim, öncelikle sana tavsiyem çevrende seni tanıyan ilim sahibi birine gidip onun tavsiyelerine uyman.
  bu imkanın yok ise sana kitap önerebilmek için yaşını ve eğitim seviyenibilmek durumundayız.
  Hiç dini bilgisi olmayan ortaöğretim-lise seviyesinde olan bir kardeşe şu kitapları tavsiye ederim:
  • iman konusunda "inancımız, ömer küçükağa"
  • fıkıh/ibadet bilgileri konusunda, hanefi kardeşlere "diyanet islam ilmihali" şafiilere "şafii ilmihali - gonca yayınları"
  • Ahlak konusunda, "Müslümanın şahsiyeti" bayan ise okuyucu "müslüman kadının şahsiyeti" yada müslümanın ahlakı muhammed gazali.
  • Peygamberimizin hayatı konusunda "Peygamber Efendimizin hayatı" diyanet işleri başkanlığı İrfan Yücel/
  • Peygamberlerin Hayatı konusunda "Peygamberlerin hayatı" zaman gazetesi yayınları
  • Hadis konusunda, "Riyazussalihin" (A.Parlayan - tek cilt konya)
  bu sitenin kurucusu sizmisiniz mumsema
  evet sema kardeşim

 2. SEMASEMASEMA
  Üye

  --->: arayış içinde olmak...


  Reklam


  hoşbuldum arkadaşlar.teşekkür ederim.cevaplarınız için teşekkür ederim.allah razı olsun.sizede teşekkür ederim mumsema.sağolun.

 3. konyalıali
  Üye
  insan her zaman arayış içindedir. bu konuyu hangi arkadaş açmışsa ona sesleniyorum. İnsanlar bu dünyaya belli bir gaye için gelmiştir. Hz. İbrahim (a.s) nemrut zamanında küçükken bir gece yıldızlar bakmış be benim yaradanım demiş sabah olmuş bakmış güneş çıkmış bu defa demiş yıldızlar benim yaradan olamaz olsa olsa bu karanlığın önüne geçen bu güneş olabilir. Akşam olmuş bu defa güneş batmış. hz. ibrahim bakmış olacağı yok demiş bu yıldızları ve bu güneşi yaradan biri olmalı ve o her şeyden münezzehtir o benim allahımdır. Yani anlayacağın üzere insan her zaman arayış içindedir önemli olan hz. ibrahim peygamber gibi sonunda doğru yolu bulmaktır. allah bizi doğru yoldan ayırmasın. Her gün beş vakit namazımızda fatiha süresinde ne diyoruz. Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur. (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil. Yani anlayacağımız üzere arkadaşım bu konu senin kafanı epey kurcalamış ama bence insanın hep arayış içinde olması lazım. Dinimiz boş durmayı emretmemiş hep araştırmayı bilgiyi öğrenmeyi emretmiş hemde sınır tanımamış çinde olsa bile ilmi bulup öğrenin demiş allah yardımcımız olsun.

 4. SEMASEMASEMA
  Üye
  konyaliali kardeşim dediğin gibi insanlar hep arayış içinde olmalı.ama kendi adıma konuşayım tek başıma bu arayışı sonlandıracağıma inanamıyorum.bu yüzden ilmi benden daha çok olanların bana bir yol gösterebilceğini düşünerek bu konuyu açtım.cevabın için teşekkür ederim.

 5. betafix
  huzur yüreğinde saklı
  sema kardes... bende suan neler yapabılırım nekadarne ezberleyebıkırım derdındeyım hatta aksam...burdakı ablalarıma agbılarıme kıtap ısımlerı sorup durdum...hepsınden bı fıkır aldım. rabbım razı olsun... yazrdımcı oldular...

 6. SEMASEMASEMA
  Üye
  sana ne önerdiler betafix kardeşim.

 7. konyalıali
  Üye
  benden size tavsiye bol bol kuran-ı kerim okuyun ve özellikle ne demek istediğini anlayın. Bize ne demek istiyor. onu iyi anlamamız lazım

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
arayış içinde olmak